Бінарний урок - Математика в екології
Презентація до уроку
Нині гостро стоїть проблема екологічної освіти дітей, задля досягнення цієї мети необхідне безпосереднє спілкування людини з природою, вивчення її законів.
Робота над темою «Математика в екології» проводиться в нашій школі з кількох напрямків: це розробка інтегрованих уроків, робота літнього шкільного екологічного табору «Terra incognita», і випуск газет.
У розробці уроків екологічної освіти, у презентаціях, використовуються ситуації, які добре знайомі дітям, з якими вони стикаються щодня, це забезпечує мотивацію навчально-пізнавальної діяльності, актуалізацію знань.
Особливість літнього шкільного екологічного табору полягає в тому, що спільно з відпочинком та оздоровленням дітей, йде невимушене засвоєння інформації, вирішення математичних завдань на теми екології безпосередньо в природному оточенні, проводиться дослідницька та наукова робота у цікавій, доступній формі для дітей. рис.1, рис.2.
У статті наводиться розробка уроку математики в 5 класі «Математика в екології». Урок супроводжується презентацією, де використано фотографії кабінету математики, школи, шкільного двору, сусіднього лісу. Все це близько і знайоме учням, що посилює інтерес до уроку.
Цілі:
- освітні: Закріпити тему «Числові вирази»
- виховні: Сформувати позитивне емоційне тло при спілкуванні з природою. розвиваючі: Розвивати творчі здібності учнів у практичній діяльності, спрямованої на вивчення та збереження навколишнього середовища. Стимулювати пізнавальну діяльність дитини.
Обладнання: Комп'ютер, проектор, екран.
Тип уроку: урок розв'язання задач.
Вигляд уроку : бінарний урок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання
ІІІ. Забезпечення мотивації навчально-пізнавальної діяльності, актуалізація знань
Урок супроводжується презентацією, де використано фотографії кабінету математики, школи, шкільного двору, сусіднього лісу. Все це близько і знайоме учням, що посилює інтерес до уроку.
IV. Усний рахунок
1. У нашій школі снідають діти із 32 класів. Якщо у кожному класі знайдеться 3 невиховані дитини, які кинуть папірці від печива на підлогу.
а) Скільки папірців валятиметься по школі? б) Ми хочемо, щоб наша школа була схожа на сміттєзвалище?
2. На великій перерві на другому поверсі бігають і кричать п'ятикласники та шестикласники. До кінця зміни шум досяг 80 децибелів. Скільки децибел не вистачає їм, щоб перекричати літак, що здійснює шум в 120 децибел?
Висновок: На думку вчених, для того, щоб заробити безсоння, досить довго "слухати" 42 децибели, щоб стати дратівливим, достатньо постійного шуму в 35 децибелів. А це рівень людського шепоту!
3. Чергові пішли із класу погано закривши кран. Знаючи, що за 1 секунду витікає 10 г води, порахуйте, скільки води втече: За 1 годину? За 10:00? За 20 годин (на той час, коли вони повернуться)?
Висновок: Протягом усієї своєї історії людство час від часу страждало через брак води. Щоб не відчувати нестачі у воді навіть під час посух, у багатьох містах та районах намагаються її запасати у водосховищах та підземнихколекторах, але необхідні і додаткові заходи, що зберігають воду, а також її дбайливий витрата.
V. Вирішуємо завдання у зошитах і знову робимо «екологічний» висновок
1. У нашому мікрорайоні мешкає близько 4000 осіб. Уявімо, що кожен четвертий із них, побувавши в сусідньому лісі, кине там пакетик з-під чіпсів та пластикову пляшку. Скільки всього пакетів і пляшок буде під кожним деревом, якщо у лісі 100 ялин, 100 берез, 100 осин та 100 кленів.
Висновок: Ліс – унікальна екологічна система. Недаремно ліси називають легкими планети. Очевидний факт: без лісів на планеті не зможе вижити навіть сьогоднішнє 6-мільярдне населення Землі, а що буде завтра, коли населення вкотре подвоїться, а лісів стане вдвічі менше? Століття тому ліси покривали три чверті суші. На цей час залишилася чверть. Великих збитків лісам завдають пожежі, що почастішали останнім часом: щорічно у багатьох країнах світу вигоряють мільйони км2 лісу.
Наступне питання задачі: Ми хочемо, щоб двір нашої школи був найзеленішим у місті?
3. Біля входу в нашу школу 2 великі клумби і 2 менші. На великій клумбі – 120 кольорів, на маленькій – 80. У нашій школі 800 учнів. Якщо кожна друга зірве маленьку квіточку, що буде з нашою клумбою?
Наступне питання задачі: Ми хочемо, щоб двір нашої школи був найкрасивішим у місті?
4. У нашій школі 880 осіб. Припустимо, кожен другий прийшов без «змінки» і приніс до школи на підошвах всього 20 грамів пилу. Припустимо, що 4 кг пилу залишилися на підлозі, і його вдалося змити прибиральницям. Скільки пилу залишилося висіти у повітрі, яким ми дихаємо?
Наступне питання задачі: Ми хочемо, щоб цей пил потрапляв у наші легені?
VI. Домашнє завдання
Придумати 4 завдання,рішення яких допомогло б нам оцінити шкоду, яку завдають нами навколишньої природи.