Побудова діаграм у електронних таблицях MS Excel
Презентація до уроку
Тривалість уроку: 40 хв.
Мета уроку: познайомити учнів із графічними можливостями табличного процесора MS Excel, з використанням електронних діаграм.
Завдання уроку:
- Освітня – знайомство учнів із основними прийомами побудови графіків та діаграм у програмі MS Excel; активізувати знання учнів про здоров'я та здоровий спосіб життя.
- Розвиваюча – формування в учнів логічного та алгоритмічного мислення; розвиток пізнавального інтересу до предмета; розвиток уміння оперувати раніше здобутими знаннями; розвиток уміння планувати свою діяльність;
- Виховна - виховувати у хлопців відповідальне ставлення до здорового життя, турботу один про одного; виховання вміння самостійно мислити, відповідальності за виконувану роботу, акуратності під час виконання роботи.
Тип уроку: комбінований
Технічні та програмні засоби:
- Персональні комп'ютери
- Мультимедійний проектор, екран.
- Електронний процесор MS Excel.
- Презентація
План уроку:
- Організаційний момент – 2 хв.
- Повторення пройденого матеріалу – 7 хв.
- Пояснення нового матеріалу –10 хв.
- Застосування отриманих знань – 15 хв.
- Підбиття підсумків уроку. Домашнє завдання – 5 хв.
I. Організаційний момент
Вчитель. Здрастуйте хлопці! Сьогодні ми познайомимося з новими можливостями електронних таблиць та навчимося графічно представляти цифрову інформацію. Але спочатку згадаємо, чого ми навчилися на попередніх уроках.
ІІ. Повторення пройденого матеріалу
-Молодці. І перше наше випробування. Тестування.
Тестування на тему "Електронні таблиці"
Учням пропонується тест на тему "Електронні таблиці" (на виконання – 7 хвилин).
1) А12С 2) В1256 3) 123С 4) В1А
2. В електронних таблицях виділено групу осередків А1:В3. Скільки осередків входить у цей діапазон?
3. В електронних таблицях неможливо видалити:
1) стовпець 2) рядок 3) ім'я комірки 4) вміст комірки
5. Вкажіть неправильну формулу:
1) А2 + В4 2) = А1/С453 3) = С245 * М67 4) = О89-К89
1. В електронній таблиці основний елемент робочого листа – це:
1) рядок; 2) стовпець; 3) формула. 4) осередок;
2. В електронній таблиці осередком називають:
1) горизонтальний рядок; 2) вертикальний стовпець; 3) перетин рядка та стовпця; 4) курсор-рамку на екрані.
4. У комірці електронної таблиці не може бути:
1) лист; 2) формула; 3) число; 4) текст.
5. Введення формул у таблицю починається зазвичай зі знака:
III. Пояснення нового матеріалу
Ми визначаємо здоровий спосіб життя як спосіб життя окремої людини з метою профілактики хвороб, зміцнення свого здоров'я, досягнення активного довголіття і, як наслідок, підвищення якості життя.
Актуальність здорового способу життя сьогодні викликана, з одного боку, зростанням та зміною характеру навантажень на організм людини у зв'язку з ускладненням суспільного життя, збільшенням ризиків техногенного, екологічного, психологічного, політичного та військового характеру, погіршення продуктів харчування, якості повітря та води, що провокують негативні зрушення у стані здоров'я.
Здоровий спосіб життя складається з багатьохГоловні фактори з яких раціональна організація робочого і вільного часу, повноцінний відпочинок. Подивимося, як рекомендують лікарі організувати свій день учням 7-х класів, допоможуть нам у цьому діаграми.
Чудовою властивістю електронних таблиць є можливість графічного представлення числової інформації, що міститься у таблиці. Для цього існує спеціальнийграфічний режим роботи табличного процесора. У графічному режимі можна будувати діаграми різних типів, що надає наочність числовим залежностям. Зокрема, діаграми використовуються для наочного подання даних, отриманих в результаті статистичного дослідження.
Діаграма – це засіб наочного графічного зображення інформації, призначеного для порівняння кількох величин або кількох значень однієї величини, стеження зміною їх значень.
- Як ви думаєте, для чого потрібні діаграми?
У графічному режимі табличного процесора MS EXCEL можна будувати діаграми різних типів. З деякими з них я вас познайомлю.
1. Кругова діаграма служить для порівняння декількох величин в одній точці. Особливо корисна, якщо величини у сумі становлять щось ціле (100%).

Кругова діаграма який завжди забезпечує наочність подання інформації. По-перше, на одному колі може виявитися дуже багато секторів, по-друге, сектори можуть бути приблизно одного розміру. Водночас, ці дві причини можуть зробити кругову діаграму малокорисною. Значить, потрібний інший інструмент, діаграма іншого типу. Це – стовпчасті діаграми.
2. Стовпчаста діаграма служить для порівняння декількох величин в декількох точках. Стовпчасті діаграми складаються зі стовпчиків. Висота стовпчиків визначаєтьсязначеннями порівнюваних величин. Кожен стовпчик прив'язаний до деякої опорної точки. У нашому випадку опорна точка буде відповідати певній діяльності.

Тепер розглянемо складніше завдання, на вирішення якої кругову діаграму у принципі використовувати не можна. Це завдання, де потрібно кілька разів порівняти кілька величин.
3. Гістограма - це різновид стовпчастих діаграм. На відміну від звичайної стовпчастої діаграми, у кожній опорній точці стоятиме не один стовпчик, а сім – по одному на кожного учня.

4. Лінійна діаграма служить для того, щоб простежити за зміною декількох величин при переході від однієї точки до іншої.

5. Ярусна діаграма дозволяє наочно порівняти суми декількох величин в декількох точках, і при цьому показати вклад кожної величини в загальну суму.

Приклад побудови діаграми
На основі вивчення питання збереження здоров'я людини лікарями було розроблено приблизний режим дня режим дня для учнів залежно від віку. Для учнів 7-х класів, було складено таблицю: