Конспект уроку з літератури на тему Мцирі

«Мцирі». Історія створення поеми, тема та ідея твору, значення епіграфа. Композиція.

Мета уроку: створити умови для знайомства учнів з історією створення поеми, сприяти розвитку умінь учнів виявляти структурні особливості твору

Поема- великий віршований твір із розгорнутим сюжетом. Відносять поеми зазвичай до ліро-епічних творів, оскільки, розповідаючи про долю своїх героїв, малюючи картини життя, поет висловлює у поемі власні думки, почуття, переживання.

Сюжет- основні епізоди подієвого ряду літературного твору в їхній художній послідовності (тобто в послідовності, яка передбачена композицією даного твору).

Композиція- побудова художнього твору, структура з'єднання окремих частин в одне ціле.

Хід уроку

Я мало жив і жив у полоні.

Таких два життя до одного,

Але тільки п'яну тривогу,

Я проміняв би, якби міг.

М.Л. Лермонтов "Мцирі".

1. Історія творення поеми. Слово вчителя.

1837 року Лермонтов замислився написати «записки молодого ченця 17-ти років. З дитинства він у монастирі; крім священних книг не читав. Пристрасна душа нудиться. Ідеалу. » Від цього запису до появи «Мцирі» минуло вісім років. За цей час Лермонтов кілька разів повертався до задуманого сюжету. Спершу він пише поему "Сповідь", дія якої відбувається в Іспанії в середині століття. Герой «Сповіді» - чернець, який порушив обітницю, полюбив черницю і засуджений за це на смерть. У 1835 - 1836 роках з'являється поема «Боярин Орша», герой якої, Арсеній, безправний раб могутнього боярина,вихований у монастирі, закохується в панночку і також зрадив суду ченців, але йому вдається втекти. У цих двох творах, де велике місце займає монологи — сповіді, є рядки, які пізніше увійшли до поеми «Мцирі», написаної в 1839 році. Саме в ній задум Лермонтова знайшов найдосконаліше втілення.

дія поеми відбувається у Грузії, яку Лермонтов добре знав. Виникнення задуму біограф Лермонтова П.А. Вісковатов пов'язує з подорожжю поета старою Військово-Грузинською дорогою. Тоді Лермонтов відвідав древню столицю Грузії, місто Мцхета поруч із Тбілісі), розташовану на місці злиття річок Арагва і Кури; собор Светіцховелі, де знаходяться могили останніх грузинських царів Іраклія ІІ та Георгія ХІІ. Там, за свідченням родичів

Лермонтова О.П. Шан-Гірея та А.А. Хастатова, Лермонтов зустрів самотнього ченця, який розповів йому свою історію. Горець за народженням, він був взятий у полон генералом Єрмоловим. У дорозі хлопчик захворів, і Єрмілов залишив його у монастирі. Маленький горець довго не міг звикнути до монастирського життя, сумував і намагався втекти на батьківщину. Наслідком однієї такої спроби була довга тяжка хвороба, яка ледь не вбила його. Однак зрештою він змирився зі своєю часткою і провів життя у стінах стародавньої обителі.

Прообразом описаного в поемі монастиря став монастир Джварі, що стоїть на горі навпроти Свєті Цховелі, з іншого боку річки.

II. Виразне читання поеми учителем.

У сильному класі поема читається вдома самостійно.

для класів непідготовлених-складання плану поеми із записом у зошитах.

Мета - виявити ставлення учнів до твору Лермонтова.

- Які враження справив твір Лермонтова на вас?

- Якісцени у поемі найбільше запам'яталися?

Яким ви уявляєте головного героя?

- Які почуття викликає у вас герой поеми? Чи змінювалися вони у процесі читання?

Яким ви назвете головний настрій поеми?

(Сумне, сумне; важке, безвихідне; вільне і сумне одночасно; з'являється відчуття самотності та щастя, віри у перемогу.)

IV. Визначення теми та ідеї твору.

Перечитаємо епіграф до поеми. Він узятий з біблійної легенди про ізраїльського царя Саула та його сина Йонатана, юнака «негідного і непокірного», як у запалі гніву назвав його батько. Одного разу Саул діл клятву: хто з його воїнів скуштує хліба до вечора, доки він не помститься своїм ворогам, той буде проклятий і загине. Йонатан порушив клятву. Самовільно напавши на ворогів і розгромивши їх, він, смертельно втомлений, у лісі вмочив ціпок у сот медовий «і звернув рукою до уст своїх, і просвітліли очі його». Саул, дізнавшись про це, вирішив умертвити сина. Йонатан сказав: «Я покуштувавши кінцем палиці, яка в руці моєї, трохи меду, і ось я маю померти». Але народові сказав Саулові: «Чи померти Йонатанові, який завдав такого великого спасіння Ізраїлю? Хай не буде цього. І звільнив народ Йонатана, і не помер він.

— Як ви думаєте, з якою інтонацією — смирення чи протесту? — промовив ці слова Йонатан, відповідаючи Саулові?

— Спочатку епіграфом до поеми «Мцирі» Лермонтов хотів обрати французький вислів Батьківщина буває лише одна. Чому, на вашу думку, поет відмовився від такого епіграфа і звернувся до Біблії («Смакуючи, скуштував мало меду, се я вмираю»)?

— Як епіграф пов'язаний із темою та ідеєю твору?

