Будова та функції ока - біологія, уроки
Як зазначено у Державній програмі розвитку освіти на 2011-2020 роки та Національному плані дій щодо розвитку функціональної грамотності школярів на 2011-2016 роки, необхідно покращити результати казахстанських загальноосвітніх шкіл у міжнародних порівняльних дослідженняхPISA, ТIMSS та PIRLS.
Урок складено із застосуванням завданьPISА різного рівня складності, а також націлений на застосування знань у житті кожної людини.
Тема: Органи почуттів та його значення. Будова та функції ока.
Мета: показати, наскільки важливо значення зорового
аналізатора та його гігієна для збереження гостроти зору.
Завдання : сформувати знання учнів про будову та функції
очі, його частин, про особливості сприйняття
навколишнього світу, про гігієну зору;
- продовжити розвиток вміння працювати у парі та групі;
- розвивати вміння працювати з навчальним текстом, вміння працювати
з табличним та ілюстративним матеріалом, ЦОР;
- Формувати поняття про цілісність організму.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу.
Методи навчання: проблемний, частково пошуковий.
План уроку.
1. Організаційний момент.
2. Пояснення нового матеріалу.
2.2. Значення зору.
2.3. Будова ока.
2.4. Функція зорового аналізатора.
2.5. Порушення зору.
2.6. Фізхвилинка – гімнастика для очей.
5. Підбиття підсумків, домашнє завдання.
Хід уроку.
- Організаційний момент.
Здрастуйте хлопці! Усміхнемося один одному і побажаємо вдалого дня! (Включаю позитивник).
- Пояснення новогоматеріалу.
До створення колаборативного середовища вчитель використовує твір «Турецький марш» Моцарта, т.к. за даними вчених, що досліджують музикотерапію, твори Моцарта стимулюють творчу розумову діяльність мозку. Звучить музика. Під музику проводиться розподіл учнів на групи з допомогою розрізаних частини картинок - око, вухо, рука, ніс. Учні розбирають пазли та складають повну картинку. Кожна група, аналізуючи зображення, що вийшли, роблять висновок, що тема сьогоднішнього уроку«Органи почуттів».
Вчитель включає кінофрагмент «Зір. Будова ока»
Вчитель роздає по групах той самий текст. Учні міркують і пишуть відповіді питання на тарілці, потім ними обмінюються і обговорюють. Застосовується стратегія «Передай тарілку», активні форми навчання – кейс-стаді, проблемне навчання.
Проткніть шпилькою аркуш паперу і розгляньте через отвір дрібний шрифт книги на відстані 2-3 см від ока (досвід треба проводити при хорошому освітленні). Чим пояснюється чітке бачення букв? Чому люди з поганим зором примружують очі, коли хочуть краще розглянути предмет?
Далі йде робота в групах, в яких обов'язки учні вже розділили між собою. Кожній групі пропонується картка із завданнямиPISА, для вирішення цього завдання учні користуються різноманітними ресурсами: підручник, інтернет, вчаться логічно розмірковувати. На вирішення проблеми виділяється близько 15 хвилин.
Відповідаючи, питання учні використовують фліп-чарти, кластери, графіки тощо.
Номер випробуваного
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Гострота зору, D
Картка1.
У дітей від народження і до шкільного віку гострота зору значно змінюється. у віці семи днів вона становить 0,004 - 0,02 одиниці у віці чотирьох тижнів - 0,008 - 0,03 одиниці у віці дванадцяти тижнів - 0,05 - 0,1 одиниці у віці шести місяців 0,1 - 0,3 одиниці на рік від 0,3 до 0,6 одиниць на два роки від 0,4 до 0,7 одиниць на три роки від 0,6 до 1,0 одиниці на чотири роки від 0,7 до 1,0 одиниці на п'ять років від 0 ,8 до 1,0 одиниці сім років від 0,9 до 1,0 одиниці. У таблиці наведено дані дослідження медиком гостроти зору 15-річних учнів.
Проаналізуйте дані. Що можна сказати про гостроту зору учнів? Вкажіть причини погіршення зору. Яких правил потрібно дотримуватися, щоб зберегти зір? Запропонуйте цікаву, на вашу думку, зорову гімнастику. (Дозволяється використання інтернет-ресурсів).
Відповідь. Причини погіршення зору: не дотримання режиму дня, порушення правил гігієни зору (відстань до телевізора, книги, читання в транспорті та ін.), Нестача вітамінів, вроджені порушення зорового аналізатора.
Якщо гострота зору знижується стрімко і відразу на обох очах, це може бути пов'язане з невропатією обох очей. Пацієнт страждає від ознобу, мігренеподібного болю, деяких неврологічних порушень. Насамперед порушення пов'язані з нестачею вітаміну В12. У разі порушення зору виявляється хронічним збільшенням внутрішньочерепного тиску. При цьому захворюванні гострота зору може змінюватися досить довго, але якщо захворювання існує вже давно, може різко впасти зір. Якщо зір погіршується стрімко і лише одному оці, це може свідчити про наявність таких захворювань: ретробульбарной невропатії, що є симптомом розсіяного склерозу. Іноді вНа початку хвороби у пацієнта протягом кількох діб може дуже різко впасти зір, порушитися сприйняття квітів.
Вправа для очей.
- Можна допомогти становленню зору дитини, роблячи із нею дуже прості вправи. Цей комплекс було створено фахівцями зі спортивної медицини. Комплекс дуже простий і дитина з трьох років цілком може впоратися з ним під контролем мами або тата. Повторювати вправи слід від трьох до п'яти разів на добу. Робити потрібно перед можливим сильним напруженням очей, а також після них.
Перша вправа активізує кровотік мускулатури повік, релаксує мускулатуру очей. Слід сильно заплющити очі на п'ять секунд, після чого відкрити їх. Зробити так шість – вісім разів.
Друга вправа активізує кровотік у м'язах очей. Потрібно протягом п'ятнадцяти секунд інтенсивно моргати очима, після чого розслабити повіки. Робити три – чотири рази.
Третя вправа допоможе також активізувати кровообіг і зняти напругу з м'язів очей. Повіки опустити, пальцями доторкнутися до них і м'яко масажувати по колу протягом 60 секунд
За допомогою цього завдання учні не лише вирішують проблему збереження зору, вивчають гігієну зору, а також рекомендують один одному та роблять зорову гімнастику.
Картка 2.
Кожен аналізатор має свою модальність, т. е. сприймає лише певний вид енергії, розрізняє лише специфічні йому роздратування й у процесі еволюції набуває до них високу чутливість.
- Що вийде, якщо рецептор дратується неадекватним подразником?
Завдання. Закрийте очі та обережно пальцем натисніть на очне яблуко з боку носа. Обережно, не завдаючи болю, посилюйте тиск, і виможете спостерігати жовте кільце. Чим сильніше ви натиснете, тим сильніше це кільце переміщається від периферії до центру. Чи можна сплутати це зображення із сприйняттям реального предмета?
Відповідь. Ні - це зображення за характером сильно відрізняється від нормального. Одна з відмінностей полягає в тому, що це кільце не сприймається як річ, що існує поза очима, вона знаходиться всередині ока. Крім того, його поява та переміщення залежить від сили тиску на око.)
• Чи може рецептор дратуватися від подразнень, які не є для нього специфічними? (Може, але при цьому відчуття стають ілюзорними, ніякого кільця насправді не було.)
За допомогою цього завдання учні вчаться розмірковувати та обов'язково користуючись підручником вивчають будову очного яблука та рецепторів.
Картка 3.
Аналізаторні функції можна розвивати. В результаті їх тренування досягається вражаюча досконалість:
а) шліфувальник розрізняє просвіт в 0,002 мм;
б) сталевар через сині окуляри помічає найтонші відтінки розплавленого металу;
в) ткаля визначає на слух момент, коли закінчується нитка в човні;
г) мукомол на дотик визначає сорт борошна тощо.
Будь-який аналізатор має свою межу, або поріг чутливості.
Кожен рецептор налаштований таким чином, щоб слабкі подразники не турбували мозок.
3.Будь-який аналізатор здатний пристосовуватися до різної сили подразників.
4.Збудливість одного аналізатора підвищується, якщо одночасно позначається дія та інші аналізатори.
Питання №1. Двоє учнів посперечалися. Один стверджував, що сильніше стомлюються очі - при розгляді дрібних предметів, розташованих близько до очей, а інший - віддаленихвеликих предметів. Хто з них має рацію? Дайте наукове обґрунтування.
