Урок літератури у 8-му класі «А
«А.П.Чехов. Розповідь «Про кохання» як історія про втрачене щастя»
Цілі:розширити знання учнів про письменника, дати уявлення про «футлярне» життя;
виявити філософський зміст оповідання «Про кохання», простежити думку про те, яку роль можуть зіграти сумніви у людському житті;
виховувати в учнів культуру взаємовідносин, розуміння значимості кохання у житті.
Обладнання: СД-проектор, презентація уроку; тексти твору
Словникова робота: футляр, духовне збіднення
Хід уроку:
- Слово вчителя. Здрастуйте, дорогі хлопці, добрий день, шановні гості! Сьогодні ми маємо трохи незвичайний, конкурсний урок. Бачите, хлопці, як багато у нас гостей, і я сподіваюся, що ви підтримаєте мене.
- Так, хлопці, сьогодні ми з вами поговоримо про цю дивовижну людину, майстра слова, чудового знавця людської душі, у якого ми цього року відзначаємо 150-річчя, Антоне Павловичу Чехову.
-А що поєднує ці розповіді, про що вони?(Ці розповіді про простих людей, про звичайні явища. Але письменник підносить їх читачеві так, що ми бачимо пороки нашого суспільства, він змушує нас задуматися про сенс життя, про правду, красу, про служіння людям)>
- І справді, «Бажання служити благу має обов'язково бути потребою душі, умовою особистого щастя. Щоправда і краса завжди становили головне у людському житті і взагалі на землі», – вважав сам письменник. І він не міг оминути трагізм дрібниць життя і так нещадно правдиво намалював ганебну і тужливу картину життя людей. У цьому ми переконаємось, колипознайомимося з «маленькою трилогією» про футлярних людей, яких М.Горький дуже точно охарактеризував: це люди, які «переглянули своє життя». Вам, хлопці, доведеться познайомитися з розповідями цієї «маленької трилогії», куди входять оповідання «Про кохання», «Агрус», «Людина у футлярі». Усіх цих невеликих за обсягом оповідань поєднує одна думка: це футлярне життя, футлярні люди, футлярне існування. А як ви розумієте це слово? (Відповіді…………….)
У цьому випадку, хлопці, це символ духовного збіднення, бездумного, бездіяльного існування, яке є небезпекою для суспільства.
Сьогодні в центрі нашої уваги одна з оповідань цієї трилогії – розповідь «Про кохання». "Дивовижно знав він жіноче серце, тонко і сильно відчував жіночність", - сказав про Чехова І.А.Бунін. Чи так це? Спробуємо переконатись у цьому, поговоривши про оповідання. Кохання для героїв Чехова – завжди переломний момент, шлях до іншої реальності. І в більшості випадків любов виявляється випробуванням для героїв на міцність при здобутті щастя, як це сталося і з героєм цієї розповіді. Я прошу вас записати у зошитах тему нашого сьогоднішнього уроку. «А.П.Чехов. Розповідь «Про кохання» як історія про втрачене щастя»2.Спочатку кілька слів про історію його створення. Найважливіші тези я б, хлопці, попросила вас записувати (розповідає підготовлений учень)
Оповідання учня.Ця розповідь була надрукована в 1898 році в 8-му номері журналу «Українська думка». І вона має біографічну основу. Лідія Олексіївна Авілова, молода письменниця з Петербурга, з якою були у Чехова, за її словами, якісь ніжно-заплутані серцеві справи. Вона заміжня. Має дітей. Бачились вони рідко. З 1898 року з'являється в писанні Чехова лінія туги за коханням. Тут щосьзбігається з Авіловою. Розповідь їй просто пронизала серце - коли читала його вперше, то «важкі краплі сліз стали падати на папір, а я спішно витирала очі, щоб можна було продовжувати читання», - згадувала Лідія Олексіївна.
А.П.Чехов пристрасно хотів виключити із сучасної йому дійсності насильство, фальш. Він мріяв про те, щоб між людьми встановилися прості, чисті, добрі та гармонійні стосунки. Своєрідною перевіркою життєвих зв'язків між людьми у Чехова не раз служило кохання. Полюбивши, чеховський герой перестає бути людиною без обличчя, однією з натовпу. Це людина, що опритомніла, вступила в духовну реальність: «Закоханість вказує людині, якою вона має бути» - писав Чехов.
Але герой може залякатися цього почуття, злякатися раптового перетворення знайомого і затишного світу на світ складний і непізнаваний. І тоді він зречеться любові і самого себе.
Сама течія життя в чеховському світі протистоїть любові: це життя не передбачає почуття, чинить опір йому. Драматично закінчується цей конфлікт і в оповіданні «Про кохання»
3. Бесіда з оповідання.
- Хто є оповідачем та героєм у оповіданні?
- Що змінилося, коли герой полюбив? Які питання турбували його?(Алехін, полюбивши чисто, безкорисливо, глибоко дружину нецікавої, обмеженої людини Лугановича і кохаючи нею, не тільки не відкривається Ганні Олексіївні, але, як і вона, приховує від самого себе «заборонене почуття». Альохін веде себе як нерішучий Він, виправдовуючи свою нерішучість взяти на себе відповідальність за подальшу долю жінки, зрештою розуміє, як дрібно і оманливо було все те, що заважало йому й Ганні Олексіївні любити другдруга.
