Розробка уроку літератури з повісті М
Мета уроку:
-Вчити відбирати в тексті матеріал для характеристики героя (зовнішній вигляд, вчинки, ставлення до інших героїв, мова) -щеплювати інтерес до літератури. Розвивати здатність до сприйняття краси художнього твору, його морального потенціалу.
Хід уроку.
1)Оргмомент.
2) Повідомлення про письменника.
Марк Твен говорив про те, що Тома Сойєра багато в чому писав із самого себе, а в передмові до повісті стверджував, що більшість описаних у ній пригод взято з життя, вони відбулися або з ним, або з його однокласниками. Вирушимо до рідного міста письменника. У ньому немає нічого особливо примітного, він тільки тим і знаменитий, що в 1835 там народився Семюел Ленгхорн Клеменс (справжнє ім'я Марка Твена), а тепер нас зустрічають на площі його герої Гек Фінн і Том Сойєр, - зроблені в бронзі, так Щорічно на святі, присвяченому Тому Сойєру, проводиться унікальне змагання серед хлопчиків по швидкісному побілку паркану. А за часів дитинства Марка Твена містечко було скоріше схоже на селище. У маленькому містечку Ганнібалі, в штаті Міссурі, де жив хлопчиком, всі були бідні і ніхто не важнижував надто помітно Так само бідна була і сім'я Сема. Не доучившись у школі, хлопчик змушений був почати заробляти життя. Одним з найбільш сильних дитячих вражень була річка Північної Америки, яка несла свої потужні води повз маленьке містечко. Саме вона дала йому першу професію "Сем кілька років працював лоцманом" і псевдонім ("Mark twain" - одна з лоцманських команд). Твен багато мандрував Америкою, жив на півночі, і на півдні, і на тихоокеанському узбережжі, і на атлантичному; він брав участь у війні Півночі та Півдня (1861-1865), був старателем у Неваді, складачем, репортером різних газет, писавфейлетони та смішні оповідання. У 1867 р. надрукував розповідь «Знаменита жаба, що скаче, з Калавераса», що принесла йому першу літературну популярність. У 1876 р. вийшла його книга "Пригода Тома Сойєра".
3) Читання розділу з повісті за підручником вчителем.
4) Аналітична бесіда.
-Про яку подію йдеться у цьому розділі? (Фарбування паркану)
- Якого дня тижня розгортається подія? (субота)
- Як ви вважаєте, чому?
- Знайдіть опис у тексті та прочитайте.
- Які стосунки між Томом та Джимом?
- Що пропонує Том Джиму?
- Яке почуття викликає у вас ця пропозиція? (Сміх)
- Чому угода не відбулася?
- Яка нова думка зароджується у Тома? (Думка про підкуп)
– Чому він відмовляється від неї?
- Знайдіть опис зустрічі з Беном. Читаємо за ролями.
- У чому проявляється гумор письменника?
- Як Тому вдалося важку роботу (фарбування паркану) перетворити на цікаву гру?
- Які "багатства" придбав Том після того, як він дозволив хлопчикам "отримати задоволення" від фарбування паркану? Спробуйте перерахувати їх, не відкриваючи книгу, а потім перевірте себе. («Уживаний паперовий змій», «дохлий щур з мотузкою, щоб зручніше було крутити», «дванадцять кульок, зламана губна гармоніка, уламок синього пляшкового скла, щоб дивитися крізь нього, порожня котушка, ключ, який нічого не відпирав, шматок кришталева пробка від графіна, олов'яний солдатик, пара пуголовків, шість хлопушок, однооке кошеня, мідна дверна ручка, собачий нашийник без собаки, черешок від ножа, чотири шматки апельсинової кірки і стара віконна рама».)
5). Робота з ілюстрацією.
- Розгляньте уважно ілюстрацію у підручнику.Чи вона відповідає тому, як Твен малює героїв, обстановку?
- Наскільки важливий епізод обрав митець для ілюстрування? Знайдіть у тексті уривок до ілюстрації та прочитайте.
6) Підбиття підсумків. Рефлексія.
- Що за хлопчик Том Сойєр? Який стосунок викликає у вас герой? Які риси його вдачі вас приваблюють?
- Згадаймо, які погані та необачні вчинки, з одного боку, і сміливі та благородні, з іншого, робить Том.
(Том тягає варення, прогулює уроки, симулює, щоб не ходити до школи, б'ється, відхиляє від роботи, обманює тітку. Але набагато більше на його рахунку вчинків добрих. Це і його шляхетність по відношенню до Беккі, коли він бере на себе її провину. і мужня поведінка в печері, і головне порятунок Мефа Поттера від несправедливого звинувачення у вбивстві. і свідчить проти індіанця Джо: почуття справедливості переважує страх.
7) Домашнє завдання. Дочитати інші розділи повісті. Вміти розповісти про Тома.