Урок образотворчого мистецтва у 6-му класі - Конструкція голови людини та її пропорції

Презентація до уроку

Мета уроку:

  1. Освітні: познайомити учнів із закономірностями у конструкції голови людини, пропорціями особи людини; дати поняття середньої лінії та симетрії особи; вчити зображати голову людини з різними деталями обличчя.
  2. Розвиваючі: розвивати спостережливість.
  3. Виховують: виховувати естетичний смак; формувати вміння знаходити красу, гармонію, прекрасне у внутрішньому та зовнішньому образі людини; активізувати пізнавальний інтерес до навколишнього світу та інтерес до процесу навчання.

Обладнання : мультимедійне обладнання

Зоровий ряд: альбом з малюнками-помічниками –Додаток, презентація, альбомний лист, олівці ТМ, 2М, гумка, лінійка.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Перевірка готовності учнів до уроку.

II. Робота над новим матеріалом.

1. Повідомлення теми уроку. Постановка цілей.

Минулого уроку ми почали вивчати тему «Образ людини – головна тема мистецтва», познайомилися з історією виникнення жанру - портрет, видами портрета за розміром та кількістю зображених, за технікою виконання.

Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про жанр, познайомимося із правилами зображення голови людини, пропорціями.

Жан Шарден говорив: «Пензель, рука і палітра потрібні, щоб малювати, але картина створюється зовсім не ними». Як ви розумієте ці слова? Що ж митцю допомагає створювати картину?

Діти: Почуття. Митці користуються фарбами, але пишуть почуттями.

2. Бесіда з учнями з твору живопису.

Запрошую вас помилуватись картинами художників В.А. Тропініна "Портрет сина", Жан-Луї Вуаль "Портрет дівчинки в капелюсі" (Портрет Єлизавети Строгонової).

Що ви можете сказати про хлопчика, дівчинку, якими їх зобразили митці?

Спробуйте описати їхню зовнішність, стан, внутрішній світ.

Відповіді учнів.

Другий учень: А я хочу сказати про портрет, на якому зображений хлопчик. Це син художника В.А. Тропініна. Я думаю, що художник виховував свого сина як слід, бо на портреті він – справжній шибеник. Мені здається, що він ніби щойно повернувся з двору, де грав із мисливськими собаками. Або з лісу. Мені так здається, тому що одягнений він не по-домашньому, а для прогулянок, так, щоб гратися, бігати, стрибати. І біла сорочка, що виглядає, видає, що він належить до дворянського стану. Трохи кучеряве золотисте волосся, чітко окреслене підборіддя та оливкові очі припускають майбутню красу дорослого чоловіка. Одночасно з цим я бачу, що погляд у цього хлопця вдумливий, впевнений, він багато знає для своїх років, бо його навчають домашні вчителі. І я просто впевнений, що він не задирає ніс і товаришує з хлопцями, що робить його вигляд набагато привабливішим.

Учитель: Дякую, хлопці, за цікаву розповідь. Давайте подумаємо над такими питаннями.

Чого прагнути художник, зображуючи людину?

Як митцю вдається передати переживання, внутрішній світ людини, її стан, красу? Як ви вважаєте, чи легко малювати людину?

Якими знаннями має опанувати художник, щоб зобразити обличчя людини? (Відповіді дітей)

3. Повідомлення на тему уроку. Розповідь вчителя.

Учитель: Для художників людина завжди була і залишається головноюоб'єкт зображення. Щоб зобразити людину, передати її вірний образ, необхідно ясно уявляти структуру форм людського тіла, закономірності їхнього утворення. У роботі над зображенням людської фігури вірною помічницею художника є анатомія. Цю істину митці усвідомили давно. Багато видатних майстрів минулого вивчали анатомію, безпосередньо беручи участь у хірургічних операціях.

Розділ анатомії, необхідний художникам, називається пластичною анатомією та вивчає те, що утворює зовнішні форми тіла – скелет, м'язовий та шкірний покрив.

