Зона степів

Конспект відкритого уроку "Зона степів. Рослинний світ" призначений для учнів 7 класу корекційної школи - інтернату 8 видів. Мета: розширити уявлення учнів про рослинний світ зони степів України.

Перегляд вмісту документа Зона степів. Рослинний світ "

ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА КАЗЕННА ОСВІТАЛЬНА УСТАНОВА ДЛЯ ДІТЕЙ-СИРОТ І ДІТЕЙ, ЯКІ ЗАЛИШИЛИСЯ БЕЗ ДРУКІВ БАТЬКІВ, «ЧЕРНЦЬКА СПЕЦІАЛЬНА-ЯКНАРЕЦЯН-ЯКРЯН-ЯКРЯН-ЯК-НАРЕЯН-ЯКРЯН-ЯК-НАРЕЯН-КОРЯН-ЯКРЯН-ЯКРЯЦЯН-ЯР-ДІЙСЯН. РОТ І ДІТЕЙ, ЯКІ ЗАЛИШИЛИСЯ БЕЗ ДРУКУ БАТЬКІВ, З ОБМЕЖЕНИМИ МОЖЛИВОСТЯМИ ЗДОРОВ'Я»

Зона степів. Рослинний світ

(відкритий урок 7 клас географія)

Вчитель: Швидких Н.Є.

Мета уроку:формувати уявлення про рослинний світ степів.

Освітні:закріпити отримані раніше знання з попередньої теми уроку, познайомити з особливостями рослинного світу степів;

Корекційні:корекція та розвиток розумової діяльності (операцій аналізу та синтезу, встановлення логічних та причинно-наслідкових зв'язків); вчити робити вибір із запропонованих варіантів, оцінювати свій рівень знань, розвивати творчі здібності з використанням ІКТ;

Виховні:виховувати дбайливе ставлення до природи, розвивати інтерес до предмета, що вивчається, виховувати вміння працювати в парах.

- Підручник 7 клас. Географія України. Автори: Т.М. Ліфанова, О.М. Соломіна, видавництво «Просвіта» 2011;

- Презентація для уроку;

- карта «Природні зони України»

- Додаток до підручника

- картинки з видами рослин

Форми роботи з класом: фронтальна, індивідуальна, парна.

I. Організаційний момент.

Актуалізація опорних знань.

Учитель.У нас сьогодні незвичайний урок. Уявіть, що ми знаходимося в одній із студій телецентру Останкіно. Я запрошую вас взяти участь у передачі «Друзі природи». Передача йде у прямому ефірі. Уявіть, що наш клас щойно повернувся з експедиції однією з природних зон і готовий поділитися отриманими знаннями. А ось про яку зону йдеться, ви дізнаєтесь, уважно прослухавши вірш:

На всі боки шлях:

Ні лісочка, ні гір!

Неоглядний простір!(Звісно ж, це вірш про степ)

Робота на карті.(Закріплення вивченого раннє за темою: «Положення на карті»)

-Розкажіть про степ з географічної точки зору, спираючись на свої знання та карту. Подивіться уважно на карту. Що розповість нам наша карта – помічниця?

1. Де розташована зона степів? (Зона степів розташована на південь від зони лісів, вона тягнеться вздовж кордону Укаїни.)

2. Чи існує перехідна зона між лісовою зоною і степовою? (Лісостепова)

3. Яку територію вона займає проти іншими зонами?(За площею це невелика зона, вона менша за зону лісів і тундри.)

4. У якому тепловому поясі є зона степів?(Зона степів розташована в помірному поясі, але ближче до Північного тропіка)

5. Як називається рівнина, де розташована зона степів?(Більша частина зони розташована на Східно-Європейській рівнині, і невелика частина - на Західно-Сибірській.)

6. Який вигляд має земна поверхня зони?(Степ - це безлісі, рівнинні простори, вкриті рослинністю, яка пристосована до посушливого клімату.)

Учитель.Ну що ж,зараз ми маємо уявлення, де розташована ця природна зона, де ми зараз.Від географічного положення степової зони залежить її рослинний світ.«Ой ти степ широкий, Ой ти степ привільний ...» - співається в пісні. Заплющте очі й уявіть таку картину: куди не подивишся - навколо безкраї простори, тебе обдуває гарячим вітром, нещадно гріє сонце, і немає жодного дерева, тільки трави, гойдаються навколо.Виникає питання:Якпристосувалися рослини до життя в степу?

Розплющте очі. Спробуємо знайти відповідь у нашій студії.

Учитель.На початку, давайте, визначимо точну назву нашої передачі (уроку).Подивіться на екран.Слайд №2 Рослинний світ.

