План-конспект відкритого уроку МБУДО - Десногорська ДХШ
План-конспект відкритого уроку на тему
«Симетрія та асиметрія. рівновагу».
(Урок композиції у 1-му класі художньої школи)
Паскаль Олена Володимирівна
викладач художньої школи
Тип уроку: комбінований.
Мета уроку:
1. Навчальні:
- дати теоретичні знання про симетрію та асиметрію в природі та мистецтві;
- Вчити застосовувати теоретичні знання на практиці при виконанні композиції;
- закріпити знання, отримані під час уроці, під час самостійної роботи (виконання вправи на симетрію).
2. Розвиваючі:
- сприяти розвитку мистецького смаку, почуття врівноваженості композиції;
- Активізація творчої уяви.
3. Виховують:
- Виховання уваги на уроці;
- виховання взаємодопомоги та взаємовиручки під час виконання вправ;
- виховання економності та ощадливості при використанні паперу, екологічне виховання;
- виховання самостійності та відповідальності.
Завдання:
- Виконати ряд вправ на симетрію та асиметрію на фланелеграфі;
- Виконати самостійну композицію в техніці аплікації з кольорового паперу на асиметрію;
- Закінчити одну з розпочатих вправ на симетрію будинку самостійно.
Устаткування та матеріали до уроку для вчителя.
1. Фланелеграф та елементи для складання композиції.
2. Методичний посібник «Симетрія та асиметрія у природі та мистецтві».
3. Дитячі та студентські роботи з даної теми.
4. Кольоровий папір, ножиці, клей ПВА, лінійка, картон, простий олівець.
5. Акварель, палітра,пензель, банки з водою, папір формату А.4.
Матеріали для учнів.
1. Папір білий А.4, акварель, пензлі, банку з водою.
2. Кольоровий папір, картон, ножиці, клей ПВА, лінійка, олівець.
План уроку.
1. Оргмомент (2 хв.).
2. Оголошення теми уроку (2 хв.).
3. Акцентування уваги на цілях та завдання уроку (6 хв.).
4. Розмова про симетрію та асиметрію в природі та мистецтві (з використанням методичного посібника). Закріплення понять статики та динаміки (5 хв.).
5. Виконання вправи на фланелеграфі на поняття симетрії та асиметрії (5 хв.).
6. Виконання двосторонньої монотипії шляхом складання аркуша паперу (із завершенням будинку) (10 хв.).
7. Розповідь про фірму Ермес і хустки-карі (5 хв.).
8. Інструктаж з виконання декоративної асиметричної композиції у квадраті у техніці аплікації (7 хв.).
9. Самостійна робота учнів - виконання асиметричної композиції у квадраті з умовою збереження рівноваги у роботі (20 хв.).
10. Виставка робіт учнів, аналіз робіт.
11. Повторення та закріплення понять «симетрії та асиметрії» (2 хв.).
12. Підбиття підсумків уроку (2 хв.).
13. Завдання додому (1 хв.).
Хід уроку.
1. Зазначити відсутніх. Перевірити готовність до уроку.
2. Оголосити тему уроку, наголосити на її зв'язку з попередньою темою динаміки та статики.
3. Озвучити, що мають виконати учні за 2 уроки, які знання отримати.
4. Розмова про симетрію та асиметрію в природі та мистецтві.
Симетрія та асиметрія зустрічаються у нашому житті, у природі, у мистецтві постійно, це поняття універсальні. Симетрія-це пропорційність, порядок, гармонія.
Питання до класу:
- Ми вже стосувалися понять симетрії та асиметрії на уроках малюнка, будували симетричні фігури, скажіть своїми словами, що таке симетрична фігура?
Слово «симетрія» у поданні людей фігурує як елемент чогось правильного, досконалого, отже, прекрасного. І це досконалість людина багато століть тому вже прагнула відбити музикою, поезії, архітектурі.
Симетрія у сенсі - це незмінність будь-яких перетворень. Так, двостороння симетрія означає, що ліва та права сторона щодо якоїсь площини або лінії виглядають однаково. Якщо сферичне тіло (кулю) обертати у просторі навколо своєї осі, то його вигляд не зміниться.
Наводимо приклади симетрії у природі та мистецтві (учні).
Асиметрія - це поняття, протилежне до симетрії, це порушення рівноваги, невпорядкованість.
У природі симетричні кристали, форми людини, тварин, це допомагає їм тримати рівновагу під час руху, бути життєстійкими, раціонально використовувати енергію. Асиметрія також поширена у світі. Наприклад, внутрішні органи людини розташовані асиметрично. Молекули ДНК також асиметричні. Їхня спіраль завжди закручена вправо. У неживій природі молекули, переважно, симетричні, тоді як у органічних речовинах яскраво виражена асиметрія.
У природі симетрія та асиметрія – це дві протилежності; там, де слабшає симетрія, там посилюється асиметрія та навпаки.
Але, строго кажучи, немає нічого абсолютно симетричного; якщо ми будемо щось розглядати в природі, в людині, то ми побачимо незначні відхилення однієї зі сторін від центральної осі (в особі людини, наприклад, завжди є відхилення). А в мистецтві принцип симетрії застосовується також із відхиленнями, додаваннями,змінами насиченості елементів композиції. У природі випадки ідеальної симетрії практично поодинокі, а ось в архітектурі, техніці, предметах побуту їх дуже багато (храми древньої Греції).
