Урок толерантності
Контингент:9 «д» клас ГМЛІ, 19 осіб
Мета:підвищення в учнів рівня толерантності.
1) актуалізувати в учнів наявні знання понять «толерантність», «терпимість»;
2) вивчити новий теоретичний матеріал на тему «толерантність»;
3) провести діагностику учнів до рівня толерантності;
4) закріпити отримані знання практично.
Методи:дискусія, розповідь, тест, обговорення.
1. Організаційний етап – 8 хвилин.
2. Основна частина – 37 хвилин.
2.1. Актуалізація наявних у учнів знань – 5 хвилин.
2.2. Теоретична частина - нові поняття "толерантність", "терпимість", "толерантна особистість", "риси толерантної особистості" - 14 хвилин.
2.3. Діагностика рівня толерантності в учнів, інтерпретація результатів – 15 хвилин.
3. Заключний етап, підбиття підсумків уроку – 5 хвилин.
Організаційний етап- вступна частина.
Ціль – представитися, пояснити тему, завдання уроку толерантності.
Але питання навіть не в цьому. Я зараз поставила вам провокаційне питання, щоб зіштовхнути ваші думки. І ви чудово мені підіграли. Ви завзято сперечалися між собою, доводячи кожен свою правоту. Адже по суті справи кожен з вас мав рацію. Так от, хлопці, виходить, коли людина сперечається, доводячи свою виняткову правоту, ця людина поводиться як нетолерантна».
Актуалізація наявних у учнів знань.
Мета – актуалізувати вже наявні знання учнів.
«Скажіть, ви колись чули таке поняття як «толерантність»? А «терпимість»? Як ви вважаєте, чи є відмінності між цими словами? Кого, на вашу думку, можна назвати «толерантною людиною»?
(Відповідають, відповіді можна записати на дошці).
Теоретична частина– нові поняття «толерантність», «терпимість», «толерантна особистість», «риси толерантної особистості».
«Давайте послухаємо, що нам говорять із цього приводу вчені.
У своєму широкому значенні слово «толерантність» означає терпимість до чужих думок і вчинків, здатність ставитися до них без роздратування. У цьому вся сенсі толерантність є рідкісною рисою характеру. Толерантна людина поважає переконання інших, не намагаючись довести свою виняткову правоту. У вужчому сенсі поняття «толерантність» використовується у медицині. Тут толерантність – це здатність організму без втрат переносити негативні впливи довкілля.
Толерантність- (від латів. toleratia - терпіння) - 1) терпимість до чужого способу життя, поведінки, звичаїв, почуттів, думок, ідей, вірувань. Толерантність є ознакою впевненості у собі та свідомості надійності своїх власних позицій, ознакою відкритого всім погляду ні світ, який боїться порівняння з іншими точками зору і уникає духовної конкуренції; 2) здатність організму переносити несприятливий вплив тієї чи іншої чинника середовища.
На відміну від«терпимості»(терпіти — «не протидіючи, не скаржачись, покірливо переносити, зносити щось тяжке, важке, неприємне»),толерантність— готовність прихильно визнавати, приймати поведінка, переконання та погляди інших людей, які відрізняються від власних. При цьому навіть у тому випадку, коли ці переконання/погляди тобою не поділяються та не схвалюються.
Толерантна особистість- людина, яка добре знає себе і визнає інших. Прояв співчуття, співчуття – найважливіша цінність толерантного нашого суспільства та характеристикатолерантної людини.
Риси толерантної особистості:
Здатність до аналізу ситуації на підставі реальних цінностей, відсутність спрощення ситуації, використання відомих скорочених розуміння подій у суспільстві, поведінки людей тощо;
Здатність до співчуття, розуміння людей, прийняття їх;
Захищеність – відчуття безпеки та переконаність, що з загрозою можна впоратися;
Знання самого себе – толерантна людина добре обізнана про свої переваги та недоліки;
Почуття гумору – здатність посміятися як з інших, а й з себе;
Здатність переносити ситуації невизначеності – людина розуміє, що світ ділиться на чорне і біле, визнає різноманіття;
Відповідальний за всі свої вчинки та рішення, не перекладає відповідальність на інших людей, на подію, на збіг обставин та ін.
Формування толерантності - загальна справа для багатьох державних та громадських інститутів. Особливість формування толерантності двоєдність його завдань:
а) розвиток готовності та
б) підготовленості людини до співіснування з іншими людьми, спільнотами, обставинами та прийняття їх такими, якими вони є.
Готовність- це внутрішній стан, бажання та здатність позитивного ставлення до об'єкта; підготовленість - практичні вміння спілкування та розуміння, вміння розібратися, постаратися зрозуміти іншого та його обставини, що змінюється середовище.