Відповідь. Має рацію той, хто стверджував, що очі втомлюються при розгляді предметів розташованих близько, так як при цьому сильно напружуються м'язи, що забезпечують роботу кришталика. Розгляд віддалених предметів – відпочинок для очей.)
Питання №2. Людина вночі вийшла з освітленого приміщення на вулицю, в непроглядну темряву, де нічого не було видно. Однак через деякий час він почав розрізняти обриси будинків, дерев від інших предметів. Як пояснити це явище?
Відповідь. В умовах гарного освітлення людина сприймає світлове зображення колбочками, а в темряві світлове сприйняття загасає і діють палички – клітини нічного зору, які мають високу чутливість. Пристосування до темряви відбувається відразу, т.к необхідно час відновлення зорового пігменту родопсина, т.к. при денному зір у паличках його немає.
За допомогою цього завдання учні вивчають будову та значення рецепторів. Виявляють причини таких захворювань як короткозорість та далекозорість.
Картка 4.
Передбачається, що палички сприймають тільки яскравість світла, а колбочки - колір. Цікаво відзначити, що сітківка у нічних тварин (сови, кажани) не містить колб, т.к. для них, мабуть, колір предметів не має жодного значення
Перегляд вмісту документа «Будова будівля та функції ока»
екологічна школа гімназія №13«Екос»
Хабарова Тетяна Валеріївна.
Як зазначено у Державній програмі розвитку освіти на 2011-2020 роки та Національному плані дій щодо розвитку функціональної грамотності школярів на 2011-2016 роки, необхідно покращитирезультати казахстанських загальноосвітніх шкіл у міжнародних порівняльних дослідженняхPISA, ТIMSSтаPIRLS.
Урок складено із застосуванням завданьPISАрізного рівня складності, а також націлений на застосування знань у житті кожної людини.
Тема: Органи почуттів та його значення. Будова та функції ока.

Мета:показати, наскільки важливо значення зорового
аналізатора та його гігієна для збереження гостроти зору.
Завдання: сформувати знання учнів про будову та функції
очі, його частин, про особливості сприйняття
навколишнього світу, про гігієну зору;
- продовжити розвиток вміння працювати у парі та групі;
- розвивати вміння працювати з навчальним текстом, вміння працювати
з табличним та ілюстративним матеріалом, ЦОР;
- Формувати поняття про цілісність організму.
Тип уроку:пояснення нового матеріалу.
Методи навчання:проблемний, частково пошуковий.
1. Організаційний момент.
2. Пояснення нового матеріалу.
2.2. Значення зору.
2.3. Будова ока.
2.4. Функція зорового аналізатора.
2.5. Порушення зору.
2.6. Фізхвилинка – гімнастика для очей.
5. Підбиття підсумків, домашнє завдання.
Здрастуйте хлопці! Усміхнемося один одному і побажаємо вдалого дня! (Включаю позитивник).
Пояснення нового матеріалу.
До створення колаборативного середовища вчитель використовує твір «Турецький марш» Моцарта, т.к. за даними вчених, що досліджують музикотерапію, твори Моцарта стимулюють творчу розумову діяльність мозку. Звучить музика. Під музику проводиться розподіл учнів на групи здопомогою розрізаних на частини картинок – око, вухо, рука, ніс. Учні розбирають пазли та складають повну картинку. Кожна група, аналізуючи зображення, що вийшли, роблять висновок, що тема сьогоднішнього уроку «Органи почуттів».

Вчитель включає кінофрагмент «Зір. Будова ока»
Вчитель роздає по групах той самий текст. Учні міркують і пишуть відповіді питання на тарілці, потім ними обмінюються і обговорюють. Застосовується стратегія «Передай тарілку», активні форми навчання – кейс-стаді, проблемне навчання.
Проткніть шпилькою аркуш паперу і розгляньте через отвір дрібний шрифт книги на відстані 2-3 см від ока (досвід треба проводити при хорошому освітленні). Чим пояснюється чітке бачення букв? Чому люди з поганим зором примружують очі, коли хочуть краще розглянути предмет?
Далі йде робота в групах, в яких обов'язки учні вже розділили між собою. Кожній групі пропонується картка із завданнямиPISА,для вирішення цього завдання учні користуються різноманітними ресурсами: підручник, інтернет, вчаться логічно розмірковувати. На вирішення проблеми виділяється близько 15 хвилин.
Відповідаючи, питання учні використовують фліп-чарти, кластери, графіки тощо.