Конспект уроку літератури - Свинцеві гидоти життя - література, уроки
Тема уроку: «Свинцеві гидоти життя»
Цілі:
вчити працювати над складанням характеристик персонажів, пофарбованих передачею вражень Альоші від мешканців будинку Каширін;
Технології, що використовуються на уроці: технологія критичного мислення, технологія проблемного діалогу, ПОПС - технологія.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Робота за картками. Актуалізація опорних знань.
– Чий портрет описаний у наведеному уривку з повісті М. Горького «Дитинство»? Яку роль відіграла ця героїня у долі Альоші?
Говорила вона якось особливо виспівуючи слова, і вони легко зміцнювалися в моїй пам'яті, схожі на квіти, такі ж лагідні, яскраві, соковиті. Коли вона посміхалася, її темні, як вишні, зіниці розширювалися, спалахуючи невимовно приємним світлом, посмішка весело оголювала білі міцні зуби, і, незважаючи на безліч зморшок у темній шкірі щік, все обличчя здавалося молодим до світлих. Дуже псував його цей пухкий ніс із роздутими ніздрями та червоний на кінці. Вона нюхала тютюн із чорної табакерки, прикрашеної сріблом. Вся вона темна, але світла зсередини через очі незгасним, веселим; та теплим світлом. Вона сутула, майже горбата, дуже повна, а рухалася легко й спритно, наче велика кішка, – вона й м'яка така сама, як цей ласкавий звір.
До неї ніби спав я, захований у темряві, але з'явилася вона, розбудила, вивела на світ, зв'язала все навколо мене в безперервну нитку, сплела все в різнокольорові мережива і одразу стала на все життя іншим, найближчим моєму серцю, найзрозумілішим і дорогою людиною, – це її безкорислива любов до світу збагатила мене, наситивши міцною силою любові до світу.
(Це портрет бабусіАльоші – Акуліни Іванівни, яка стала на довгі роки іншому своєму онуку, що відкрила йому багато своїх уявлень про людей, про Бога, про мир, про добро, про милосердя. Її любов до людей була дієвою, Акуліна Іванівна прагнула допомогти їм. А головне – вона бачила в житті красу, раділа їй і навчала цього Альоша.
Які мистецькі засоби, які роблять розповідь про бабусю схожою на твори усної народної творчості, ви можете відзначити? (У цьому описі М. Горький користується інверсією (перестановкою слів) - "говорила вона", "псував його. ніс", "до неї ніби спав я" і т.п.
Багато порівнянь - "слова, схожі на квіти", "темні, як вишні, зіниці", "точно велика кішка" і т.д.
У портреті бабусі безліч епітетів, що малюють як її зовнішність, так і характер, – «лагідні, яскраві, соковиті» слова, «білі міцні зуби», «обличчя здавалося молодим і світлим», вона світилася «невгасимим, веселим і теплим світлом» і т. д.)
III. Аналіз II глави повісті. Створення проблемної ситуації.
Хотілося б вам жити і виховуватись у родині Каширіних?
У цій родині мешкають представники трьох поколінь. Якими є життєві цінності кожного? (Перевірка домашнього завдання груп).
Розмова з питань.
– «Тепер, пожвавлюючи минуле я сам важко вірю, що все було саме так… багато хочеться оскаржити, спростувати…».
- Що змінилося в Олексію після покарання? («…явилася неспокійна увага до людей… чуйним до будь-якої образи і болю, свого і чужого…» Він пізнає життя.)
-Чому йому стало сумно, коли він почув розмову матері та бабусі ? («Я заважаю їй піти з дому… це було дуже сумно. Ще один життєвий урок отримав він: «…мати – не сильна; вона, як усі, боїться діда.)
Завдання нашого уроку -спробувати знайти хороше серед свинцевих гидотів життя. Чому навчився Олексій у родині діда? Чи тільки жорстокість і злість його оточували?
