Урок української мови на тему Відмінність дієприкметників від дієприслівників

Цілі:

  • узагальнення та систематизація знань учнів на теми “Причастя” та “Дієпричастя”;
  • закріплення практичного вміння знаходити в тексті дієприкметника та дієприслівника, причетні та дієпричетні звороти;
  • закріплення вміння складати монологічне висловлювання на лінгвістичну тему;
  • розвиток логічного мислення, навичок самостійної роботи з текстом;
  • виховання почуття взаємодопомоги, розвиток інтересу до читання через аналітичну роботу з текстом повісті Н.В.Гоголя “Тарас Бульба”.

Тип уроку: комбінований урок застосування ЗУН.

Метод: репродуктивно-творчий, наочно-образний.

Обладнання:

  1. Таблиця “Н.В.Гоголь. "Тарас Бульба".
  2. Картка-інформатор (4 варіанти).
  3. Картки для індивідуальної роботи.
  4. Тблиця “Відмінні ознаки дієприкметника та дієприслівника” (заповнюється у процесі уроку).
  5. Індивідуальні лічильники для підрахунку зароблених балів.

Епіграфи:

Вони [причастя] служать скороченням людського слова, укладаючи в собі імені та дієслова силу.

[Дієпричетні обороти] є приналежністю переважно книжкової промови. Безперечна їхня перевага… полягає в їхній стислості та динамічності. Їм властива також більша виразність

Хід уроку

I. Оголошення теми та мети уроку.

Хлопці! Ми закінчили вивчення тем “Причастя” та “Дієпричастя”. Сьогодні на уроці ми узагальним і систематизуємо ваші знання шляхом складання таблиці “Відмінні ознаки дієприкметника та дієприслівника”. Навіщо потрібна така таблиця? По-перше, як уже було сказано, щоб систематизувати вашізнання, адже знання, наведені в систему, залишаються у пам'яті міцно та надовго. По-друге, можливо, комусь із вас доведеться складати усний іспит з української мови на підсумковій атестації після закінчення 9 класу. У цьому випадку складена нами таблиця допоможе швидко згадати всі відомості про дієприкметник і дієприслівник. По-третє, що особливо важливо, ви зможете складати подібні порівняльні таблиці на інші теми.

Вдома ви підготували приклади пропозицій з причетними та дієпричетними зворотами з повісті Н.В.Гоголя “Тарас Бульба”, які використовуватимете при складанні таблиці. У кожного з вас є картка-інформатор, звідки ви можете брати приклади для ілюстрування того чи іншого положення таблиці.

Протягом уроку ви самостійно підраховуватимете зароблені бали. Клас поділяється на дві команди. Наприкінці уроку, коли буде визначена команда-переможець, той із вас, хто принесе команді, яка перемогла, найбільшу кількість балів, отримає додаткову оцінку.

II. Епіграф.

- До нашого уроку підібрано епіграфи, але перш ніж вони з'являться на дошці, визначте, про що в них йдеться.

(Вчитель зачитує епіграфи, хлопці додають недостатні слова:причастя, дієприкметник.)

III. Складання таблиці.

- Які граматичні ознаки є у причастя та дієприслівника? За якими ознаками ми їх порівнюватимемо?

(Учні називають граматичну ознаку, потім розповідають, як він проявляється у дієприкметнику та дієприслівнику. Вчитель у цей час заповнює таблицю на дошці. Краще заздалегідь підготувати картки та прикріплювати їх на дошку за допомогою магнітів.

На кожне положення таблиці діти наводять приклади з домашнього завдання або інформаційної картки).