Подання графічної інформації на комп’ютері
Презентація до уроку
Цілі:
освітня:
- узагальнити знання по розділу "Подання графічної інформації в комп'ютері" із застосуванням для вирішення завдань А15 з ЄДІ з інформатики,
- познайомити з моделями кольороутворення.
розвиваюча: розвивати мислення, увагу, пам'ять, уяву.
виховна: формувати звичку самостійної роботи, інтерес до предмета.
Тип уроку: урок узагальнення знань та вивчення нового матеріалу із застосуванням інформаційних технологій.
Форма уроку: комбінована.
Методи навчання: пояснювально-демонстраційні, практичні.
Комплексно-методичне забезпечення:
- Інтерактивна дошка;
- презентація "Подання графічної інформації в комп'ютері";
- підручник Н.Д. Угриновича для 10-11 класів (п. 7.1, с. 304), для 10 кл. (П. 1.2, з 36);
- флеш-ролики з Єдиної колекції цифрових освітніх ресурсів: "Модель - RGB", "Модель - CMYK";
- роздатковий матеріал для роботи з колірною моделлю;
- картки для самостійної роботи.
План уроку:
-
Організаційний момент (1 хв).
- Постановка мети уроку (2 хв).
- Перевірка домашнього завдання (1 хв.)
- Повторення пройденого матеріалу (10 хв)
- Нова тема (7 хв.)
- Практична робота за ПК (4 хв.)
- Розбір завдань з ЄДІ на цю тему (8 хв)
- Самостійна робота учнів (5 хв).
- Підбиття підсумків (1 хв).
- Д/з (1 хв).
1. Організаційний момент (1 хв.)
2. Постановка мети уроку (2 хв)
На минулих уроках ми говорили про кодування числової татекстової інформації у пам'яті комп'ютера. Сьогодні ми обговоримо способи комп'ютерного кодування графічної інформації(Додаток 1).
З 80-х інтенсивно розвивається технологія обробки на комп'ютері графічної інформації. По суті, обробка графіки єтак само, як числової та текстової інформації,обробку числових даних.
З базового курсу інформатики ми знайомі із загальними принципами комп'ютерної графіки, з графічними технологіями. Сьогодні розглянемо ці питання докладніше. І розберемо кілька завдань, для вирішення яких знадобляться знання про кодування графічної інформації в пам'яті комп'ютера. Такі завдання зустрічаються в ЄДІ (А15).
Запишіть тему уроку (учні записують тему уроку у зошит).
3. Перевірка домашнього завдання. (1 хв.)
Заплющ очі свої нехай серце стане оком
Hello, my friend! (перекладіть)
4. Повторення пройденого матеріалу (10 хв.)
І насамперед, давайте згадаємо, що ми знаємо з базового курсу інформатики про комп'ютерну графіку.
Запитання до класу:
(Хлопці відповідають питання, поставлені вчителем)
– Розкажіть, що називають комп'ютерною графікою?
(Технологія створення та обробки графічних зображень засобами обчислювальної техніки.)
- Які види комп'ютерної графіки вам знайомі і в чому їхня особливість?
(Растрова та векторна графіка).
-
Растрова графіка – технологія створення графічного об'єкта у вигляді безлічі точок (пікселе), сукупність даних про колір кожного пікселя на екрані.
- Векторна графіка – технологія створення зображення у вигляді графічних примітивів (прямі, овали, прямокутники)
- Як надаються дані вкомп'ютер?
Дані пам'яті комп'ютера зберігаються у двійковому вигляді, тобто. у вигляді ланцюжків 1 і 0 (двійкова система числення).
Подання даних у комп'ютері дискретне.
- Чи можемо сказати, що зображення на екрані монітора дискретне?
У процесі кодування зображення на комп'ютері виробляється його просторова дискретизація, т. е. зображення розбивається деякі маленькі фрагменти, причому кожному елементу присвоюється значення його кольору, тобто код.
– Як називаються найменші елементи, на які розбивається зображення на екрані монітора?
Графічна інформація на екрані монітора представлена у вигляді растрового зображення, яке формується з певної кількості рядків, що у свою чергу містять певну кількість точок (пікселів).
- Від яких параметрів залежить якість зображення на моніторі?
Якість кодування зображення залежить від двох параметрів:
1. Якість кодування зображення тим вище, чимменший розмір точки і відповіднобільша кількість точок становить зображення.Кількість точок на екрані називаєтьсядозвілою монітора. Залежно від розмірів монітора використовуються різні роздільні здатності: 1024x768, 1280x1024, …
За допомогою яких базових кольорів виходить колір крапки на екрані?
