План-конспект на тему Конспект заняття «Як зробити з мухи слона Дещо про фразеологізми»,

Дане заняття було проведено в рамках блоку "Цікаво про лексику" навчального модуля "Юний дослідник" модульної програми "Пізнаємо, творимо, досліджуємо".

Як зробити з мухи слона? Дещо про фразеологізми»

Винник Олена Вікторівна,

педагог додаткової освіти

БОУ ДОД м. Омська «ДД(ю)Т «Кіровський»

Мета: закріпити вміння відрізняти фразеологізми від інших поєднань слів та застосовувати у мовній практиці.

  • розширювати знання дітей про фразеологізми;
  • розширювати комунікативні здібності дітей;
  • розвивати вміння розуміти та пояснювати значення фразеологізмів;
  • розвивати вміння аргументувати свою думку;
  • формувати моральні якості;
  • розвивати вміння працювати у групі.

Заплановані результати (відповідно до ФГОС)

  • розширювати знання про фразеологізми;
  • аналізувати (виділяти головне, складові) і узагальнювати;
  • робити висновки на основі фактів та абстрактних понять.

Регулятивні: – вибирати мету діяльності, звіряти свої дії з метою, знаходити та виправляти помилки, перевіряти та оцінювати результат, уміння вирішувати проблеми

Пізнавальні: отримувати інформацію, робити логічні висновки.

Комунікативні: домовлятися про розподіл функцій та ролей у спільній діяльності; вести діалог, розуміти думку іншого, вміти формулювати висловлювання. Викладати свою думку, аргументуючи її, підтверджуючи факти.

  • прояв самостійності та особистої відповідальності за свої вчинки, навичок співробітництва у різних ситуаціях.
  • висловлення власної думки щодоокремим питанням та проблемам.

Обладнання: мультимедійна установка, картки для рефлексії, картки для розподілу по групах, картки із завданнями, словнички.

Методичні прийоми: проблемні ситуації.

  1. Організаційний момент. (2 хв.)

- Здрастуйте, хлопці! Як завжди, давайте перевіримо, з яким настроєм кожен із вас прийшов на заняття. Піднімаємо квіточку, якщо у вас чудовий настрій, і ви налаштовані на роботу; крапельку - якщо вас трохи турбує; Хмарка - якщо у вас дуже поганий настрій і ви не готові до роботи.

- Робимо висновки про готовність до роботи. Педагог роздає жетончики червоного, синього, зеленого, синього кольорів (придатне для подальшої роботи).

- Сподіваюся, що до кінця заняття настрій буде відмінним у всіх.

_- Давайте ми не точитимемо ляси, бити байдики, рахувати ворон, витати в хмарах, задирати ніс, кидати слова на вітер, а працюватимемо засукавши рукави, вносити свій внесок, робити погоду, тримати ніс за вітром, закусивши вудила.

  1. Основна частина (3 хв.)
  1. Визначення теми, мети, завдань заняття.

- Хлопці, ви зрозуміли, про що ми сьогодні говоритимемо? (Відповіді дітей).

Так, ми сьогодні говоритимемо про незвичайні висловлювання, про які ми вже говорили раніше. Як вони звуться? (Відповіді дітей).

– Тема нашого заняття «Як зробити з мухи слона? Дещо про фразеологізми». (СЛАЙД 1)

- З якою метою ми проводимо це заняття? (Відповіді).

- Які завдання поставимо собі? (Відповіді).

- Хлопці, де раніше ви чули такі вирази? Що вони означають? (Відповіді дітей).

-Як правильно називаються такі вирази? (Слайд 2).

- А як виникли фразеологізми?! Можливо, їхпоходження пов'язане з історією українського народу? (Слайд 3).

  1. Робота в парах зі словниками. (15 хв.)

– Якщо ми не знаємо значення фразеологізмів, як дізнатися? (Відповіді).

Навіщо ми виконуватимемо цю роботу?

1 пара - точити ляси, бити байдики.

2 пари - рахувати ворон, витати в хмарах.

3 пари - задирати ніс, кидати слова на вітер,

4 пара - будемо працювати засукавши рукави, вносити свій внесок

5 пара - робити погоду, тримати ніс за вітром

6 пара - закусивши вудила, робити з мухи слона.

Робота в парах, а потім обмін інформацією. (Слайди 4-9)

ФІЗМИНУТКА (СЛАЙД 10)

- А тепер я хочу попросити вас сісти по групах, залежно від кольору вашого жетону. 1 група – червоні, 2 група – сині, 3 група – жовті, 4 група – зелені.

- Зверніть увагу на 11 слайдів. Що ви бачите? (ВІДПОВІДІ).

- На слайді зображено малюнки – фразеологізми. Про які фразеологізми йдеться? (ВІДПОВІДІ).

- Як ви здогадались? (ВІДПОВІДІ).

1 група – стріляний горобець

2 група – на злодії шапка горить

3 група – як з гуски вода

4 група – на кишеню ширше.

  1. Робота у групах (малюнок заданий фразеологічний оборот).
  2. Подання малюнків груп один одному.
  1. Підбиття підсумків (3 хв).

- Про що ми сьогодні говорили на занятті?

- Що нового ви дізналися?

- Про що вам хотілося б дізнатися ще?

- Де нам можуть стати в нагоді отримані знання?

- Що вам сподобалося на занятті найбільше?

– Як ви можете оцінити свою роботу?

- Чи легко вам було працювати у групах? Чому?

– Як ви оцінюєте роботу кожного члена групи?

- Робота якоїсь групивам сподобалося більше? Чому?

- Підніміть, будь ласка, символ вашого настрою (Хмара, крапелька, квіточка). Поясніть свій вибір.