Урок з предмету - Навколишній світ - у 4-му класі на тему - Водойми нашого краю

Цілі:

  • Сформувати уявлення учнів про водоймища нашого краю.
  • Розкрити значення водойм у природі та життя людини, показати необхідність та способи охорони.
  • Закріпити вміння та навички роботи з фізичною картою. Розвивати спостережливість та допитливість, уміння розмірковувати, аналізувати, виділяти головне.
  • Формувати екологічну свідомість та дбайливе ставлення учнів до навколишньої природи.
  • Виховувати любов до природи рідного краю.

Обладнання : індивідуальні друковані робочі зошити, фізична мапа Красноярського краю, фізична мапа Красноярського краю (для кожного учня), презентація «Водойми Красноярського краю», комп'ютер, проектор, екран.

Хід уроку

I. Організаційний момент: Повідомлення теми та цілей уроків.

Щоб тему уроку дізнатися, Кросворд нам треба розгадати!

(Кросворд на дошці)

урок

  1. Форма поверхні, що утворилася від неправильного розорювання землі? (яр)
  2. Форми поверхні, що зображені на карті Красноярського краю коричневим кольором? (гори)
  3. Нижня частина гори, пагорба? (підошва)
  4. Частина гори чи пагорба, яка знаходиться між підошвою та вершиною? (Схил)
  5. Яке море України знаходиться в субтропіках? (Чорне море)
  6. Форма поверхні, яка вища за рівнину, але нижча за гору? (пагорб)
  7. Вся територія земної поверхні поділ на природні … ? (Зони)

- Яка тема нашого уроку? (водойми)

II. Перевірка знань. Графічний диктант. (Один учень працює на закритій дошці.)

Якщо ви погоджуєтесь з висловом, пишіть знак +, якщо не згодні, тоВстановіть знак – .

  1. Балка - це поглиблення з пологими, порослими схилами.(+)
  2. Височина, висота якої понад 1000 метрів, - горб.(-)
  3. Терикони не завдають шкоди навколишньому природі і людині.(-)
  4. Старий занедбаний кар'єр – це рана лежить на Землі.(+)
  5. Будівельники, закінчивши будувати будинок, все сміття закопали в землю, привезли ґрунт і розбили невеликий сквер. Вони вчинили правильно.
  6. Саяни знаходяться на півночі Красноярського краю.(-).
  7. Терикони – це гори, які виростають там, де добувають з надр землі багато корисних копалин. (+).
  8. Яри ​​мають пологі, схили, що не обсипаються, зарослі рослинами.(-)
  9. Півострів Таймир розташований на півночі нашого краю.(+).

Взаємоперевірка (робота у парах).

- Перевірте та оцініть роботу сусіда (параметри оцінки виписані на дошці)

  • без помилок – «5»
  • 1 - 2 помилка - "4"
  • 3 - 4 помилки - "3"
  • 5 помилки та більше – «2»

III. Робота над новою темою: "Водоєм нашого краю".

- Яким кольором на карті позначено воду? (блакитним, синім)

- Чи однакова вода на смак? (Ні, вода буває солена та прісна).

- Яка вода у водоймах нашого краю? (Прісна)

- Де вода солона? (у морях та океанах)

- На які дві групи можна поділити водоймища за походженням? (штучні та природні) (Додаток 1. Слайд 2)

- Назвіть штучні водоймища. (Додаток 1. Слайд 3)

Історична довідка (оповідання учня).

«Ще 1797 року виникло припущення пов'язати річкові системи Обі та Єнісея. У 1882 році розпочалося будівництво каналу під керівництвом барона Бьорка Олександровича Амінова, а в 1891 році він був відкритий для плаванняневеликих суден. Для повного закінчення всіх необхідних споруд потрібно ще кілька мільйонів рублів, але подальші роботи були припинені через будівництво Сибірської залізниці.

Водний шлях був мілководний: ним могли пройти судна водотоннажністю до 500 пудів (8 тонн); у травні, у «велику воду» - водотоннажністю 5000 пудів (80 тонн). Навігація каналом могла тривати не більше 3,5 місяців на рік.

У 1911 році було прийнято рішення розширити канал, але через Першу світову війну роботи були відкладені. У 1918 році білогвардійці спробували пройти на річкових судах каналом до Єнісея, але шлюзи виявилися надто вузькими, тоді вони зруйнували і шлюзи, і дорогу, що йде вздовж каналу.