Тема «Мцирі» - зображення сильної, сміливої, бунтівної людини, взятої в полон, яка виросла в похмурих стінах монастиря, що страждає відгнітючих умов життя і який вирішив ціною ризику для свого життя вирватися на волю в той самий момент, коли це було небезпечніше:

І в годину нічна, жахлива година,

Коли гроза лякала вас,

Коли, стовпившись при вівтарі,

Ви ниць лежали на землі,

Ідея – краще 3 дні справжнього життя на волі, ніж багаторічний висновок у стінах монастиря, де людина не живе повноправно, а існує. Для героя смерть краща, ніж життя в монастирі.

V. Сюжет та композиція поеми.

1. Група питань, що має на меті забезпечити засвоєння школярами змісту поеми:

- Що бачив Мцирі на волі?

— Що робив він, вирвавшись із монастиря?

— Що дізнався про себе герой за три блаженні дні?

— Чому так коротко виклад життя Мцирі у монастирі?

(Життя в монастирі не дуже барвисте, а З дня свободи стали цілим життям. Та й про що писати-про страждання?)

2. Який сюжет поеми?

(Він простий: історія короткого життя Мцирі, розповідь про його невдалу спробу втекти з монастиря. Життя Мцирі бідне на зовнішні події; ми дізнаємося лише, що герой ніколи не відчув щастя, з дитинства потрапив у полон, переніс важку хворобу і виявився самотнім у чужому краю. і серед чужих йому людей, ченців.Юнак робить спробу дізнатися, навіщо живе людина, для чого вона створена.Втеча з монастиря і триденне поневіряння знайомлять Мцирі з життям, переконують його в безглуздості монастирського поневіряння, приносять відчуття радості життя, але не призводять до бажаного цілі - повернути батьківщину і свободу.Не знайшовши шляхи до рідної країни, Мцирі знову потрапить до монастиря.Смерть його неминуча;

3. У поемі такапослідовність у викладі сюжету не витримана.

Погляньте ще раз текст поеми та визначте, як вона побудована.

- Що дає для розуміння характеру героя 2-й розділ?

— Чому, на вашу думку, оповідання в наступних розділах передано герою?

(У центрі поеми — образ юнака, поставленого життям у незвичайні умови. Монастирське існування бідне на зовнішні події, він не приносить людині радості, але й не може знищити його прагнень і поривів. Автор звертає основну увагу на ці прагнення, на внутрішній світ героя, а зовнішні обставини його життя лише допомагають розкриттю характеру.Монолог - сповідь дозволяє проникнути в потаємні думки і почуття героя, хоча юнак спочатку і заявляє, що за розповіддю лише про те, що він бачив і що робив, а не що пережив розповісти?» - звертається він до ченця.)

— Слово «сповідь» має такі значення: покаяння у гріхах перед священиком; відверте визнання у чомусь; повідомлення своїх думок, поглядів. У якому значенні, на вашу думку, вжито це слово в поемі?

— Композиція монологу — сповіді дозволяє поступово розкрити внутрішній світ героя. Перегляньте текст, визначте, як вона побудована?

(Глава 3,4,5, - Мцирі говорить про своє життя в монастирі і відкриває те, що не було відомо ченцям. Зовні покірний, «душою - дитя, долею - монах», він був одержимий полум'яною пристрастю до свободи, юнацькою жагою до життя з усіма її радощами і смутками... За цими мріями та прагненнями вгадуються ті обставини та причини, що викликали їх до життя, виникає образ похмурого монастиря з задушливими келіями, нелюдськими законами та атмосферою, де пригнічуються всі природні прагнення.

Розділ 6,7 Мцирі розповідає, що він побачив наволі. Відкритий їм чудовий світ різко контрастує із похмурим виглядом монастиря. Юнак так захоплюється спогадами про речові їм живі картини, що ніби забуває про себе, майже нічого не говорить про свої почуття. У тому, які картини він згадує і якими словами їх малює, розкриває його полум'яна, цілісна у своїх устремліннях натура.

З 8 глави Мцирі розповідає про зовнішні події трьох денного поневіряння, про все, що з ним трапилося на волі, і про все, що відчув і пережив за ці дні своєрідного життя. Тепер уже послідовність подій не порушується, ми крок за кроком рухаємося разом з героєм, жваво уявляємо навколишній світ і стежимо за кожним душевним рухом Мцирі.

Глава 25-26 - прощання Мцирі та її заповіт. Не зумівши повернутися на Батьківщину, Мцирі готовий піти з життя. Але перед смертю він відмовляється визнати монастирське існування. Останні його думки - батьківщині, свободі, житті.

VI. Висновки

З усього сказаного про композицію сюжету учні засвоюють таке:

2. Сюжет поеми становить не зовнішні факти життя Мцирі, яке переживання.

3. Усі події триденних поневірянь Мцирі показано через його сприйняття.

4. Названі особливості сюжету та композиції дозволяють зосередити всю увагу на характері центрального героя.

VII. Домашнє завдання.

1. Підготувати переказ «Життя Мцирі у монастирі. Характер та мрії юнака-послушника».

2. Відповісти на запитання:

— Якою є мета втечі Мцирі? (Виписати цитати у зошит.)

— Які епізоди триденних поневірянь Мцирі ви вважаєте особливо важливими? Чому?