Урок літератури на тему - Сенс фіналу роману кова - Майстер і Маргарита

Розділи: Література

Мета: учні зрозуміють, чому Майстер заслужив спокій, а не світло, чому Маргаріті також дарований спокій; сформують ставлення до прощення, милосердя як найвищої християнської цінності.

Завдання:

  • допомогти учням простежити основні етапи долі Майстра та його роману, долі Маргарити з урахуванням складеного цитатного плану;
  • організувати роботу зі зіставлення образів Майстра та Ієшуа, Майстра та Булгакова;
  • організувати роботу з аналізу епізодів "Вирок Майстру", "Вирок Маргарите";
  • організувати самостійну роботу зі складання кластера, інтелект-картки.
  • організувати роботу з аналізу тем, мотивів, образів фінального розділу;
  • організувати дискусію,

Методи навчання:

  • евристична розмова з елементами послідовного аналізу;
  • самостійна робота;
  • індивідуальна робота;
  • художнє читання;
  • робота з художнім текстом;
  • демонстрація фільму;
  • творчий переказ.

Обладнання: проектор, текст роману, словники, фрагмент художнього фільму "Майстер та Маргарита" режисера В. Бортка.

Попереднє домашнє завдання:

  • 1 варіант - Скласти цитатний план на тему: “Доля Майстра та її романа”.
  • 2 варіант - Скласти цитатний план на тему: "Доля Маргарити".
  • Перечитати фінальний розділ.
  • Індивідуальне завдання. Виразне читання епізоду "Подарунок Воланда" з гол.
  • Словникова робота: з'ясувати значення слова “гомункул” з словниками.
  • Індивідуальне завдання:виразне читання епізоду "Вічний притулок Майстра".
  • Індивідуальне завдання: промовисте читання напам'ять віршів О.С. Пушкіна "Осінь", "Час, мій друг, час", "Пам'ятник".

Хід уроку

Епіграф до уроку:

Справедливості вимагає Диявол. Бог вищий за справедливість.)Святий Максим Сповідник

1 етап. Мотиваційно-цільовий.

1) Слово вчителя.

- Отже, ми підійшли до заключного етапу роботи над романом М. Булгакова "Майстер і Маргарита". Сьогодні спробуємо осмислити фінал роману, виявивши його неоднозначність.

2) Стадія виклику.

- Перечитуючи фінальні глави, які питання ви собі ставили?

(Учні діляться своїми думками. Під час обговорення позначаються проблемні питання уроку).

3) Постановка проблемного питання.

- Чому героям дарований спокій, а не темрява, не світло? Хто і чому дарує їм спокій?

2 етап. Інформаційно-діяльнісний.

- Щоб відповісти на ці запитання, звернемося до домашнього завдання.

Реалізація домашнього завдання 1-го варіанта. Звучить монологічний відповідь. Один із учнів розповідає про долю Майстра та його роману, спираючись на виписані будинки цитати, наприклад, з глави 13:

- Я знаю п'ять мов, окрім рідної.

- . одного разу виграв сто тисяч карбованців.

- Ах, це було золоте століття, зовсім окрема квартирка, і ще передня, і в ній раковина з водою.

- Вона несла в руках огидні, тривожні жовті квіти.

- Кохання вискочило перед нами, як вискакує з-під землі вбивця в провулку, і вразила нас одразу обох. і т.д.

а) Розмова із класом.

- Який сенс слова "Майстер"?

- Що ріднить Майстра та Булгакова?

- Що спільного між Майстром таІєшуа? У чому відмінність їхніх позицій?

б) Упорядкування інтелект-карти по групам. Кожна із трьох груп представляє свою роботу. (Додаток №1)

Аналіз епізодів "Вирок Майстру".

- Перегляньте фрагмент з кінофільму В. Бортко “Майстер і Маргарита”. Чи допоміг вам цей фрагмент відповісти на проблемне питання нашого уроку?

а) Перегляд фрагмента фільму (9 серії).

б) Учні діляться своїми враженнями, дискутують.

4). Реалізація індивідуального домашнього завдання.

– Який подарунок отримує герой від Воланда? Зачитайте фрагмент із розділу? Розкрийте значення слова гомункул.

(“Про тричі романтичний майстер, невже ви не хочете вдень гуляти зі своєю подругою під вишнями, які починають зацвітати, а ввечері слухати музику Шуберта? Невже вам не буде приємно писати при свічках гусячим пером? Невже ви не хочете, подібно до Фауста, сидіти над ретортою в надії, що вам вдасться виліпити нового гомункула?» Туди, туди!» Там чекає вже вас будинок і старий слуга, свічки вже горять, а скоро вони згаснуть, бо ви негайно зустрінете світанок. прощайте! Мені час”.)

