План розробка відкритого уроку
План – розробка відкритого уроку виробничого навчання у групі № 2 за програмою підготовки кваліфікованих робітників службовців 270802.09 Майстер загальнобудівельних робіт
«Жити – ось ремесло, якому я хочу навчити вихованця. Виходячи з моїх рук, він буде не суддею, не священиком: він буде перш за все людиною... і як би доля не переміщала його... він завжди буде на своєму місці». Ж.Ж.українсо
Тема розділу програми: Багаторядна система перев'язування швів.
Тема уроку: Фрагмент цегляної кладки прямого кута товщиною стіни в одну цеглу за багаторядною системою перев'язки швів, обмежену з обох боків втечею штрабою.
Цілі уроку: Навчальна: - формування умінь і навичок щодо виконання укладання цегли в тичкові та ложкові ряди. Розвиваюча: – формувати та розвинути вміння, аналізувати, навчити раціонально організовувати свою працю, розвивати професійну інтуїцію та технологічне мислення. Виховна: - виховання відповідальності, почуття колективізму, уважності, старанності та культури праці. Тип уроку: урок з вивчення трудових прийомів та операцій. Методи навчання: словесний, наочно – демонстраційний, практичний з елементами технології модульного навчання, запропонованої МОП (міжнародною організацією праці). Міжпредметні зв'язки: Економіка галузі виробництва, охорона праці, будівельне креслення, хімія. Внутрішньопредметні зв'язки: Технологія загальнобудівельних робіт, матеріалознавство. Матеріально – технічне оснащення: мультимедійний проектор, комп'ютер, дошка, макети цегли, наочні посібники, цегла, простий розчин: глиняно – піщаний, інструмент муляра та інвентар.
Навчальний посібник: «Загальнобудівельні роботи» І.І.Чичерін, «Технологія кам'яних робіт» А.А. Лукін, «Технологія та організація будівництва» Г.К. Соколів
Роздатковий матеріал: • картки із завданнями; • тестові завдання. Місце проведення уроку: 1. Кабінет №106 «Технологія загальнобудівельних робіт» 2. Виробнича майстерня мулярів.
Хід уроку 1. Організаційний момент (3 хв.) • привітання студентів, настрій на урок • доповідь чергового про явку студентів
2. Вступний інструктаж (30 хв.) Актуалізація опорних знань, умінь, навичок та мотиваційних станів:
Я, Тасуєв З - А. Ш., майстер виробничого навчання Будівельно-технічного технікуму м. Грозного, проведу з вами відкритий урок виробничого навчання з формування професійних компетенцій муляра. Я бачу, ви готові до уроку. Настрій бадьорий, Зовнішній вигляд відповідає. Тема сьогоднішнього уроку: Кладка прямого кута товщиною стіни в 1 цеглу за багаторядною системою перев'язки швів, обмежену з одного боку втечею штрабою, з іншого боку вертикальною штрабою.
Мета сьогоднішнього нашого уроку полягає в освоєнні практичних навичок щодо виконання укладання цегли в тичкові та ложкові ряди. Для початку повторимо пройдений матеріал. Продовжуватимемо свою роботу, розділившись на три ланки, як і на попередніх заняттях. Одна ланка вирішуватиме тестові завдання, інша ланка – ситуаційні завдання, а третя ланка працюватиме зі мною. На виконання тестових завдань та ситуаційних завдань дається 10 хв.
Фронтальне опитування: А тепер, як кажуть, «струснемо ваш багаж» теоретичних знань і пригадаємо, що ми вивчали на минулому уроці. Скажіть, будь ласка, 1. Що таке цегляна кладка? 2. Які ви знаєте системи перев'язування швів? 3. Чомунеобхідно дотримуватися техніки безпеки? 4. Як організується робоче місце муляра? 5. Які інструменти потрібні при укладанні кута? 6. З чого починаємо кут за будь-якої системи перев'язки швів? 7. Яким розчином користуються при кладці кута? 8. Що таке шов? 9. У яких випадках використається універсальний рівень? 10. Яким видом кладки починається та закінчується цегляна кладка? Аналіз виконаної роботи з груп. Студенти відповідають на запитання карток. Оцінки за тестові завдання буде виставлено на наступному уроці.
