Конспект логопедичного заняття «Дерева, Словотвір»

Конспект логопедичного заняття у корекційній групі компенсуючої спрямованості.

Тема: «Дерева. Словотвір»

Цілі:

  1. Активізація та розширення словника на тему «Дерева». Закріпити знання дерев, їх назви, назви частин дерева.
  2. Вчити утворювати відносні прикметники від назв дерев.
  3. Вчити узгоджувати прикметники з іменниками у роді, числі.
  4. Розвиток логічного мислення, слухової пам'яті, зорової уваги, просторової орієнтації, дрібної моторики.
  5. Виховувати активність уваги, вміння виконувати завдання у команді, слухати та чути висловлювання однолітків.

Хід заняття.

1. Організаційний момент.

Діти стоять у колі. Повтори за мною та назви своє дерево. Логопед - "Клен".

1-а дитина - «Клен, горобина».

2-а дитина - «Клен, горобина, дуб» тощо.

2. Куди підеш, яке дерево знайдеш?

Відповіді дітей: «Наліво (прямо, праворуч, назад) піду – дуб знайду» тощо.

3. Діти сідають за стіл. Гра "Відгадай".

- Чим вкриті літом гілки дерева?

- Правильно – листям. І такі дерева називаються "листяні". Повторіть.

- Чим покриті гілки сосни, їли?

- Правильно, голками чи хвоєю. І такі дерева називаються "хвойні". Повторіть.

- На них набухають нирки, і росте листя чи голки?

- Під землею їх біля дерева багато?

- Вона покриває ствол дерева?

- Правильно, це кора. Підійдіть до мене і доторкніться до кори сосни, вона на дотик яка?

– А ось кора берези. Вона навпомацки яка?

Молодці ви правильно назвали всі частини дерева.

4. Дітиділяться на дві команди. У кожної команди частини дерева (коріння, стовбур, гілки, листя чи голки). Кожна команда збирає своє дерево. І називає яке воно, якщо у нього листя або хвоя.

5. «Яке слово зайве?»

- Стовбур, береза, корінь, гілка.

- голки, сосна, дуб, горобина.

6. Пальчикова гімнастика.

Один два три чотири п'ять! Загинають пальці по одному. Литимемо листя Стискають і розтискають кулаки. Горобиновий, дубовий. Березовий, кленовий, вербовий Загинають пальці по одному. Всі листочки зберемо Стискають і розтискають кулаки А потім додому підемо Пальчики «біжать» по столу.

7.У кожної дитини картка та олівець.

- З'єднай крапки і скажи, чий аркуш? (лист горобиновий і т.д.)

- «Пройди по доріжці» і скажи, чия гілка? (гілка дубова), поліно чиє? (Поліно кленове) і т.д.

На галявині дуб стоїть, (Стоять прямо, ноги разом) На всі боки дивиться. (Повороти тулубом, не зрушуючи ніг з місця) Гілки до сонця свої тягне, (Піднімають руки вгору) Вітер часто дуб хитає. (Гойдаються з піднятими руками вправо - вліво) Дуб до землі від вітру гнеться, (Руки на поясі, нахили вперед-назад) Але анітрохи не здається. (випрямляються і стоять прямо).

9. "Підбери слово правильно".

На дошці три картинки: лист, гілка, поліно.

- Яке слово підходить: горобинова..., березовий..., дубове... і т.д.

Половина дітей отримує картки із зображенням дерева, інша половина картки із зображенням: жолудів, шишок, ягід, сережок.

- Знайдіть свою парочку і поясніть, чиї плоди та насіння?

Відповіді дітей: "Ми парочка, тому що жолуді дубові" і т.д.

11. "Деформована пропозиція."

Виправте помилку: З деревавпав березовий лист. Я розрубав дубове поліно. Від вітру зламалася кленова гілка. Ми збираємо соснові шишки.

12. Підсумок логопедичного заняття.

Сохолтуєва Наталія Миколаївна, вчитель-логопед, МАДОУ «Дитячий садок №28», м. Петропавловськ-Камчатський