–Що вплинуло зміну ставлення до діду ? (Щодня підносив йому уроки життя, він дорослішав, починав розуміти страждання іншої людини, потягнувся до того доброго, що було в душі цієї людини. А в Каширіні багато було хорошого: зовнішність («Весь він був складаний, точений, гострий. Його атласний) , шитий шовком… Чистіший і красивіший за синів…), його ставлення до підлабузництва («Екий підлабузник», «Доносчику перший батіг»…) Дід розповідає про своє важке дитинство, і Альоша вже бачить як би іншу людину. Чим далі дід веде розповідь, тим сильнішим, витривалішим, відважним здається він онукові: «Говорив він і швидко, як хмара, ріс переді мною, перетворюючись з маленького сухого дідка в людину казкової сили».
Автор показує духовне дорослішання героя, його розуміння складнощів та протиріч життя».)
-Чому, дивлячись на Циганка, Альоша згадував бабусині казки про Івана-царевича, про Іванушку-дурника? скромні, самовіддані вчинки – все близько Альоші, викликає ті ж почуття, що й улюблені, добрі герої бабусиних казок.
Висновок.Альоша, який жив у сім'ї в атмосфері добра, любові, турботи став розуміти, що є й інші сторони життя, які впливають на людину та її життя; поряд із жорстокістю, грубістю живуть безкорисливе кохання бабусі до світу, душевна щедрість Циганка, мудра розважливість і терпимість до людей Григорія Івановича. Ідеальних сімей не буває, але пережитіПроблеми роблять нас сильнее.
IV. Підбиття підсумків уроку. Рефлексивний етап.
Домашнє завдання: прочитати III розділ повісті.-1 рівень.
Відповісти аргументовано, хто в будинку Каширін головний-2 рівень.
Підготувати переказ від імені одного з героїв сцени пожежі-3 рівень.
Перегляд вмісту документа «Конспект уроку літератури "Свинцеві гидоти життя"»
Тема уроку: «Свинцеві гидоти життя»
Тип уроку: комбінований урок.
вчити працювати над складанням характеристик персонажів, пофарбованих передачею вражень Альоші від мешканців будинку Каширін;
Технології, що використовуються на уроці:технологія критичного мислення, технологія проблемного діалогу, ПОПС - технологія.
I. Організаційний момент.
ІІ. Робота за картками. Актуалізація опорних знань.
– Чий портрет описаний у наведеному уривку з повісті М. Горького «Дитинство»? Яку роль відіграла ця героїня у долі Альоші?
Говорила вона якось особливо виспівуючи слова, і вони легко зміцнювалися в моїй пам'яті, схожі на квіти, такі ж лагідні, яскраві, соковиті. Коли вона посміхалася, її темні, як вишні, зіниці розширювалися, спалахуючи невимовно приємним світлом, посмішка весело оголювала білі міцні зуби, і, незважаючи на безліч зморшок у темній шкірі щік, все обличчя здавалося молодим до світлих. Дуже псував його цей пухкий ніс із роздутими ніздрями та червоний на кінці. Вона нюхала тютюн із чорної табакерки, прикрашеної сріблом. Вся вона темна, але світла зсередини через очі незгасним, веселим; та теплим світлом. Вона сутула, майже горбата, дуже повна, а рухалася легко й спритно, наче велика кішка, – вона й м'яка така сама, як цей ласкавий звір.
До неї начебтоспав я, захований у темряві, але з'явилася вона, розбудила, вивела на світ, зв'язала все навколо мене в безперервну нитку, сплела все в різнокольорові мережива і одразу стала на все життя іншим, найближчим серцю моєму, найзрозумілішою і найдорожчою людиною, – це її безкорислива любов до світу збагатила мене, наситивши міцною силою любові до світу.