Після повідомлення учня проводиться самостійна робота з текстом зі складання таблиці:

Обіцянки ВоландаЩо отримає Майстер
гуляти зі своєю подругою під вишнями, які починають зацвітативічне нагадування про те, що з ним трапилося навесні
подібно до Фауста, сидіти над ретортоюякщо зможе щось створити, зможе пред'явити світу;
виліпити нового гомункула- Нещасне створення, у нього немає плоті; (“Мені у сенсі хочеться народитися, // Розбивши свою скляну в'язницю”)

- Як зображено вічний притулок Майстра. Виразне читання епізоду із гл. 32. Реалізація домашнього завдання.

- Як можна зрозуміти слово "спокій"? Упорядкування кластера. (Додаток №2)

– Які літературні ремінісценції виникають? Чому?

а) Реалізація домашнього завдання: промовисте читання напам'ять віршів А.С. Пушкіна "Осінь", "Час, мій друг, час", "Пам'ятник".

б) Учні діляться своїми враженнями.

Розмова з класом:

- Чому Майстер не заслужив світла?

а) Учні висловлюють свої припущення.

б). Вчитель знайомить із фрагментами з книги літературного критика І.Л. Галинській.

- Як літературний критик відповів на це запитання? Чи згодні ви з її думкою?

- Чому Майстер не заперечує вирок?

(Вважає вирок справедливим. Він оцінює себе за тією ж шкалою цінностей, що і своїх героїв. Майстер-Понтій Пілат – внутрішня паралель. Пілатчина – відхід від своєї совісті. Понтій Пілат покараний Майстром безсмертям, безсмертям вічної провини. Майстер виявив безвір'я. і малодушність Майстер розуміє, що людина відповідальна за свої рішення.

- За яким законом Майстрові дарований спокій? (Якщо учні не можуть відповісти на запитання, відсилаємо до епіграфу.)

(За законом справедливості, законом Воланда. Справедливість вища за добро і зло.)

10). Реалізація домашнього завдання 2-го варіанта. "Вирок Маргарите".

а). Звучить монологічний відповідь про долю Маргарити з опорою на цитатний план, наприклад:

- Мене вразила не так її краса, як незвичайна, ніким не бачена самотність в очах. (Гл.13)

- Я вірю! Щось станеться! (Гол.20)

- Невидима та вільна!

- Була на світі одна тітка. І в неї небуло дітей, і щастя взагалі не було. І ось вона спершу довго плакала, а потім стала зла. (Гл.21) і т.д.

б). Розмова із класом:

- Чому Маргаріті дарований спокій? А чи не світло? Чи не темрява?

- Ким і за яким законом героїні дано спокій? Який епізод у романі допоможе нам відповісти на це запитання?

(Учні діляться своїми думками, дискутують).

11). Звернення до фінального розділу роману.

а) - Прочитайте ліричний відступ гол. 32. Художнє читання епізоду.

б) Розмова із класом:

- Які теми та мотиви звучать?

(Тема оман людської душі, мотиви втоми, втраченості, слабкості.)

- А далі йде картина перетворення, який її сенс?

(Образ темно-фіолетового лицаря, "який невдало пожартував" говорить про відповідальність людини за вчинки, прийняті рішення, відповідальність художника за творчість).

(Відплата неминуча, неминуча плата за помилки, помилки.)

- Виходить, герої Булгакова - люди, що помиляються, страждають від малодушності і безвір'я?

(Співчуття, співчуття і віра у прощення. Майстер "відпускає" на волю свого героя, "прощає" його, Булгаков "відпускає Майстра в надії на прощення як найвищу цінність.)

- Значить, роман Булгакова – роман спокутування, покаяння, віри в те, що Бог вищий за справедливість.

- То за яким же законом Маргарите дарований спокій?

(За законом милосердя.)

- Що письменник ставить вище: справедливість чи милосердя, прощення?

- Звернемося до епіграфа. Святий Максим Сповідник сказав: “Справедливості вимагає Диявол. Бог вищий за справедливість.) Ви згодні з ним?

3 етап. Рефлексивно-оцінний. Звернення до проблемного питання уроку.

- Чому героям дарованоспокій, а не темрява, не світло? Хто і чому дарує їм спокій?

(Звучать монологічні відповіді учнів).

- То який фінал роману Булгакова - щасливий чи трагічний?

Д/З. Написати есе на одну із запропонованих тем:

  • "Над якими питаннями змусив задуматися роман?"
  • "Моральні уроки Михайла Булгакова".
  • “Яка справа нам, людям 21 століття, до духовного поєдинку Ієшуа та Понтія Пілата?”