- Чи є місце - хлестаківщині - у сучасному світі
Розділи: Література
Мета:узагальнити та систематизувати знання учнів з комедії Н.В Гоголя “Ревізор”.
Устаткування: мультимедійна презентація, фрагмент із кінофільму, ілюстрації до твору, текст комедії
1. Організаційний момент.
Доброго ранку, сідайте. Інсценування уривка комедії.
Хлістаків. Здесь багато чиновників. мені здається, однак, вони мене вважають за державну людину. мабуть, я вчора їм підпустив пилу. таке дурне! Напишу-ка я про все в Петербург до Тряпічкіна: він пописує статейки - нехай він їх спілкує гарненько. Гей, Осипе, подай мені папір і чорнило!
Осип. Зараз.
Хлєстаков.А вже Тряпичкіну, точно, якщо хто потрапить на зубок, - стережись: батька рідного не пощадить для слівця, і гроші теж любить. Втім, чиновники ці добрі люди; це з їхнього боку хороша риса, що вони мені дали в борг. Перегляну навмисне, скільки в мене грошей. Це від судді триста; це від поштмейстера триста, шістсот, сімсот, вісімсот... Який замаслений папірець! Вісімсот, дев'ятсот... Ого! за тисячу перевалило… Ну-но, тепер, капітане, ну-но, трапись-но ти мені тепер! Подивимося, хто кого!
Чи впізнали ви героя? (Хлістаків). Яка тема нашого уроку?
(Чи є місце “хлестаківщині” у сучасному світі?)
Такі твори, як комедія Гоголя “Ревізор”, є класичними творами, оскільки моральні уроки, викладені у яких, залишаються завжди актуальними. і сьогодні ми маємо з вами з'ясувати: чи є місце Гоголівським героям у нашому світі. Удома вам потрібно було спробувати підібрати епіграф до нашого уроку. (Варіанти епіграфа)
Япропоную вам наступний епіграф:
Відбувається дивна річ. Фітюлька, сірник, хлопчик Хлєстаков силою страху і благоговіння до нього виростає в персону, стає сановником, стає тим, кого в ньому бачать…
Г.А Гуковський "Реалізм Гоголя"
Отже, хто ж такий Хлєстаков? Другою частиною вашого домашнього завдання була характеристика Хлестакова, складена за групами 1 групі необхідно було підібрати епітети, другої дієслова, третьої позитивні та негативні риси Хлестакова, а четвертою намалювати його портрет.
"щодня діставай квитки в кеятр";
юнак років 23-24;
знайомий з українською та зарубіжною літературою;
вміє захопити слухачів;
розуміється на людях.
"сидить і хвіст підвернув, не гарячиться";
"Кутить на батюшки гроші";
"продає все до останньої сорочки";
"справою не займається";
"гуляє прешпектом";
не платить у шинку;
зарозумілий, нахабний, грубий зі слугою;
перебільшує, складає, бреше про своє життя та службу в столиці;
волочиться за Анною Андріївною та Марією Антонівною, несерйозно ставиться до жінок;
Як ви вважаєте у чому сенс прізвища Хлестакова?
Як ви вважаєте Хлестаков – позитивний чи негативний герой?
Зараз до вашої уваги буде представлено фрагмент кінофільму "Ревізор".
Отже, як ви думаєте, про яке явище говорить цей фрагмент? (Про Хлестаківщину)
Що таке “хлістаківщина”? (Читання конспекту статті)
3. Вивчення теми.
Ми ще раз переконалися, що комедія є актуальною. зараз проведемо невелику рольову гру. Вам необхідно розділитись на три команди. 1 команда наводитиме приклади, які б підтвердили наявність “хлістаківщини” у нашому світі,друга команда – приклади, які спростовують цей факт. Третя ж команда – слухачі, які підведуть підсумок нашої дискусії.
Чудово, ми дійшли висновку, що “хлестаківщина” існує й досі. А зараз вам необхідно оцінити свою роботу за допомогою аркуша самооцінки.
- Активність
- Вміння вести дискусію
- Повага іншої думки
- Вміння слухати співрозмовника
4. Підсумок уроку.
- Незакінчена пропозиція
- Хлістаківщина – це….
- Щоб боротися з Хлестаківщиною у собі, треба…
А тепер ваше домашнє завдання: написати невеликий твір-міркування на тему “Про що мріє пан Хлєстаков?”.