План-конспект уроку «лісова газета» усний журнал з творів у біанки та у Бєлова про природу

«Лісова газета» усний журнал

за творами В. Біанки та В. Бєлова про природу

Платонова Олена Валеріївна

українська мова та література

Тема та номер уроку у темі

Література 5 клас у двох частинах В.Я. Коровіна, В.П. Журавльов, В.І. Коровін, Москва, Освіта, 2010 рік

Мета уроку: Познайомити учнів із творами В. Біанки та В. Бєлова про природу у формі усного журналу «Лісова газета».

навчальні:Розширити уявлення учнів про різноманіття форм відображення теми природи в художній літературі, дати первинне поняття про екологічні проблеми, порушені у творах письменників;

розвиваючі:Розвивати навички самостійної підготовки про життя та творчість письменників, вміння бачити світ почуттів та переживань персонажів;

виховні :Виховувати любов і захоплення природою, прагнення берегти та захищати природу.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Форми роботи учнів: індивідуальна, групова, фронтальна, самоперевірка.

12. Необхідне технічне обладнання:фарбово оформлена назва сторінок «Лісової газети»: «Візитна картка», «Казкова», «Екологічна», «Веселий тир», «Портрети письменників»

Попереднє завдання (всьому класу)прочитати твір В. Біанки: «Лісовий колобок – колючий бік», «Теремок», «Анюткіна качка» та В Бєлова: «Райдуга», «Мишеня, бабуся і кіт», «Пташки – рукавички», «Як горобця ворона образила», «Жадібний півень» з циклу «Оповідання про різну живність»; завдання по групах – підготувати розповідь та письменників В. Біанки та У Бєлові;підготувати читання з ролей казки В Біанки «Люля», підібрати питання за творами В Біанки та В Бєлова для вікторини «Веселий тир»

Обладнання:фарбово оформлена назва сторінок «Лісової газети»: «Візитна картка», «Казкова», «Екологічна», «Веселий тир», «Портрети письменників »

13.Структура та хід уроку

Підготовка до сприйняття теми.

Слово вчителю

Сторінка перша «Візитна картка»

На першій сторінці нашої газети вміщено портрети двох видатних письменників, які написали чимало творів про рідну природу, про все живе, що існує на світі. Це Віталій Біанки та Василь Бєлов. Любов до природи – цілком природні почуття кожної нормальної людини. Але бувають люди з якимось особливим коханням: у їхній присутності краще ростуть найпримхливіші рослини, їх не бояться найстрашніші тварини. Здається, сама природа тільки й чекає на момент, щоб розкрити їм свої таємниці. Такими письменниками були і М. Пришвін, і К. Паустовський, і В Біанкі, такий і В Бєлов та багато інших.

Повідомлення учнів(оповідання про письменників).

Сприйняття, усвідомлення, осмислення теми.

Сторінка друга «Казкова сторінка»

Казки У Біанки та В Бєлова відрізняються від добре відомих вам народних казок. Це особливі казки – лісові. З них можна дізнатися, чий ніс краще, хто чим співає, хто вночі спить, де раки зимують, як мурашка додому поспішав, як Лис Їжака перехитрив, як горобця ворона образила, хто такі пташки-рукавички та багато іншого. Є на цій сторінці казки, назва яких здаються нам знайомими: «Теремок», «Лісовий колобок – колючий бік», «Мураха та бабка».

Про який теремка розповідає В Біанки, і хто в ньому живе? (теремок –дупло у старому дубі, жителі – Дятел, Скворець, Сич, Білка, Куниця, бджолиний рій і, нарешті, Ведмідь).

Хто співав таку пісеньку: Я – Лісовий колобок – колючий бік! Я по коробу не шкреб, по засіку не метен, на сметані не мішаний, я під кущиком ріс, весь колючками обріс, я кругом поганий, як мене ти візьмеш? (їжак)

Які рукавички сиділи на деревах? (снігирі)

З ким розмовляло тім'ячко? (Бджілка, синичка, дівчинка, дідусь).

