Конспект уроку з географії «Населення Африки»
Тема уроку: Населення Африки
Мета уроку: Створити загальне уявлення про населення Африки
• Освітні: Продовжити формування знань про материки. Поглибити знання учнів про особливості народів Африки. Удосконалювати вміння працювати з текстом підручника, атласом, довідковою літературою.
• Розвиваючі: Розвивати творчі здібності та пізнавальний інтерес, самостійність у мисленні та просторову уяву. Продовжити формування вміння використовувати групові та індивідуальні форми роботи під час виконання поставленого завдання.
• Виховні: Розвивати почуття відповідальності за виконану роботу, підвищувати рівень взаємодії учнів. Виховувати наполегливість у досягненні навчальної мети, уміння обстоювати свої погляди.
Форми роботи: індивідуальна, групова з елементами дослідження
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи: Продуктивний, частково-пошуковий, дослідницький.
Прийоми: Порівняння, аналіз.
1. Організаційний момент
- Підготовка учнів до роботи.
— Взаємне вітання, визначення відсутніх, перевірка підготовки до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання
Географічний диктант (слайд №3) із взаємоперевіркою робіт учнів (слайд №4)
3. Вивчення нового матеріалу
3.1. Показ презентації «Населення Африки»
3.2. Первинне закріплення нових знань та умінь (відповіді на питання вчителя географії):
• Яким є расовий склад населення Африки?
• Який вплив мають природні умови на розселення людей по території материка?
3. Вивчення нової теми:
Сьогодні ми постараємося здійснити подорож Африканським континентом. Цільнашого дослідження познайомитися з населенням Африки.
Працюватимемо ми в групах РАУНД РОБІН.
Може, ми теж, виявимося першопрохідниками і дізнаємося багато нового та цікавого. Під час роботи можете використовувати підручники, атласи.
1. Чисельність населення та його розміщення.
2.Раси та народи Африки.
3. Сучасна політична карта.
3.1. Чисельність населення та його розміщення.
Евристична бесіда, на основі аналізу карти «Народи та щільність населення світу» та заповнення таблиці.
Основні райони з високою та низькою щільністю населення.
Узбережжя Середземного моря
Узбережжя Гвінейської затоки
Висновок: населення розподіляється вкрай нерівномірно: дуже великі простори материка мають низьку (від 1 до 50 осіб на км2) щільність; значні території взагалі не заселені; більш висока щільність спостерігається узбережжя Середземного моря, Гвінейського затоки, Півдні материка, вздовж річок, берегах озер (слайд№9)
3.2.Раси та народи Африки (слайд № 10) (Запис у зошит)
Народи Африки поділяються на 3 основні раси.
Перегляд слайдів № 11-21 – народи Африки.
Смаглява шкіра, темне забарвлення волосся та очей, подовжений череп, вузький ніс та овальне обличчя
Зріст 180-200 см. напрочуд стрункі і граціозні
Малороски (нижче 150 см). колір шкіри менш темний, губи тонкі, широкий ніс, кремезні
У напівпустелях та пустелях
Жовто-коричневий колір шкіри, широке плоске обличчя. Низькоросли, тонкокісні
Колір шкіри світліший, але з червонуватим відтінком шкіри. Ближче до європеоїдної раси.
(Монголоїдна та негроїдна)
Ще 50 років тому майже всі країни Африки були колоніями та перебували під владою інших країн. Потужні держави Європи з часіввідкриття материка сприймали його як скарбницю, звідки можна було черпати спочатку золото, слонову кістку, червоне дерево, а потім рабів та корисні копалини. Починаючи з XVI століття, вони поділили Африку між собою та збагачувалися за рахунок захоплених земель.
Слайд №26- Мікс пэа шеа- учасники змішуються під музику, утворюють пару, коли музика припиняється, і об'єднуються в групи, кількість учасників яких залежить від відповіді на будь-яке питання.
Встаньте на одну ногу та заплющте очі. Спробуйте постояти так, порахувавши до 10. Стояти не дуже зручно, а пастухи-зулуси (найбільший з народів банту) відпочивають у безлюдній савані на одній нозі. Чому б йому не прилягти десь на пагорбі, як це робить наш пастух? Якби ви були зулусами, ви відпочивали б тільки так, тому що Африка кишить зміями та скорпіонами.
Утворили пару з близьким партнером і розповісти йому про народ Африки. (1-м виступає партнер вище за зростанням) ..... (Слайд 27)
Утворили пару з близьким партнером і відповідаємо на запитання:
1.Чому люди прагнуть до Африки?
2.Який сувенір ви привезли б з Африки?
(1-м відповідає партнер зі світлим відтінком очей)
5. Закріплення(слайд 28)
1. До яких основних рас належить населення Африки?
2. Які знаєте народи Африки? Де вони мешкають?
3. Як розміщено населення територією материка? Які чинники впливають на нерівномірне розміщення населення?
Що ви нового дізналися на уроці? Який вид роботи вам більше сподобався?
Сьогодні ми постаралися здійснити подорож Африканським континентом. Ми познайомилися із населенням Африки. Відкрили багато нового та цікавого. Мета нашого дослідження досягнуто.
Африка має відносно рідкісне населення,яке вкрай нерівномірно розміщується територією материка. На розміщення населення впливають як природні умови, а й історичні причини, насамперед наслідки работоргівлі і колоніального панування.
7. Домашнє завдання: § 24-34, підготуватися до контрольної роботи на тему «Африка»,
завершити в контурних картах завдання 4 сторінка 4 країни Африки та столиці (слайд 30)
8. Підсумок уроку. Оцінювання відповідей учнів.
Якщо залишиться час – робота в контурних картах завдання 4 стор4

ГОЛОВНІ КОНКУРСИ ДЛЯ ДІТЕЙ І ПЕДАГОГОВ
Призовий фонд понад 200 000 рублів та сотні відмінних подарунків для кураторів: вебінари, лепбуки та книги!
Колаж на тему «Моє майбутнє» Реєстрація
Казкові вироби своїми руками Реєстрація
Для дошкільнят (3-7 років)
Малюнок по темі «Портрет мами» Реєстрація
Вкради назву та склади історію Реєстрація