Учитель.Мета нашої передачі: познайомитися з представниками рослинного світу та встановити способи пристосування до життя в умовах степів.

Пам'ятаєте, я вам говорила про гарячий вітер? Це суховії, іноді вони переростають у курні бурі.

- Поясніть, із яких слів утворилося словоСУХОВЕЙ. Суховий - це вітер, що висушує, зі швидкістю від 5 до 20 м\с. Іноді вони переходять в пилові бурі. Дощі тут трапляються рідко. Зазвичай вони зливи. Злива проходить швидко, і більшість води, не встигає напоїти грунт, потоками стікає в низини і випаровується.

- Визначте, які рослини ростуть у степах по фото картинці:Слайд № 2.(відповіді дітей)

У степах широко поширені трави, які добре переносять літню спеку та спеку. Залежно від пори року одні види трав змінюються іншими.

Дзвінок у студію№1м. Омськ. Чи є дерева у степовій зоні? Дякую.

(У степах немає дерев, але є трав'янистий покрив. Характерною рисою степів -єпрактично повна відсутністьдерев. Дерева та чагарники зустрічаються лише у прирічкових долинах. У них, тварини, ховаються від ворогів та негоди).

Трав'янисті рослини пристосовуються до життя в степу по-різному.

Як ви думаєте, а в яку пору року розквітають квіти в степах? Весною. Чому саме навесні? Навесні достатньо вологи у ґрунті, тому розквітають численні яскраві квіти.

Дігра «Відгадайте рослину»

1.Я в траві густу росту,

Вогником на ній кольору.

Насіння як збере,

Пиріжки вам спекти. (Мак)

2. Та квітка давно в Україні,

Завезений із далеких країн.

Червоний, стрункий і гарний

3. У саду є півник –

А хвостик – бойовий,

Шабелькою кривою.(Ірис)

1. Скажіть, за формою – яке листя? жорсткі стебла, вузьке листя, тому вони мало випаровують вологи, згортаються в суху пору року.

2. А яке коріння? у більшості цих рослин довге гіллясте коріння, яке може діставати воду з глибоких шарів ґрунту. Коріння цих рослин сягає глибоко в землю.

До таких рослин належать: ковилаСлайд № 8., чортополох (рис. 130 на стор. 117)

Як бачите зовсім по - іншому пристосувалися типчак і ковила. Зверніть увагу, як зростають ці рослини: у вигляді великого щільного куща. Внизу, біля самої землі, численні пагони щільно притиснуті один до одного.

Слайд № 9. Півонія тонколистийзанесений до Червоної книги, як ви думаєте чому? Зверніть увагу як під час цвітіння трав степ надзвичайно красива, хвилювані вітрами трави схожі на морські хвилі. На середину літа степові трави жухнуть і вигоряють.

Фіз пауза. Степ ролик №2. Зараз трохи відпочинемо і побуємо в степу.

- Уявіть собі, що ви рослини степу. Рання весна (діти показують, як швидко ростуть). Спекотно, сонце так і палить землю (діти – рослини показують, як їм погано). Повіяв вітер - все сильніше і сильніше, і почалася курна буря (діти зображують бурю). Раптом все стихло (всі сідають на свої місця).

Всі рослини степу трав'янисті, ростуть на родючому грунті - чорноземному степу. Чорнозем – найродючіший ґрунт у світі. Тому трав'янисті рослини покривають землю суцільним килимом. В даний час чорноземний степ розораний. Рослинність, яка характерна для чорноземного степу, збереглася лише у заповідниках. Сьогодні на величезних теренах виростають сільськогосподарські рослини. Всюди розкинулися поля, а ось з які рослини ростуть на цих полях, ми з'ясуємо за допомогою наступного завдання.

Робота за картками:

Для сухих районів вчені виводять спеціальні сорти найбільш стійких до посухи видів рослин: прочитайте їхні назви.

У сухих степах трава нижча і росте окремими чагарниками. Трава ця суха, іноді колюча.

Рослини степів, що ростуть на кордоні з напівпустель, мають кущисту кулясту форму. Їх називаютьперекати - поле.Як, ви, думаєте чому так називають ці рослини? Після дозрівання вони висихають, стають легкими, відриваються від землі і при найменшому вітрі котяться степом, розкидаючи насіння. У степах ростеполин, степова осока, тонконіг.

Учитель. Робота зі світлофором. Якщо відповідь вірна, показують світлофор: - зелений, ні - червоний.Питання.

1.Для зони степів характерні суцільні трав'янисті рослини? (Так.)

2. Дуже гарний степ взимку? (Ні.) 3. У зоні лісів сувора зима та коротке прохолодне літо? (Ні.) 4. Длярослин степу характерні: коріння – цибулини чи гіллясте коріння? (Так.)