Про багатьох птахів, тварин, комах розповідають У Біанки та Білов у своїх казках і щоразу за казковою історією постає лісове життя, як, наприклад, у казці У Біанки та пташці – нирці Люлі, яка вміщена в нашій «Лісовій газеті»

Читання з ролей казки У Біанки «Люля»

Чому Люля тричі пірнала на дно моря?

Чому у пташки Люлі ніс та очі червоного кольору?

Де живе пташка Люля та чому?

У своїй казці письменник не тільки розповів про звички та зовнішній вигляд непомітно пташці, а зумів розповісти нам з безкорисливості та самовідданості непомітних на перший погляд героїв.

З казки В Біанки і В Бєлова ми дізнаємося не тільки про загадки і таємниці лісового життя, але і про добре ставлення один до одного, взаємовиручку, справедливість. Один із учнів у Біанки говорив, що «він тільки з хитрощів пише про звірів та птахів. Насправді він вчить хлопчиків та дівчаток, як вирости справжніми людьми».

Сторінка третя «Екологічна сторінка»

Діти, чи знаєте ви, що означає слово – екологія? Ось як дається його пояснення у тлумачному словнику: «Екологія – наука про відносини рослинних та тваринних організмів між собою та з навколишнім середовищем. (Від грецького екос – будинок, логос – вчення)». Назвіть оповідання В Біанки та В Бєлова, в яких зустрічаються екологічніпроблеми, проблеми взаємовідносин людини та природи, охорони навколишнього середовища. (Оповідання В Біанки «Анюткина качка» та В Бєлова «Райдуга»)

Хто є головними героями оповідання У Біанки «Анюткина качка»?

Чому Анюта відпустила Біле Дзеркальце на волю?

У чому виявились хитрість і самовідданість качки?

Як поводилася Анюта по відношенню до качки, яка живе на волі?

Чому біле Дзеркальце повернулося до Анюткиної гачки?

Отже, хлопці, зверніть увагу на те, що у зіткненні із силами природи (повені, хижі птахи) Біле Дзеркальце завжди виходило переможцем. Але з'явилися мисливці. І врятувати качечку від людей змогла лише людина.

Яка головна думка казки У Бєлова «Райдуга» (Необхідність безкорисливої ​​турботи про інших, інакше – загибель).

Чому ж навчають розповіді цих письменників? (Уважному ставленню до природи та один до одного).

Четверта сторінка «Тир» – «Бий відповіддю прямо в ціль».

Вікторина за творами В Біанки та В Бєлова. Запитання готує одна група учнів, а змагання триває між другою та третьою групою.

На дошці вивішуються символічні листочки, поруч записується кількість очок, вибитих правильними відповідями учнів.

Як звали відважного мишеня-мандрівника із відомої казки У Біанки? (Мишеня Пік).

У якій казці комахи приходять на допомогу своєму побратиму, який потрапив у біду? («Як мурашка додому поспішав»).

Чому в оповіданні «Анюткина качка» качечка носила прізвисько Біле Дзеркальце? (Бо на крилі, де у звичайних качок буває синя з фіолетовим відливом пляма (дзеркальце), у неї була біла ганчірочка).

Який собака щодня бігав за два кілометри до чужого села, щоб нагодувати свого сина? (Малька з «Оповідань провсякої живності» В Бєлова)

Кому тім'ячко дав води напитися? (бджілці, синичці, зайчику, Маші, дідусеві, комарі – В Бєлов «Райдуга»)

За яку провину вигнала бабуся кота в оповіданні У Бєлова «Мишеня, бабуся і кіт»? (Кіт стяг і з'їв сметану).

Підбиття підсумків вікторини.

Ось і добігла кінця наша «Лісова газета». Але знайомство з нею на цьому не повинне закінчитися. І читаючи розповіді вже відомих письменників, і спостерігаючи самостійно природу, вчитеся бути уважними до неї, бачити її красу та незахищеність, намагайтеся не порушити її гармонійного світу.