Урок 27 Н
Мета:познайомити учнів з особливостями художнього світу Н. А. Некрасова, розвивати вміння виразного читання та аналізу поетичного тексту; виховувати вдумливого та уважного читача.
I. Організаційний етап уроку.
Створення емоційного настрою, постановка цілей.
II. Н. А. Некрасов. «Селянські діти»*.
З рівня літературної підготовки класу вчитель визначить глибину знайомства з текстом.
Первинне знайомство з текстом вірша та обмін враженнями від почутого.
Вчитель. Чи зустрічалися ви колись із цим віршем?
Діти неодмінно згадають про те, що в початковій школі вони знайомилися з віршем «Мужичок з нігтик» («Одного разу в холодну зимову пору.»). Вчитель говорить учням у тому, що вивчений раніше текст не окреме вірш, а складова поеми «Селянські діти».
ІІІ. Аналіз вірша «Селянські діти».
1. Бесіда з питань.
– Якою є композиція вірша? Чи можна поділити його на частини? Знайдіть межі частин.(Текст складається з двох великих частин, присвячених зображенню світлого, «ошатного боку» життя (уривки 1–6) і важкого, важкого боку (уривки 7–8). 9-й уривок – кульмінаційне звернення до дітей.)<
– Оповідач каже, що він задрімав у сараї, потім прокинувся та побачив, що за ним спостерігають селянські діти. Спочатку вони боялися, але поступово наважилися. Що став робити оповідач? Чим він розвеселив дітей?(Дресований собака став виконувати команди господаря, і сарай одразу перетворився на циркову арену:
Велика область собачої науки
Йому досконало знайома була;
Він почавтакі викидати штуки,
Що публіка з місця зійти не могла,
Дивляться, регочуть! Тут уже не до страху!)
– Чим закінчилося несподіване уявлення?
– Які інтонації оповідача? До кого може бути звернена його розповідь, хто є слухачами цієї історії?
Примітка. На дошці та зошитах можна накреслити таблицю. Заповнюється поступово, у процесі аналізу.
Зустріч мисливця із селянськими дітьми
Звернення до читачів, спогади про дитинство, міркування про життя селянських дітей та розповідь про зустріч із хлопчиком Власом
Читач із дворян, із суспільства освічених людей
Звернення до селянських дітей
Громадянин, який думає про майбутнє народу
Зустріч мисливця із селянськими дітьми
Коли таблиця заповнена, вчителю необхідно дійти невтішного висновку у тому, що і остання частина обрамляють весь твір. Це дозволяє дітям отримати уявлення про такий композиційний прийом, як розповідь у оповіданні.
2. Занурення в текст. (Коментоване читання.)
Питання для аналізу:
Образ оповідача теж стає зовсім іншим: перед нами журналіст, який з публіцистичним пафосом звертається до публіки, висловлює думку, яка в ті роки суперечила усталеній у суспільстві традиції: «. Я все-таки повинен зізнатися відкрито / Що часто заздрю їм. ».)
– Чому оповідач заздрить селянським дітям? Що означає фраза «У житті так багато поезії злито. »?
– Як ви розумієте рядки: «Щасливий народ! Ні науки, ні неги / Не знають у дитинстві вони»?
Я робив з ними грибні набіги:
Розкопував листя, обмацував пні,
Намагався помітити грибне містечко,
А вранці не міг знайти нізащо.
(Оповідач зіставляє себе з дітьми: він, дворянський син, було зрівнятися у кмітливості і спостережливості з дітьми селян (вони легко знаходили наступного дня помічені раніше грибні місця, а оповідача було знайти.)
- Як ви розумієте значення слів вологжанин, лудильник, кравець, шерстобит!
Вологжанин– мешканець міста Вологди.
Лудильник– робітник, який лудить (лагодить) посуд.
Портний- майстер з шиття одягу.
Шерстобіт– працівник, який обробляє шерсть, щоб вона ставала м'якою.
– Як ви вважаєте, чому?
– Чому селянських дітей так цікавили розповіді перехожого люду? Яке значення мала дорога, що проходить через село, для селянських дітлахів?(Багато сучасних дітей насилу уявляють, що колись не було ні телебачення, ні радіо, ні комп'ютерів і дізнатися про мир і про життя можна було лише з газет, журналів, книг, а неписьменній людині – лише з оповідань подорожуючих , Мандрівників.)
- Поясніть сенс слів і виразів: «Чорненькі губи у всіх, / Набили оскому: чорниця встигла!», «Чи злетить тетеря, / Закокавши пташенят».
– Порахуйте кількість пропозицій у цьому уривку. Визначте вигляд цих пропозицій щодо інтонації. Який настрій передає нам поет за допомогою цього уривка?(З шести пропозицій чотири - оклику.)
– Знайдіть у тексті відповідь на запитання:що необхідно зробити, щоб виростити хліб.
– Поясніть значення слівсерп, сніп, клуня, ланцюг, нав'ють сенца.
Рига– сарай для сушіння снопів та молотьби.
Навити сіно– накладати сіно. Просушене сіно накладають, високо навивають на воз, дитина залазить на верх і «в село в'їжджає царем».
-Чому праця обертається до Ванюші спочатку «ошатною своєю стороною»? (4) (Коли дитина бачить, що робота, в якій він брав участь, приносить видимі результати, що людина, яка виконала цю роботу, користується пошаною та повагою, їй теж хочеться трудитися, і така праця – не тягар, не покарання, а радість.)
– Знайдіть протиставлення у рядках вірша:
Ті чесні думки, яким немає волі,
Яким немає смерті – души не тисни,
У яких так багато і злості та болі,
В яких так багато кохання!
– Як змінюється образ оповідача наприкінці вірша? Кого ми бачимо перед собою: мисливця у вітальні, журналіста чи ще когось?
– Якевікове спадщиназакликає зберігати поет?(Вікова спадщина–це найкращі традиції українського народу: любов до батьківщини, до рідної землі, милування її красою, радість життя, радість трудитися і ростити хліб.)
– Ми прочитали текст вірша, який знаходиться всередині нашого будиночка, тобто між початком та кінцем, і в ньому розповідається про зустріч мисливця із селянськими дітьми.
1. Підготувати виразне читання уривка, що сподобався.
2. Індивідуальне творче завдання: утворити галерею портретів селянських дітей – героїв творів українських письменників.