Переконавшись, що Анна Олексіївна його любить, він запитує себе: «Куди б я міг відвести її? Адже з однієї звичайної буденної обстановки довелося б захопити її в іншу таку ж чи ще більш буденну. І як би довго продовжувалося наше щастя? Що було б з нею у разі моєї хвороби, смерті чи просто, якби ми розлюбили одне одного?» На думку Альохіна, ці роздуми завадили вирішити питання позитивно, насправді виявилося, що вирішуване питання дуже важке. Сумніви Альохіна – не порожні, не боягузливі, вони відкривають нам чесні та добрі думки. Але немає у його житті головного – ясної та високої життєвої мети. І це губить його)-Як поводиться Анна Олексіївна? Про що вона розмірковує?
(Анна Олексіївна теж не сміє відкритися коханій людині і приховує від неї і себе своє почуття. Вона жертвує любов'ю заради сім'ї, заради спокою коханого. «Їй здавалося, що вона вже недостатньо молода» для Альохіна і для того «щоб почати нову життя»)
- Яка доля їхнього взаємного почуття?
(У неможливості відкрити почуття минають роки. І лише прощаючись назавжди, вони освідчуються один одному в коханні і розуміють, «як непотрібно, дрібно та оманливо було все те, що їм заважало любити».)Завдання окремим учням
1.По даним опорним словам охарактеризуйте основних героїв оповідання ( на екрані).

2. Прочитайте невеликий уривок із розповіді. Кому належать ці слова? Як можуть охарактеризувати героя?

3. Чехов показує нерішучість Альохіна та Ганни Олексіївни Луганович, їхня безвольність, сплутаність уявлень навіть про своє особисте щастя та покликання. У чому проявляється невміння сучасних молодих людей жити та ненормальність самого життя? Доведіть це.
(Альохін,розумна, добра, щира людина, товариська, освічена, знаюча мови, що має схильність до «кабінетної роботи», до науки, до мистецтва, до комфорту, - спить у сінях, їсть у людській кухні, ходить у брудному одязі, не миється по місяцях , клопочеться по господарству, до якого ставиться з огидою, живе в повній самоті, сумує, зберігаючи та примножуючи доходи маєтку, який йому не потрібний. Люди живуть не так, як хочуть, як могли б, і не так, як має бути.)
-Яке значення для розвитку дії і для розуміння підтексту твору має розповідь про гарного Пелагея і кухаря Ніканора?
(І центральний епізод, і побічний (про Пелагея) оповідання «Про кохання» пронизані думкою про дисгармонійність життя (дисгармонія - відсутність згоди, відповідності, розлад). Дисгармонійне не тільки життя Альохіна, який упустив справжнє визнання та особисте щастя, а й сім'ї Лугановичів, і красивої, делікатної, м'якої Пелагеї, закоханої в п'яницю і виродка кухаря, «зовсім не підходить до неї за її душевними та зовнішніми якостями».)
-Яке значення мають картини природи в оповіданні?(Картинами природи Чехов викликає враження величі, широти,простору, гармонії, різноманітності, на противагу тому життю, яке ведуть герої. Залите місячним світлом, що тягнеться на п'ять верстсело, нескінченне поле, луки, пагорби і річка в далекій перспективі (в сірийхмарний день);широкий, злий і холодний плес (в дощову погоду),-все це набуває тут , Як і в інших чеховських пейзажах особливе забарвлення, так як проведено через свідомість героя, на душевний стан, настрій якого природа впливає, змушує його то відчути свою слабкість, то, розкриваючи кращі сторонийого душі, викликає у ньогонасолода красою, почуття захоплення і гордості батьківщиною: «Тепер, у тиху погоду, коли вся природа здавалася лагідною і задумливою, Іван Іванович і Буркін були пройняті любов'ю цього поля, і обидва думали про те, як велика, яка прекрасна ця країна».)
(Ситуація, в якій опинилися герої, безвихідна. Що ж повинна робити людина, щоб зберегти живу душу? Не бажаючи заподіяти біль іншим, вона зраджує себе; вона повинна або відмовитися від високої моралі, або відмовитися від свого почуття, яке доля дарує йому як шанс.
- Наші герої покохали одне одного. У чому вони схожі? Що наштовхнуло їх до цієї любові?(Самотність, незадоволеність життям)
- Чому, на вашу думку, герої не говорили один одному про своє кохання? Чому не боролися за своє щастя? (З одного боку, страх перед новими відносинами, перед рішучим розривом зі старим середовищем – це нова форма футляра в людському житті. З іншого боку – герої усвідомили свою відповідальність перед сім'єю, дітьми, будинком, які мислилися у суспільстві як найвищі цінності)
- Культура 19-початку 20 століття визначала трепетне ставлення до кохання, поважне ставлення до жінки, виховувала високі моральні цінності. Зверніть увагу на репродукції українських художників. Перед вами жіночі портрети, скільки в них чарівності, ніжності, тепла! Скажіть, який портрет, на вашу думку, міг стати ілюстрацією до розповіді А.П.Чехова?
Ось і підходить наш урок до завершення. Настав час зробити висновки, підбити підсумки нашої розмови. Про що ми говорили, хлопці, що ви заберете з сьогоднішнього уроку? (Висновки)
Дякую вам усім, хлопці, за роботу. Усі, хто сьогодні висловлював свої думки, брав активну участь на уроці, заслуговує на відмінну оцінку.
Домашнєзавдання: (на екрані записуємо в щоденники)
Дорогі хлопці! Найкрасивіше, найчистіше кохання у вас ще попереду. Я вам від щирого серця бажаю, щоб ваша любов була взаємною. На згадку про сьогоднішній урок я вам дарую ці серця - валентинки, які стануть символом прекрасного кохання, і хочу, щоб у вашому коханні не було сумнівів, як у героя оповідання Чехова.