А тепер перейдемо до вивчення нової теми. (Пояснення супроводжується показом слайдів). «Як багато ще треба зробити на світі, Щоб стала прекрасною Земля. Професію будувати навіки вибираючи, Ти творчих повний турбот. Ти будеш прощений і піднесений на небі Будівельних майстер робіт». Нові квартали та проспекти, музеї та театри облицьовані природним каменем та цеглою. Створені працею муляра чудові пам'ятки архітектури архітектурні ансамблі є відображенням історії нашої батьківщини. Будівельний бум, що охопив нашу республіку після 2000 року по сьогоднішній день, започаткований першим Президентом нашої республіки Ахмад - Хаджі Кадировим з честю несе його син Рамзан. І ми з вами переконуємось у цьому щоразу, проходячи вулицями нашого міста. Днями ми здійснили екскурсію на новий об'єкт, що будується в Грозному. Це Колізей на 5 тисяч людей, аналога якому немає в Україні. Тут відбуватимуться бої без правил, міжнародні змагання з боксу, а також циркові вистави. Я впевнений, що Глава нашої республіки Рамзан Кадиров увійде в історію як цар Давид – творець, який залишив по собі безліч архітектурних пам'яток. Хлопці, ви теж своїми руками будуватимете красиві будинки, будівлі, палаци, тапишатиметеся своїми творіннями. В даний час поширена кладка з різними орнаментами, новими способами перев'язки швів, новими видами цегли. Перед нами зразки різних цеглин.
Перед початком виконання кам'яних робіт нам необхідно правильно організувати своє робоче місце, тому що від цього залежить, по-перше, техніка безпеки і продуктивність праці. Для цього будівельний майданчик ми розбиваємо на три зони. Головна з них – робоча зона. Це відстань від стіни, що викладається, до розташування цегли, яка дорівнює 700 мм.
Кладка 1го ряду: Починаємо укладання цегли двох - тричетверток, одну-ложкою в один бік, другу - ложкою в іншу сторону. Де обмеження вертикальної штраби тричетвертка і два стусани, а в втечній штрабі сім тичків. Увага! Дотримуємося товщини вертикального шва і поздовжнього шва. Так, виклали перший ряд. Кладка 2-го ряду: Тепер кладемо другий ряд. Почнемо з цілої ложкової цегли, кладемо перев'язуючи тричвертку на чверть в один і в інший бік. Де вертикальна штраба, випускаємо цілу цеглу ложкою на чверть цегли. Кладка 3-го ряду: Починаємо, навпаки, з ложкою в один і в інший бік з перев'язкою на підлогу цегли у бік штраби, а у вертикальній затягнутий на чверть цегли. З обох боків зовнішні та внутрішні верста ложкові. Кладка 4-го ряду: Починаємо, навпаки, з перев'язкою ложкою в один і в інший бік. Дотримуйтесь рівності вертикальності кута, а також горизонтальності кладки. Особливу увагу приділяйте перев'язці вертикальних та горизонтальних швів, а також поздовжніх поперечних швів. Вертикальна штраба випущена на чверть цегли. Кладка 5-го ряду: Те саме починаємо з перев'язкою ложків в один і в інший бік напівцегли. Вертикальна штраба затягнута на чверть цегли. Кладка 6-го ряду: Теж саме кладемо ложкою з перев'язкою в один і інший бік на півцегли. Вертикальну штрабу випускаємо на чверть цегли.
