Узагальнюючий урок на тему - Водорості

Розділи: Біологія

Цілі: систематизувати та узагальнити знання учнів про водорості як особливу групу рослинних організмів, розвивати пізнавальний інтерес до предмета, уважність, взаємоповагу, вміння працювати у групі.

Обладнання:таблиці “Одноклітинні водорості”, “Багатоклітинні водорості”, “Бурі та червоні водорості”; комплекти карток-завдань на 4-5 груп.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

План уроку:

  1. Організаційний момент, знайомство з правилами та особливостями проведення уроку.
  2. Робота у групах.
  3. Підбиття підсумків.

Клас за принципом жеребкування ділиться на 4-5 команд. Також з-поміж сильних учнів за бажанням вибираються помічники вчителя (журі 2 особи) для підрахунку балів. Перше та третє завдання виконуються письмово у процесі групової роботи. Друге завдання – питання, яке витягує капітан кожної команди з чорної скриньки, обговорюється у групі та подається на суд журі. Можливі доповнення відповідей із боку суперників. Під час підрахунку результатів виявляються команди-переможці, учасники яких отримують максимальну позначку. Особливо заохочуються також найактивніші учні із менш успішних команд.

Завдання №1 "Кросворд"

узагальнюючий

По вертикалі:

  1. Бурі водорості.
  2. Червона водорість, вживана людиною для харчування.
  3. Водорість, яка може розвиватися на поверхні льоду та снігу.
  4. Особливі вирости водоростей, що служать їх прикріплення до грунту.
  5. Нитчасті водорості.
  6. Колоніальні зелені водорості.
  7. Що утворюється у водоймах із зеленої водорості спірогіри?
  8. Як ще називаються червоні водорості?

По горизонталі:

  1. Організація пересування одноклітинних водоростей.
  2. Які речовини визначають фарбування водоростей?
  3. Тіло водоростей.
  4. Органоїд водоростей, що містить хлорофіл.
  5. Група водоростей, клітини яких розташовуються в один ряд одна за одною.
  6. Яку буру водорість називають "морською капустою"?
  7. Рухливі клітини з джгутиками, що утворюються при безстатевому розмноженні водоростей.
  8. Зелена водорість, яка називається “морський салат”.
  9. Найбільш глибоководні водорості.

(Відповіді:

По вертикалі: 1 – Фукус; 2 - Порфіра; 3 – Хламідомонаду; 4 – Ризоїди; 5 – Улотрікс; 6 – Вольвокс; 7 – Тіна; 8 – Багрянки.

По горизонталі: 1 – джгутик; 2 – Пігменти; 3 – Словник; 4 – Хроматофор; 5 - Нитчасті; 6 – Ламінарія; 7 – Зооспори; 8 – Ульва; 9 – Червоні).

Завдання №2 “Чомучка”

  1. У дерев та інших рослин, що ростуть на суші, вода та мінеральні солі пересуваються по судинах деревини знизу вгору (від коріння до листя). Органічні ж речовини пересуваються судинами лубу від листя до коріння. Водорості немає провідної системи. Як у водоростей відбувається обмін речовин?
  2. Водорості, як і всі рослини, потребують сонячного світла, проте багато морських водоростей можуть жити тільки на великих глибинах, куди він слабо приникає. Ці водорості мають червоне та коричневе забарвлення. Дайте пояснення подібному явищу.
  3. Більшість водоростей виростає у воді, проте водорості, які ростуть у припливно-відливній зоні морів та океанів, частина доби знаходяться поза водою, що їм зовсім не шкодить. Які пристрої є у ​​водоростей, які допомагають їм переносити несприятливі умови?
  4. Давно помічено, що у північних морях, де водахолодна, водорості ростуть значно краще, ніж у морях південних широт. Поясніть це явище.
  5. В результаті господарської діяльності людини деякі водоймища сильно забруднені, вода в них стала каламутною, непрозорою. Чому у цих водоймах водорості гинуть?

(Відповіді :

  1. Водорості - нижчі рослини, вони не мають ні коріння, ні стебел, ні листя. Рослина знаходиться у воді, клітини її поглинають з водою поживні речовини; процес фотосинтезу йде у кожній клітині водорості.
  2. Глибоководні водорості поглинають невидиму частину сонячного спектру, що проникає великі глибини. Тому вони мають червоне та коричневе забарвлення.
  3. Багато водоростей покриті драглистою речовиною, яка уповільнює випаровування води.
  4. У північних морях водорості ростуть краще, тому що в холодній воді розчиняється більше кисню, який необхідний дихання рослині.
  5. Водорості гинуть через недостатню кількість світла, що призводить до пригнічення фотосинтезу.