(11) (Це портрет бабусі Альоші – Акуліни Іванівни, яка стала на довгі роки іншому своєму онуку, що відкрила йому багато своїх уявлень про людей, про Бога, про мир, про добро, про милосердя. Її любов до людей була дієвою, Акуліна Іванівна прагнула допомогти їм, а головне - вона бачила в житті красу, раділа їй і вчила цьому Альошу.
Які мистецькі засоби, які роблять розповідь про бабусю схожою на твори усної народної творчості, ви можете відзначити?(У цьому описі М. Горький користується інверсією (перестановкою слів) - "говорила вона", "псував його. ніс", "до неї ніби спав я" і т. п.
Багато порівнянь - "слова, схожі на квіти", "темні, як вишні, зіниці", "точно велика кішка" і т. д.
У портреті бабусі безліч епітетів, що малюють як її зовнішність, так і характер, - «лагідні, яскраві, соковиті» слова, «білі міцні зуби», «обличчя здавалося молодим і світлим», вона світилася «невгасимим, веселим і теплим» світлом» і т. д.)
ІІІ. Аналіз II глави повісті. Створення проблемної ситуації.
Хотілося б вам жити і виховуватись у родині Каширіних?
У цій родині мешкають представники трьох поколінь. Якими є життєві цінності кожного? (Перевірка домашнього завдання груп).
Розмова з питань.
– «Тепер, пожвавлюючи минуле я сам важко вірю, що все було саме так… багато хочеться оскаржити, спростувати…».
-Щозмінилося в Олексію після покарання?(«...явилася неспокійна увага до людей... чуйних до будь-якої образи і болю, свого і чужого...» Він пізнає життя.)
-Чому йому стало сумно, коли він почув розмову матері та бабусі?(«Я заважаю їй піти з дому… це було дуже сумно. Ще один життєвий урок отримав він: «…мати – не сильна; вона, як усі, боїться діда.)
Завдання нашого уроку - спробувати знайти хороше серед свинцевих гидотів життя. Чому навчився Олексій у родині діда? Чи тільки жорстокість і злість його оточували?
- Що вплинуло на зміну ставлення до діда?(Щодня підносив йому уроки життя, він дорослішав, починав розуміти страждання іншої людини, потягнувся до того доброго, що було в душі цієї людини. А в Каширіні багато було хорошого: зовнішність («Весь він був складаний, точений, гострий) Його атласний, шитий шовком… Чистіший і красивіший за синів…), його ставлення до підлабузництва («Екий підлабузник», «Доносчику перший батіг»…) Дід розповідає про своє важке дитинство, і Альоша вже бачить як би іншу людину. і сприйняття зовнішності діда.Чим далі дід веде розповідь, тим сильнішим, витривалішим, відважним здається він онукові.«Говорив він і швидко, як хмара, ріс переді мною, перетворюючись з маленького сухого старичка в людину казкової сили».
Автор показує духовне дорослішання героя, його розуміння складнощів та протиріч життя».)
-Чому, дивлячись на Циганка, Альоша згадував бабусині казки про Івана-царевича, про Іванушку-дурню? прості слова, скромні, самовіддані вчинки - все близько Альоші, викликає ті ж почуття, що й улюблені, добрі герої бабусинихказок. Відвідування Циганка – для нього «найяскравіше враження цих днів». )
Висновок.Альоша, який жив у сім'ї в атмосфері добра, любові, турботи став розуміти, що є й інші сторони життя, які впливають на людину та її життя; поряд із жорстокістю, грубістю живуть безкорисливе кохання бабусі до світу, душевна щедрість Циганка, мудра розважливість і терпимість до людей Григорія Івановича. Ідеальних сімей немає, але пережиті труднощі роблять нас сильнее.
IV. Підбиття підсумків уроку. Рефлексивний етап.
Домашнє завдання:прочитати III розділ повісті.-1 рівень.
Відповісти аргументовано, хто в будинку Каширін головний-2 рівень.
Підготувати переказ від імені одного з героїв сцени пожежі-3 рівень.