Коли ми милуємося досконалими витворами мистецтва, то нас вражає дивовижна гармонія, властива їм, яка багато в чому визначається такою естетичною якістю, як пропорційність цілого та деталей. Слово «пропорція» у перекладі з латини означає «співвідношення», «пропорційність».

Пропорція – це гармонізація форми художнього твору, пропорційність – її естетична якість.

Пропорційність елементів утворює красу форми. Усі ці властивості лежать й у основі грамотного рисунка. У художній практиці існує відомий метод визначення пропорцій, що називається візуванням та метод порівняння. Однак ніякі механічні способи визначення пропорцій не можуть замінити розвиненого окоміру. Саме цю здатність необхідно розвивати у собі тренуванням.

Встановлено ідеальні пропорції для голови людини, згідно з якими вона по горизонталі від темряви до кінця підборіддя ділиться на дві рівні частини лінією очних западин. Кожну з цих половин можна розділити на дві рівні частини: верхню — лінією волосся, а нижню — основою носа. Виходить чотири рівні частини. Відстань між очима приймається рівною ширині крил носа (або очі).Відстань від брів до основи носа визначає величину вух. Насправді рідко зустрічаються у людей такі ідеальні пропорції, але знати їх необхідно, щоб бачити відхилення від норми та краще розуміти індивідуальні пропорції живої натури.

Поки загальна форма голови не вирішена, не знайдено її пропорції, не можна переходити до обробки деталей. Портретна подібність залежить багато в чому від правильно витриманих загальних пропорцій.

Слід пам'ятати, що з визначенні пропорцій краще порівнювати відносини кількох деталей малюнку із співвідношеннями таких самих деталей у натурі.

Учитель: Розглянемо індивідуальні особливості деталей особи. Відкрийте альбоми із малюнками-помічниками.

образотворчого

Характер очей, їх посадка бувають різноманітними: зустрічаються очі великі та маленькі, більш менш опуклі; вони можуть бути посаджені так, що внутрішні та зовнішні кути їх розташовуються по горизонтальній прямій; іноді внутрішні кути значно нижчі від зовнішніх і т. п.

урок

Губи, як і очі, є найвиразнішими частинами обличчя. Вони бувають дуже різноманітні формою, тому необхідно вловити і прагнути передавати їх характерну особливість: їх розмір, повноту; нижня губа може сильно виступати, а верхня нависати над нею тощо.

мистецтва

мистецтва

Леонардо да Вінчі, класифікуючи форми носа, поділяв їх на «три сорти»: прямі, увігнуті (кучеряві) і опуклі (горбоносі). Характер ніздрів та крил носа у людей також неоднаковий. Ніздрі можуть бути заокругленими або вузькими, крила носа - плоскими, опуклими, короткими, подовженими. Спереду носи також бувають різноманітними: і широкі, і вузькі.

Велике значення має підборіддя і особливо нижній край.щелепи, що становить кордон із шиєю.

Фізкультхвилинка

  1. Вправа для тренування м'язів очей: повільно переводити погляд праворуч наліво та назад; повторити 8-10 разів.
  2. Початкове положення - сидячи на стільці, ноги зігнуті, стопи паралельні. Піднімати п'яти одночасно і по черзі, розведення стоп убік.
  3. Вихідне становище – стоячи. "Замочок" - вести одну руку за голову, другу - за лопатки. "Попиляти" кілька разів, змінюючи положення рук.

III.Практична робота.

Учитель: Місце становища частин на обличчі в кожної людини однаково, а форми різні.

образотворчого

  1. Намалюємо прямокутник 10 см на 14 см. Розділимо навпіл прямокутник по горизонталі та вертикалі (дати поняття: симетрія обличчя, середня лінія – лінія очей).
  2. Голова має яйцеподібну форму. Малюємо у прямокутнику.
  3. Ділимо лінію очей на 5 рівних частин. Малюємо очі двома дугоподібними лініями.

Відстань між очей дорівнює оку. Перевіряємо.