Ось такі наукові поняття дають вчені щодо нашої теми. Чи є у вас питання?
Діагностика рівня толерантності в учнів, інтерпретація результатів.
Тест на визначення терпимості, поваги до чужої думки (толерантності)
1. Вам належить участь урольової гри. Що Вас влаштовує:
а/ щоб грали ті, хто ще не знає правил;
б/ щоб брали участь ті, хто визнає та знає правила гри.
2. Ви спокійно зустрічаєте життєві негаразди? а/так; б/ ні.
3. Болюча для Вас ситуація: Коли доводиться відмовлятися від свого проекту, тому що аналогічний проект запропонували Ваші однокласники:
4. Чи викликають у Вас ворожість однокласники, які порушують правила суспільної поведінки:
а/ вас це взагалі не цікавить, якщо вони не переступають допустимі межі;
б/ вони Вам неприємні, тому що не вміють контролювати себе.
5. Чи можете Ви легко знайти контакт із однокласниками, які мають інші, ніж у Вас вірування, звичаї, наміри?
а/ вам завжди це важко зробити; б/ порівняно легко.
6. Як Ви реагуєте на жарт, об'єктом якого стаєте:
а/ Ви не переносите ні жартів, ні самих жартівників;
б/ намагаєтеся знайти відповідь у такій же жартівливій формі.
7. Чи згодні Ви з думкою, що існує в побуті, що багато однокласників намагаються робити "не свою справу", прагнуть здаватися краще, ніж є:
8. Ви приводите до компанії знайомого, який стає об'єктом загальної уваги. Ваша реакція:
а/ Вам не приємно, що увага приділена йому, а не Вам;
б/ раді за знайомого.
А тепер підрахуйте бали. Запишіть по 2 бали за відповіді:
1-б, 2-б, З-б, 4-а, 5-б, 6-б, 7-а, 8-б. складіть бали.
Від 0 до 4-х балів.Ви маєте високий рівень упертості і непохитності. Часто Ви намагаєтесь нав'язати свою думку іншим. З вашим характером важко підтримувати нормальні стосунки з людьми, які думають інакше, ніж ви, не погоджуються з тим, що кажете та робите.
Від 5 до 12 балів.Ви здатні твердо відстоювати свої переконання. Але, безумовно, можете вести діалог. Якщо вважаєте за потрібне, то змінюєте свої переконання. Але часом Ви здатні і на зайву різкість, неповагу до співрозмовника, і в такий момент Ви можете виграти суперечку зі співрозмовником, який має слабкий характер. Ви не повною мірою вмієте відстоювати свою точку зору, висуваючи переконливі аргументи.
Від 14 до 16 балів.У Вас тверді переконання, що поєднуються з тонкістю, гнучкістю Вашого розуму. Ви можете прийняти будь-яку ідею, з розумінням ставлячись до її парадоксальності. Ви критичні до себе, не вважаєте свою думку істиною в останній інстанції. Ви здатні відмовитися від своїх помилкових поглядів з повагою та тактом стосовно свого співрозмовника.
Ну що, які ви отримали результати? У всіх різні? А як ви вважаєте, чи варто підтягувати толерантність до високого рівня? А навіщо?
Я вам хочу сказати, що не може бути в такому великому колективі, як у вас та й взагалі у світі – однакових людей. Усі ми різні, саме цим і цікаве життя. Як мозаїка, що складається з різних дрібних частинок, і структура класу складається з різних учнів. Однак, щоб усім нам жити дружно, комфортно, завжди дуже важливо пам'ятати про толерантність, терпиме ставлення до інших людей, інших думок».
Прикінцевий етап, підбиття підсумків уроку.
«Дорогі мої, ми сьогодні з вами дуже плідно попрацювали. Давайте повторимо, закріпимо отримані знання. Тож які поняття ми сьогодні з вами розбирали? (Толерантність, толерантність, толерантна особистість, риси толерантної особистості). Чи зможете назвати відмінності між толерантністю та терпимістю? А яку людину можна назвати толерантною?
Як ви вважаєте, чи важливо бутитолерантною людиною? Чому?
Спробуємо з вами виробити правила толерантного спілкування?
Намагайся зрозуміти те, про що говорять інші.
Відстоюй свою думку тактовно.
Шукай найкращі аргументи.
Будь справедливим, готовим прийняти правоту іншого.
Прагни враховувати інтереси іншого.
Чи намагатимемося ми бути толерантними?
Дякую за роботу, хлопці, ви дуже добре попрацювали сьогодні. До побачення".