5. Ґрунти степової зони дуже бідні на поживні речовини? (Ні.) 6. У зоні лісів опадів випадає мало? (Так)

7. До Червоної книги занесено, півонія тонколистий? (Так)

У. Дзвінок у студію №3. Ганна Іванівна Смирнова. Рязань. Мені на літо привезуть уперше онука. Він мріє поповнити свій гербарій півонією тонколистим. Дайте, будь ласка, поради як допомогти дитині, здійснити її мрію.

Передача наша називається «Рослинний світ». Зараз перевіримо, чи добре запам'ятали назви рослин, характерних для степів.

2. Робота за картками. Розставте цифри під кожною рослиною степу.

1 - типчак, 2 - тюльпан, 3 - ірис, 4 - ковила.(2341)

Ді. Назвіть узагальнююче слово:

1) Маки, іриси, тюльпани - ... (Квіти).

2) ковила, типчак, будяко - ... (трави).

3) суховії, спека, злива - ... (Погода).

4) пшениця, соняшник, кукурудза - ... (С \ х рослини).

Робота з підручником -с. 117 читання правила з ланцюжка.

Учитель.Степова природа прекрасна. Її красою (в різні пори року) захоплювалися та оспівували у своїх творах музиканти, поети, художники, письменники!

1.Художні твори(показ картин чи репродукцій)

1) «Вечір у степу» – Павло Варфоломійович Кузнєцов. 1912р. художник зобразив природу, що відпочиває. У картині нема зайвих деталей: лише земля, небо, тонкі деревця. Жінки зайняті повсякденними справами, мирно пасуться вівці, довкола спокій та тиша.

2) «Степ. Нива» 1875 р - Куїнджі Архіп Іванович. Родючі ґрунти в зоні степів, на яких колоситься пшениця»

3) «Безкрайній степ» Лукашук Микола Миколайович, Самарський художник нашсучасник, картину написав у 2000р. Сама назва картини говорить сама за себе, що степ безмежний.

4) «Маки» написані Б. Проказовим у 2010-2011 роках

дуже гарний степ у пору цвітіння маків. Навіть розуміючи, що природа могла створити ці вогняні картини - червоні маки, все одно залишається відчуття чудової фантазії - так неймовірно ці квіти розфарбовують степове життя.

2.Прослуховування уривка з пісні«Степ, та степ навколо…», зверніть увагу, як виглядає степ у зимовий час.

3. Читання уривків зхудожніх творів:

Опис степу у А.П. Чехова. («Степ») 1888

Виразне читання уривка «…їдеш-їдеш і ніяк не розбереш, де вона починається і де закінчується. . Раптом у стоячому повітрі щось прорвалося, сильно рвонув вітер, з шумом, зі свистом закружляв по степу. Негайно ж трава і торішній бур'ян підняли ремствування, на дорозі спірально закружляв пил, побігла по степу, і, захоплюючи за собою солому, бабок і пір'я, чорним стовпом, що крутиться, піднялася до неба і затуманила сонце. По степу вздовж і впоперек, спотикаючись і стрибаючи, побігли перекотиполе. »

Опис степу у І.Тургенєва («Ліс і степ») Виразне читання уривка

Пішли степові місця. Глянеш з гори – який вигляд! Круглі, низькі пагорби, розорані та засіяні догори, розбігаються широкими хвилями; зарослі кущами яри в'ються між ними; довгастими островами розкидані невеликі гаї; від села до села біжать вузькі доріжки. Але далі, далі ви їдете. Пагорби все дрібніші й дрібніші, дерева майже не видно. Ось він нарешті – безмежний, неоглядний степ.

Опис степу у М.Гоголя («Тарас Бульба»)

Виразне читання уривкаСтеп чим далі, тим стававчудовіше. Нічого у природі було краще; вся поверхня землі уявлялася зелено-золотим океаном, яким бризнули мільйони різних кольорів. Чорт вас візьми, степу, як ви гарні.

IV. Підбиття підсумків уроку. Вчитель.Ми так багато і докладно сьогодні на уроці говорили про степову зону. Ми живемо у великій країні і маємо добре все знати про неї.Згадаймо слова М. Пришвіна з оповідання «Моя Батьківщина». Мої молоді друзі! Ми є господарями нашої природи. Для риби потрібна чиста вода - охоронятимемо наші водойми. У лісах, степах, горах різні цінні тварини – охоронятимемо наші ліси, степи, гори. Рибі – вода, птахові – повітря, звіру – ліс, степ, гори. А людині потрібна Батьківщина. І охороняти природу – значить охороняти Батьківщину.