Кладка 7-го ряду: Тут уже 2-3х чвертки як в 1-му ряду і перекриваємо (перев'язуємо) як поздовжні та поперечні шви в п'яти суміжних рядах. Особливу увагу звертати на товщину швів як вертикальних, так і горизонтальних, на рівність вертикального кута і горизонтальної кладки. Не треба забувати перевіряти кут по вертикалі та горизонталі. Які допускаються відхилення кутів? - Так, на один поверх - 10 мм, на всю висоту будівлі - 30 мм по вертикалі. Оскільки ви не володієте лінійним і об'ємним окоміром, частіше необхідно проводити контрольно-вимірювальні операції. Все можна перевірити інструментом «рівень», оскільки цей інструмент є універсальним. Якщо виникла потреба рубати цеглу, слід одягати захисні окуляри і підтримувати порядок робочому місці. Погляньте, хлопці, на кладку, і скажіть, які ряди чергуються? -Згадали! Через 5 ложкових рядів перев'язується тичковим рядом. Багаторядна система перев'язування швів проста у виконанні і не трудомістка, як однорядна система перев'язування швів. Хлопці, вам усе зрозуміло? Чи є до мене запитання? Закріплення пройденого матеріалу: 1. З чого ми починаємо кладку кута? 2. Чим заповнюємо порожнечі між тричетвертками та цеглою? 3. Недоліки багаторядної системи? 4. У чому перевага багаторядної системи? 5. Що називається швом? 6. При ложковій кладці якою верстою починаємо ряд? 7. Як робиться розшифка швів? 8. Скільки мм становить товщина кладки у дві цеглини? 9. За відсутності універсального рівня, які інструменти можна використовувати? 10. Якиймає бути лицьова сторона зовнішньої версти?
Зараз, хлопці, ви швидко переодягаєтеся в робочу форму і йдете в майстерню для продовження практичної частини нашого уроку.
ІІІ. Поточний інструктаж (80 хв.)
Самостійна робота студентів:
Студенти проходять інструктаж з техніки безпеки, поділяються на ланки «двійка» та приступають до виконання самостійного практичного завдання. А чи є бажання навчитися виконувати кладку? Бачу, що є! Тоді приступайте! Цільові обходи робочих місць студентів. Основні правила індивідуального поточного інструктажу студентів для майстра: - вникати в роботу кожного студента, не упускаючи з поля зору всієї групи; - не втручатися у роботу студента без особливої потреби; - допомога надавати своєчасно, привчати до самостійного подолання труднощів, але не допускати закріплення помилок; - постійно привчати студентів до планування та систематичного самоконтролю своєї праці; - домагатися, щоб самі студенти зрозуміли свої помилки, усвідомили та знайшли способи виправлення та попередження; - недоробляти роботу за студента та привчати їх до відповідальності; - завжди виявляти суворість у вимогах щодо виконання правил безпеки праці, санітарії та гігієни, організації робочих місць.
3. Заключний інструктаж – 10 хв. Основна мета заключного інструктажу – підведення навчально – виробничих підсумків уроку. Хлопці, на цьому уроці ми з вами досягли поставленої мети. Виклали фрагмент кута за багаторядною системою перев'язки швів товщиною стіни в одну цеглу, висотою сім цегли, обмежену з одного боку втечею штрабою, з іншого боку вертикальною штрабою. Всі ланки впоралися із завданням, три ланки отримали оцінки – «відмінно», шістьланок отримали оцінки - "добре". Студентами припускалися невеликі помилки, які по ходу виправлялися. На наступному уроці ми з вами викладемо кут товщиною півтори цегли, влаштуємо змагання між ланками. Домашнє завдання: Законспектувати та вивчити тему «Організація робочого місця муляра» стор. 115 авт. І.І.Чічерін. Вдома у кожного з вас є стопка цегли, викладіть самостійно кут по багаторядній системі в одну цеглу з обмеженою втечею з обох сторін, яку ми сьогодні виклали на уроці. Хлопці, я попрошу вас прибрати свої робочі місця. На цьому я завершую свій урок. До побачення! Урок розробив та провів майстер виробничого навчання «Будівельно-технічного технікуму» м. Грозного Тасуєв Зейнал – Абді Шитійович.