Урок літератури з творчості Варлама Шаламова в 11-му класі на тему «Таємниця - Колимських оповідань

Розділи: Література

Мета уроку:

  • ознайомити з трагічною долю письменника та поета Варлама Шаламова; виявити особливості сюжету та поетики "Колимських оповідань";
  • розвивати навички літературознавчого аналізу; вміння вести діалог;
  • формувати громадянську позицію старшокласників.

Обладнання: портрет В.Шаламова, мультимедійна презентація

Хід уроку

1. Етап цілепокладання.

Музика. "Реквієм" В.Моцарта

Учитель (читає на тлі музики)

Всім, хто клеймен був статтею півсотні восьмою; був долею заручений кайданами, колючкою, ланцюгами їм наші сльози та скорбота, наша вічна пам'ять! (Т.Руслов)

Сьогодні на уроці нам доведеться вести розмову про політичні репресії в Радянському Союзі, про людей, які постраждали від них, про письменника дивовижної долі - Варлама Тихоновича Шаламова - та його прозу. Відкрийте зошити та запишіть тему сьогоднішнього уроку

(Слайд 1). Вдома ви прочитали оповідання Варлама Шаламова. Яку мету ми поставимо на сьогоднішній урок? (Відповіді учнів: познайомитись із творчістю В.Шаламова, його біографією, осмислити його твори).

Варлам Тихонович Шаламов майже 20 років провів у радянських таборах, вижив, вистояв та знайшов у собі сили написати про це у творі "Колимські оповідання", з деякими з яких ви встигли познайомитися. Як ви прийняли ці оповідання? Що здивувало, вразило, обурило? (Відповіді учнів)

2. Актуалізація знань учнів.

Але щобзрозуміти прозу Шаламова, треба добре уявляти собі історичні події тих років.

Повідомлення учня "Історія репресій у СРСР"

А.І.Солженіцин сказав: "Ніякий Чингіз-хан не знищив стільки мужика, скільки славетні наші Органи, ведені Партією". Безперечно, все це не могло торкнутися і літературного процесу. Згадаймо деякі факти.

Учитель. Назвемо ще одне ім'я в цьому скорботному списку - В.Т.Шаламов, один із тих, хто поставив своїм завданням - вижити та розповісти правду. Ця тема звучить і у творчості О.Солженіцина, і Юрія Домбровського, і Олега Волкова, і Анатолія Жигуліна, і Лідії Чуковської, але сила книг В.Шаламова просто вражає (слайд 3).

У долі Шаламова зіткнулися два початку: з одного боку - його характер, переконання, з іншого - тиск часу, держави, яка прагнула знищити цю людину. Його талант, його жагуча справедливість. Безстрашність, готовність довести слово: Все це було не тільки не затребуване часом, а й стало надто небезпечним для нього.

3. Вивчення нового матеріалу. Робота у групах з вивчення біографії Варлама Шаламова.

Робота у групах. (Учні розбиті групи заздалегідь).

На кожному столі є тексти із біографією В.Т.Шаламова. Прочитайте, виділіть основні віхи біографії (маркером), будьте готові відповісти на запитання.

Питання:

  1. Де та коли народився Шаламов? Що можна сказати про його сім'ю?
  2. Де навчався В.Шаламов?
  3. Коли В.Шаламова було заарештовано і за що?
  4. Який був вирок?
  5. Коли та де відбував покарання Шаламов?
  6. Коли Шаламова знову заарештували? Яка причина?
  7. Чому йому продовжили термін 1943 року?
  8. Коли Шаламов звільняється із табору? А коли повертається до Москви?
  9. УЯкий рік починає працювати над "Колимськими оповіданнями"?

(Відповіді на запитання супроводжуються слайдами із фотографіями)

4. Аналіз "Колимських оповідань".

  • Які розповіді Ви прочитали? (Відповіді учнів)

Давайте складемо кластер зі словом "Колима". Спробуйте відобразити у ньому ваше сприйняття світу Колими, які почуття у ньому переважають? Працюємо в парах, намагаємось домовитися. Кластери кріпимо на дошку та зачитуємо.

