Кімнатні рослини (старша логопедична група)

Заняття

Тема: Кімнатні рослини

Цілі:

вчити дітей вживати дієслова у часі;

вчити виділяти з тексту однокорінні слова.

закріплювати у дітей навичку вживання присвійних займенників;

активізувати та розширювати словник по темі;

вправляти у доборі прикметників і дієслів, протилежних за змістом.

виховувати у дітей інтерес до кімнатних рослин, працьовитість та бажання допомагати дорослим у догляді за ними.

Обладнання: предметні картинки із зображенням кімнатних рослин, сюжетні картинки, у яких зображені різні дії з догляду за кімнатними рослинами.

Хід заняття

1. Організаційний момент.

Логопед:Сяде той, хто назве кімнатні рослини, зображені на картинках.(Названа рослина діти забирають із собою.)

2. Оголошення теми.

Логопед:Сьогодні ми поговоримо про кімнатні рослини і про те, як потрібно їх доглядати.

3. Вступна бесіда.

Квіти

Квіти бувають різних кольорів та форм: блакитні, жовті, червоні, схожі на дзвіночки та зірочки. Вони ростуть у дикій природі та в саду. Садові квіти - це дуже гарні родичі диких квітів. Навесні та влітку на галявинах повно-повнісінько квітів. Метелики та інші комахи «відвідують» квіти, тому що їм подобається яскраве забарвлення пелюсток та їхній запах. Деякі квіти є рідкісними і ростуть лише у певних місцях. Такі квіти не можна рвати!

А ще квіти можна вирощувати удома, на підвіконні. Вони добре ростуть, якщо їм достатньо світла, їх поливають і доглядають їх. І навіть узимку вони будуть покриті листям. У кімнатних рослинзазвичай гарне листя або квіти.

Логопед:У кожного з вас є картинка із зображенням кімнатної рослини. Зараз ми розповімо, чия це тепер рослина.

Гра «Ванин чи Катин?».Освіта присвійних прикметників.

У Вані кактус. Чий це кактус?(Це Ванінкактус.)

У Колі товстунка. Чия то товстянка?(Це Коліна товстянка.)І т.д.

Логопед:Щоб кімнатні рослини добре росли, їх треба доглядати. Подивіться картинки. Я назву дії, які виконують із квітами, а ви уявіть, що це сталося вчора.

Гра «А вчора?».Утворення форми минулого часу дієслів. Проводиться за зображеннями із зображенням даних дій.

Оля поливає кактус. А вчора?(Оля поливала кактус.)

Ваня та Ліда протирають листя у сансив'єри.

Світлана пересаджує фікус.

Іра розпушує землю навколо фіалки.

Анжела обприскує листя у бегонії.

Денис підгодовує товстунку.

Діти доглядають квіти.

Логопед:Ми з вами вже говорили про те, що таке слова-родичі. Зараз я прочитаю невелику розповідь, а ви повинні знайти в ній слова-родичі до словаквіти.

Незабаром настане весна. На лузі, в полі та на клумбах розквітнуть різнокольорові квіти. Навесні настане час для посадки та пересадки кімнатних рослин. Квітникари посадять насіння в різнокольорові горщики і чекатимуть на появу квітів. Незабаром квіти наберуть сили, почнуть розквітати один за одним і радувати око своїм цвітінням. Одна квіточка відцвітає, а інша яскравим кольором зацвітає.

Фізкультхвилинка.

На сонячному вікні

«Сонце» над головою.

Змахи рук знизу вгору.

Середлистя вона ховається,

Не любить лізти вперед,

Закривають обличчя руками.

Але кожен до неї нахилиться

Нахиляються, не торкаючись руками статі.

І дбайливо візьме.

Логопед:Подивіться уважно на квітку і назвіть її частини.

Гра «Назви частини».Поповнення словника на тему «Квіти».

Стебло, лист, квітка, живець, коріння.(Кілька дітей повторюють назви частин квітки.)

Логопед:Ми назвали по одній частині у квітки, а зараз назвемо їх багато.

Гра «Одинбагато».Утворення форми множини іменників.

Одна стеблинка, а багато .(Стебельков.)

Один лист, а багато.(Листьев.)

Одна квітка, а багато.(Цвєтков.)

Один держак, а багато.(Черенков.)

Один корінь, а багато.(Корней.)

Гра «Скажи навпаки».Підбір антонімів.

Колючий лист - гладкий лист.

Волога земля – суха земля.

Тепла вода – холодна вода.

Товстий лист - тоненький лист.

Велика квітка – маленька квітка.

Розквітла квітка — відцвіла квітка.

М'яка земля – тверда земля.

Товста стеблинка — тонка стеблинка.

5. Підсумок заняття.

Логопед:Як назвати одним словом: сансів'єра, фіалка, фікус, толстянка, кактус? Що потрібно робити, щоб кімнатні рослини добре росли?(розпушувати, поливати, пересаджувати.)

Що це: стебло, лист, квітка, живець, коріння.