- Яке враження справляє симетрична композиція? (Враження спокою, тиші, урочистості, врівноваженості).
Питання до класу:
– А яке враження залишає асиметрична композиція? (Відчуття руху, занепокоєння).
Художники в асиметричній композиції мають у своєму розпорядженні об'єкти у різний спосіб, залежно від сюжету і задуму. І права і ліва частини можуть бути як врівноважені, так і неврівноважені. Досягти рівноваги можна за допомогою вагового співвідношення великої та кількох дрібних або середніх частин, вертикальних та горизонтальних ліній.
Ще раз закріпимо поняття:
- За допомогою якого поняття у композиції можна передати рух, динаміку? (Асиметрія)
– За допомогою чого можна передати відчуття статики, спокою? (Симетрія).
5. Тепер ми виконаємо вправу на симетрію.
На дошці стоїть фланелеграф та лежать елементи, з яких складатимуть композицію. Діти, використовуючи геометричні елементи, створюють симетричні композиції, а потім асиметричні композиції, але врівноважені.
6. Після цього дається завдання в розвитку творчої уяви.
Беремо аркуш білого паперу А.4, акварель. З одного боку листа наносимо довільні акварельні плями. Потім перегинаємо лист навпіл і проводимо долонею по листу так, щоб вийшов відбиток на другій стороні листа. Лінія згину – вісь симетрії. З другого боку виходить схожий відбиток (приклад симетрії). Діти повинні подивитися на відбиток, що вийшов, і пофантазувати, доповнити зображення, а потім домалювати свою композиціювдома чорним фломастером або гелієвою ручкою.






7. Досі ми виконували вправи на симетрію, а тепер подивимося на приклади асиметричних композицій у декоративно-ужитковому мистецтві. Перед вами зображення хусток-каре всесвітньо відомої фірми Ермес. Легендарні хустки Ермес мають попит у всьому світі, світі високої моди. Тут виробляють вироби зі шкіри, парфумерію, одяг, аксесуари, у т. ч., хустки-каре. Сімейство протестантів Ерме, родом з Німеччини, осіло у Франції в 1828 р. Засновником Ермес став один із синів-Тьєррі Ерме. Спочатку це була шорна майстерня, потім стали виготовляти сумки та хустки. Цій сімейній фірмі вже 170 років. Платки виготовляються з шовку, 90 на 90 см. Коли тканина готова, вона розписується вручну професійними художниками Ермес. Щороку випускаються дві модні колекції таких хусток. Продаж зростає щороку. У святкові дні кожні 20 сік продається по хустці. 1 хустку коштує 300 євро. Багато знаменитостей є шанувальниками хусток Ермес: королева Єлизавета, Кайлі Мінок, Сара Джессіка Паркер, Хіларі Клінтон, Мадонна. Усі вони помічені із хустками Ермес.
Діти, ви сьогодні побудете у ролі художників текстилю. Придумаєте та створіть ескіз хустки (квадрат 20 на 20 см) за допомогою паперу в техніці аплікації. Ваша композиція має бути асиметричною, але врівноваженою.
Подивимося приклади таких композицій у квадраті (роботи студентки текстильного університету). Розберемо композиції щодо врівноваженості (як врівноважується композиція з допомогою плями, лінії).
Послідовність виконання композиції:
1) Вирізати квадрат 20 на 20 см, скласти на куточок.
2) Вирізати другий квадрат 17 на 17 див.
3) Наклеїти менший квадратна більший, щоб вийшли поля іншого кольору.
4) Продумати та вирізати елементи композиції. Бажано, щоб був один великий елемент, 2-3 середніх та кілька дрібних. (Тричастина композиції).
5) Найкраще виконати композицію, використовуючи дві пари додаткових кольорів.
– Які кольори називаються додатковими? (Приклади).
6) Розкладаємо вирізані елементи на полі, щоб була зорова рівновага. Чи не приклеюємо елементи. Вчитель підходить до кожного учня і допомагає правильно розташувати елементи. Тільки після цього можна приклеїти деталі.
9. Самостійна робота учнів над композицією. Вчитель допомагає індивідуально кожному учню.
10.Після завершення робіт учні розкладають виконані роботи на підлозі. Проводимо аналіз робіт. Говоримо про вдалий момент композицій і помилки, що вдалося, а що не зовсім вийшло в роботах.




11. Ще раз повторюємо: - Що таке симетрія, і які почуття вона викликає?; - Що таке асиметрія, і які відчуття вона викликає у глядачів?
12. Отже, ми вивчили сьогодні поняття симетрії та асиметрії і спробували ці поняття застосувати у власних композиціях. Згадаймо, що з цими поняттями тісно пов'язані динаміка та статика, рівновага. Побачили, що у природі та мистецтві часто зустрічаються ці поняття.
13. Завдання додому: завершити, домалювати акварельну монотипію будинку чорним фломастером або чорною ручкою гелію (може бути виконана неідеальна симетрія).