Ділимо нижню частину голови навпіл, проводимо горизонтальну лінію - лінія носа (кінчик). Від брів ведемо дві паралельні лінії перенісся, що злегка розходяться до кінчика носа. Малюємо крила носа дугоподібними лініями. Дугоподібними лініями малюємо ніздрі.

  1. Частина особи від лінії кінчика носа до підборіддя ділимо навпіл – лінія рота. Кути рота знаходяться під зіницями. Проводимо лінії від зіниць униз. Форма губ різна. Від середини двома дугоподібними лініями вліво та вправо малюємо верхню губу. Дугоподібною лінією малюємо нижню губу. Зафарбовуємо. Верхня губа темніша, нижня - світліша, т.к. на неї падає світло.
  2. Малюємо надгубні складки.
  3. Малюємо вуха. Вуха розташовуються між лініями перенісся та кінчика носа. Малюємовуха ближче до голови, промальовуємо мочку вуха, позначаємо ямки.
  4. Виділяємо м'яким олівцем: брови, вії, зіниця, ніздрі, лінію рота.
  5. Позначаємо дугоподібною лінією обличчя. Малюємо волосся. Створіть образ хлопчика чи дівчинки.

Під час практичної роботи вчитель робить цільові обходи: 1) контроль організації робочого місця; 2) контроль правильності виконання прийомів роботи; 3) надання допомоги учням, які мають труднощі; 4) контроль обсягу та якості виконаної роботи.

IV. Підсумок уроку.

1. Виставка робіт учнів. Обговорення. Оцінка.

Учитель: За вашими роботами видно, що сьогодні ви зробили перший крок у освоєнні техніки зображення людини. І хоча не все відразу у вас вийшло досить чітко і пропорційно, але, тільки пробуючи, постійно замальовуючи якісь індивідуальні риси обличчя людей, ви зможете навчитися правильно зображати людину, добиватися подібності в портретах.

2. Розмова з учнями про портрет Е Демидова, художник Роберт Лефевр.

Учитель: Я довго думала, хлопці, чим закінчити наш урок. І нарешті вирішила здивувати вас. Я впевнена, що вам буде цікаво подивитися ще на один портрет. Як ви вважаєте, хто це?

Учитель: Насилу, але я змогла знайти для вас портрет Єлизавети Олександрівни Строганової вже у віці приблизно 30 років. Вона вийшла заміж за дуже багатого власника копалень Миколи Микитовича Демидова. Давайте уважно подивимося на обидва портрети – дівчата та пані. Художники різні. Написала цю картину французький художник Роберт Лефевр у Петербурзі. Як вам здається: схожість є? Чому ви так вирішили? У чому це схожість?

Учитель: Подібність, звичайно, вловима, вона, безсумнівно, є у виразі обличчя, у погляді, вповорот голови, в поставі. І звичайно, і той, і інший портрети – це не фотографії – холодні та глянсові, а праця і душа художників, і тому вони випромінюють тепло, красу, ніжність, власне кажучи, однієї людини у різному віці. Безперечно, дивитися на ці портрети – естетична насолода!

Хотілося б закінчити наш урок віршем А. Дементьєва.

І чи не тим дороге мистецтво, Що з колишнім не пориває нитку, Говорячи то радісно, ​​то сумно Про все, що не дано забути? І про те, як мучився художник Біля мовчазного полотна, Щоб, пересиливши неможливість, Сходила до людей краса.

V. Домашня робота.

Підготувати повідомлення про міміку; виконати аплікацію за зображенням голови з різно співвіднесеними деталями особи (за бажанням, завдання підвищеного рівня).

Дякую за урок.

Список літератури:

  1. Н.Г.Лі "Основи навчального академічного малюнка" - Москва. Ексмо, 2009 – 480 с.: іл.
  2. Дж. Хамм «Як малювати голову та фігуру людини»; пров. з англ. А.В. Жабців. – Мінськ: «Попурі», 2008 – 128 с.: іл.