Звернемося до оповідання "Надгробне слово". Запитання для аналізу:

1. Яке враження справляє розповідь, що починається словами: "Всі померли:"? Усі: це хто, чому, як? (Відповіді) Так, це люди, про яких сам Шаламов скаже: "Це доля мучеників, які не були, не вміли і не стали героями". Але вони залишалися людьми в таких умовах – а це багато що означає. Письменник показує це небагатослівно, лише однією деталлю. Деталь дуже важлива у прозі Шаламова. Ось така, наприклад, невелика подробиця: "Бригадир Барбе - товариш, який допомагав мені витягнути великий камінь з вузького шурфу". Бригадир, котрий у таборі зазвичай ворог, убивця, називається товаришем. Він допоміг зеку, а не прибив його. Що відкривається за цим? (При товариських відносинах план не виконувався, тому що виконати його можна було тільки за нелюдського, смертельного навантаження. На Барбе донесли, і він загинув.)

2. Розповіді страшні, моторошні історії. Про що мріють люди у різдвяну ніч? (Відповіді) І ось голос Володі Добровольцева (зверніть увагу на прізвище): "- А я, - і голос його був спокій і неквапливий, - хотів би бути обрубком. Людським обрубком, розумієте, без рук, без ніг. Тоді я б знайшов у собі силу плюнути їм у пику за все, що вони роблять з нами." А чому він хоче бути обрубкою?

3. Що є сюжетом оповідання? (Смерть. Смерть, небуття і той художній світ, у якому розгортається дію оповідання. І не лише тут. Факт смерті передує початку сюжету. Погодьтеся, це незвичайно для української прози.

Попрацюємо з оповіданням "Зоклинувач змій". Кожна група отримує своє завдання. 1 група - Прочитайте початок оповідання, знайдіть слова та словосполучення, які діють на почуття читача. Які відчуття виникають? 2 група - Які "тонкі" та "товсті" питання виникли у вас при читанні оповідання? 3 група - Які фрагменти оповідання вимагають осмислення та роздуми?

(На перший погляд здається, що розповідь про протистояння політичних і блатних, але якщо вдивитися глибше, то не випадково Платонов - кіносценарист-інтелігент протистоїть блатарям, ті. духовність протистоїть грубій силі. Але є і ще один план, пов'язаний з темою "художник і влада", "художник і суспільство". "Тискання романів" - ця фраза з блатного жаргону сама по собі є потужною сатиричною метафорою: подібне "тискання" на догоду сильним світу цього є давньою і важкою рисою літератури, Шаламов зумів показати своє негативне ставлення і до "змій", і до "заклинателів".)

Написавши казку, дуже важливу для письменника особисто, Шаламов виводить новий табірний закон - закон збереження особистості, відповідає на питання, як вибратися з цього світу смерті. У той момент, коли Шаламов поставив собі завдання "запам'ятати і написати", він, подібно до Пугачова та його товаришів, повів бій за своїми правилами - із Ув'язненого став Письменником, переніс бій із позалюдською системою на чужий табір і рідну для нього саму територію культури.

Учитель: Хлопці, чи зуміли ми з вами наблизитися до розгадки таємниці "Колимських оповідань?" Які особливості прози Шаламова,названою "новою прозою", ми відзначимо?

Давайте спробуємо по групам скласти синквейни на теми: "Колимські оповідання", "Людина", "Варлам Шаламов", так щоб ви змогли висловити свої почуття після нашого уроку.

Домашнє завдання: написати рецензію на одне оповідання Шаламова, використовуючи піраміду "критика"; переглянути фільм "Заповіт Леніна".

Література.

2. Валерій Єсіпов. "Розвіяти цей туман" (Пізня проза В.Шаламова: мотивації та проблематика)// www.shalamov.ru/research/92/

3. Н.Л.Крупіна, Н.А.Сосніна. Причетність часу. - М., "Освіта", 1992