У 1942 році канал використовувався востаннє — по ньому провели з Єнісея в Об три колісні пароплави «Капітан», «Прикордонник», «Механік» і катер «Газохід-24», при цьому довелося частково розбирати як канал, так і судна» . [1]

- Назвіть природні водоймища. (Додаток 1. Слайд 4)

- Подивіться на карту Красноярського краю.

На території Красноярського краю розташовано багато озер, різних за площею, глибинами, походженням. Озера зустрічаються переважають у всіх природних зонах, але розподіляються вони нерівномірно. Багато озер розташовано на Таймирському півострові. Глибини озер тут невеликі, багато хто з них взимку промерзає. Вода у них прісна, оскільки харчування озер здійснюється з допомогою талих снігових вод. Майже всі озера проточні. (Додаток 1. Слайд 5)

- Давайте познайомимося із деякими озерами нашого краю.

Додаток 1. Слайд 6. Озеро Пясіно (розповідь учня).

Додаток 1. Слайд 7. Озеро Лама (розповідь учня).

Додаток 1. Слайд 8. Де знаходиться Географічний центр України? (Озеро Віві)(Оповідання учня).

- А тепер ми поговоримо про річки. На березі якої річки розташоване наше місто? (Додаток 1. Слайд 9)

- Згадайте схему річки. Де беруть свій початок ріки? (озера, гори, болота)

- Як називається місце, де річка бере свій початок? (витік)

- Куди впадає річка Єнісей? (В Каспійське море)

- Як називається місце, де річка впадає в іншу велику річку чи море? (вустя)

- Що ще має річка? (Рисло, притоки)

Додаток 1. Слайд 10. – Де бере свій початок річка Єнісей?

Додаток 1. Слайд 11. – Яка притока Єнісея найбільш багатоводна?

Додаток 1. Слайд 12. – Чи Єнісей має ліві притоки?

Додаток 1. Слайд 13. – Як то кажуть, відкритий у Красноярську, фонтан, у якому злилися річки нашого краю?

– Де знаходиться цей фонтан? (на театральній площі біля театру «Опери та Балета»)

IV. Фізмінка.

Ми трохи відпочинемо, встанемо, глибоко зітхнемо, руки в сторони, вперед. Ми на пляжі, Сонце палить. Побіжимо швидше в річку, Окунемся, попливемо. Ах, яка благодать! Але й міру треба знати. Побіжимо швидше до класу, Там послухаємо розповідь.

V. Робота на тему.

1. - Про яку роль водоймища була фізхвилинка? (Відповіді дітей.)

– Прочитайте текст підручника на с. 155 - 156.

Запитання по тексту:

  1. Яке значення водойм у житті людей? (Відповіді дітей.)
  2. Чому водоймища повинні бути чистими? (Відповіді дітей.)
  3. Як дорослі та діти мають охороняти водоймища? (Відповіді дітей.)

2. Робота у парах.

- Складіть пам'ятку «Правила поведінки біля водойм».

Після прослуховування та обговорення відповідей дітей складається загальна пам'ятка.

  1. Оберігайтварин та рослини водойм.
  2. Не мій у водоймах машини та інші транспортні засоби, тому що у воду потрапить бензин чи машинне масло.
  3. Стеж за чистотою води, розчищай джерела та струмки.
  4. Не викидай сміття у водоймища і не залишай його на березі.
  5. В міру використовуй отрутохімікати та добрива.

3. Робота у робочому зошиті.

  1. С. 49 № 1 (самостійне заповнення таблиці). Взаємоперевірка.
  2. С. 50 № 2 (самостійна робота по карті Красноярського краю). Самоперевірка.
  3. С. 51, № 5 (самостійно скласти схему).

VI. Узагальнення. Висновок.

-Яке значення водойм для життя всього живого? (Відповіді дітей, складання схеми на дошці).

світ

- Якого висновку ми дійшли наприкінці нашого уроку?

Значення водойм дуже велике в природі та житті людини. Водойми потребують охорони.

- Що цікавого ви дізналися про водоймища нашого краю? (Відповіді дітей).

VII. Оцінки за роботу на уроці.

VIII.Домашнє завдання.

  • Прочитати текст, відповісти на запитання с. 154 - 158.
  • Виконати завдання у робочому зошиті с. 51 № 4,6.