5. Нова тема (10 хв.)
Будь-який колір точки на екрані комп'ютера виходить шляхом змішуваннятрьохбазових кольорів:червоного, зеленого, синього.

Така модель називаєтьсяRGB.
Закодуємо базові кольори:
- 1 - наявність базового кольору в системі RGB
- 0 - відсутність базового кольору в системі RGB
Наприклад, 100 - присутній тількичервоний колір
Колірна модель RGB(у кожного учня) (Додаток 2).

- Скільки кольорів можна закодувати у такий спосіб?
Не поспішайте з відповіддю.
Модель RGB використовується у телевізорах, моніторах, проекторах, сканерах, цифрових фотоапаратах…(Додаток 3).
Для формування зображення на папері використовується інша модель – CMYK(Додаток 4), (Додаток 4.1).
6. Практична робота за ПК (5 хв.)
Перегляд як працює модель RGB
Виведіть формулу (використовуючи головну формулу інформатики) визначення кількості кольорів на панелі
N-кількість кольорів;
i – кількість біт на 1 піксель (глибина кольору)
| Кількість біт на 1 піксель | Формула | Кількість кольорів на палітрі |
| 1 біт | 2 1 | 2 |
| 2 біти | 2 2 | 4 |
| 3 біти | 2 3 | 8 |
| 4 біта | 2 4 | 16 |
| 8 біт | 2 8 | 256 |
| 16 біт | 2 16 | 65 536 |
| 24 біта | 2 24 | 16 777 216 |
(Загальна кількість пікселів та глибину кольору, тобто кількість біт на 1 піксель)
M – обсяг пам'яті на все зображення;
К – загальна кількість пікселів;
i-кількістьбітна 1 піксель.
7. Розбір завдань з ЄДІ на цю тему (8 хв)
Спробуємо розв'язати декілька завдань (16) (Додаток 5).
(Завдання вирішуються з питань, що наводять, до учнів, пропонується учням висловити свої думки по шляху вирішення кожного із завдань.)
1) Знаходимо загальну кількість пікселів
1024 * 768 = 786432 (пікселів)
2) Глибина кольору 16 біт, отже, на 1 піксель – 2 байти
786432 * 2 = 1572864 (байта)
4) Перекладаємо у більші одиниці виміру
1572864 байта = 1,5 Мб
Для зберігання растрового зображення розміром 128 x 128 пікселів відвели 4 кілобайти пам'яті. Якою є максимально можлива кількість кольорів на панелі зображення?
1) 8 2)2 3) 164) 4
Для кодування кольору фону сторінки Інтернет використовується атрибут bgcolor=“#XXXXXX”, де в лапках задаються шістнадцяткові значення інтенсивності колірних компонентів у 24-бітній RGB-моделі. Який колір буде на сторінці, заданій тегом
(Перед рішенням робиться відступ у теоретичний матеріал)
При описі веб-сторінок на мові HTML можна описувати колір у вигляді 16-річного числа, що складається рівно з 6 цифр. Під кожен колір моделі RGB відводиться дві цифри. Щоб дізнатися вклад кожного базового кольору, послідовність“XXXXXX”ділять на 3 групи.
XX XX XX = RR GG BB
FF16 =25510 , що означає максимальну яскравість кольору.
#FFFFFF – білий #00FF00 – зелений
#000000 – чорний #0000FF – синій
#FF0000 – червоний #CCCCCC – сірий
1) Розбиваємо запис на три групи та записуємо у вигляді складових моделі RGB:
00 FF 00 = RR GG BB
2) FF (максимальна яскравість кольору) посідає зелений колір, отже, фон сторінки буде зеленої.
8. Самостійна робота учнів (5 хв).
1. Який обсяг пам'яті необхідно виділити під зберігання растрового зображення розміром 64 х 64 пікселя, якщо на панелі зображення 16 кольорів?
1) 2048 біт 2) 2 Кбайта 3) 64 байти 4) 4096 байти
2. Для кодування кольору фону сторінки Інтернет використовується атрибут bgcolor="#ХХХХХХ", де у лапкахзадаються шістнадцяткові значення інтенсивності колірних компонентів у 24-бітній RGB-моделі. Який колір буде на сторінці, заданій тегом ?
1) Червоний 2) чорний 3) зелений 4) фіолетовий
9. Підбиття підсумків (1 хв).
10. Д/з (1 хв).
Підручник 10-11 кл. п.2.12, п.7.1, 7.2 або Підручник 10 кл. п. 1.2
Підручник 11 кл. 1.5.1-1.5.4 (с. 139)
Завдання з демоверсії ЄДІ або анімація векторного зображення у PowerPoint