Урок читання
Цілі:
- Допомогти дітям ознайомитись з одним із шедеврів української лірики;
- Сприяти роботі над виразністю читання, розвитку мовлення учнів;
- Сприяти вихованню любові до книги, читання, чуйного ставлення до природи.
Обладнання: портрет Пушкіна, ілюстрації "Няня і Пушкін", "няня біля вікна", пам'ятки до виразного читання, картки зі словами буран, завірюха, хуртовина, завірюха; г/запис романсу "Зимовий вечір".
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ПЛАН УРОКУ
I. Організаційний момент.
1. Перевірити готовність до уроку.
2. Поздоровлятися із дітьми.
3. Психологічний тренінг.
II.
2. Вікторина за віршами Пушкіна про зиму.
3. Знайомство з віршем “Зимовий вечір”.
4. Перевірка первинного сприйняття вірша.
5. Словникова робота.
6. Читання вірша учнями.
8. Логічне наголос, паузи.
9. Виразне читання вірша учнями /6 людина/.
10. Хорове читання опису бурі, звернення до няні.
11. Робота над синонімами.
12. Прослуховування роману "Зимовий вечір" у грамзаписі.
III.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент. Психологічний тренінг.
- Сядьте зручно, посміхніться один одному, повторюйте за мною.
Я у школі на уроці. Зараз я почну вчитися. Я радію цьому. Увага моя зростає. Я, як розвідник, все зауважу. Пам'ять моя міцна. Голова мислить ясно. Я хочу вчитися. Я готовий працювати. Працюю.
II.
Учитель.
У лукомор'я дуб зелений Золотий ланцюг на дубі том І вдень і вночі кіт учений Все ходить кругом по ланцюгу. Йде на право - пісня заводить, Наліво - казку каже
- Кому належать ці рядки?
Їх написав до поеми “Руслан та Людмила” великий український поет О.С. Пушкін.
- І ви вже здогадалися, що сьогодні ми познайомимося з одним із його віршів.
2. З раннього дитинства в садку, у школі ви слухали чарівні вірші, створені Пушкіним. Назвіть, будь ласка, їх? Проведемо невелику вікторину: "Чи знаєте ви вірші Пушкіна". Звідки ці рядки? Згадаймо його вірш про зиму;
А) У якому вірші описується прихід зими і як його називає?/Ось вітер хмари наздоганяючи…/;
Б) Згадаймо вірш, де поет пише про перший сніг, про річку, що вкрилася льодом; /Охайний модного паркету” /
В) Ще якийсь вірш Пушкіна ми вчили про зимову природу?
3. А тепер послухайте, будь ласка, ще один новий для вас вірш великого поета називається він “Зимовий вечір”.
- Послухайте та постарайтеся знайти відповіді на такі запитання:
/ Питання під завісою на дошці, відкриваються /
А) Яке явище зимової природи визначає поет?
Б) Як ви вважаєте, до кого він звертається?
В) Яке почуття виражено у цьому вірші?
4. Читання вчителем вірша.
5. Перевірка первинного сприйняття учнями вірша.
- Хлопці, цей вірш сюжетний чи ліричний? /Ліричне /
- Хлопці, ви правильно помітили, що цей вірш Пушкіна про зиму відрізняється від раніше вами вивчених тим, що тут поет висловлює почуття туги.
6. Чим викликано це почуття?
Послухайте, будь ласка, у який період і де було написано Пушкіним цей вірш. У своїх творахпоет Пушкін виступав за свободу простого народу. Обговорював сміливо царський уряд і палко вірив у те, що свобода прийде, і за такі волелюбні вірші цар наказав вислати поета до далекого глухого села Михайлівського. Там Пушкіну довелося прожити 2 роки. У Михайлівському Пушкін багато писав, створив понад сто творів. І все-таки йому було сумно одному, дуже сумно. Нема з ким було поговорити про нову книгу, нема з ким посперечатися. Він один далеко від друзів. Поруч із ним була тільки його стара, нескінченно добра нянька Арина Родіонівна. З нею він вів вечорами розмови, читав їй вірші, жадібно слухав її пісні, казки.
Один із таких зимових вечорів описаний у його вірші “Зимовий вечір”, який був написаний у 1825 році.
7.Словарна робота. На дошці записані слова та словосполучення:
Учитель
Буря - Негода з сильним руйнівним вітром.
Мгла – непрозоре повітря /від туману, сутінків, темряви/.
Вихор - рвучке, кругове, рух вітру.
Учні
Покрівля застаріла - дуже поганий дах.
Стара халупа - невелика, погана хата, хатина.
Веретено - пристрій для прядіння.
Учитель
Буран – снігова буря, буран у степу, хуртовина.
Завірюха - сильний вітер зі снігом, завірюха.
Завірюха - снігова буря.
8. Читання вірша учнів.
Завдання: скільки сенсових частин можна розділити вірш? / на 2 частини /
- Які це частини? / Опис погоди та бесіда з нянею/
– Знайдіть ці частини. / 1 частина: "Буря імлою небо ... застукає ..."; 2 частина “Наша стара халупа… сила”/.
- Яка була погода того зимового вечора?
- Як описує поет бурю? / Як живепочуття /
- З чим порівнює поет завивання вітру у бурю? / З виєм звіра /
- Чому поет вдається до таких порівнянь? / Щоб уявити снігову бурю, сумний настрій поета, у якого серце стискалося від туги та самотності. Стан природи передавало душевне переживання поета/
9.Робота над логічними наголосами:
- Якими словами поет створює картину самотності, описуючи своє житло? / старе, сумне, темне /
- Поставити наголос над словами: / мій друг, моя старенька, добра подружка / Паузи позначити.
10. Прочитайте тихо вірші, уявіть картинку, описану тут. Словами намалюйте їх /відповіді учнів/.
- А ось як намалював поет Всеволод Різдвяний цю картину:
Глухий зимовий вечір. Надворі виє хуртовина – ні зги не видно. У кімнатці тепло – потріскує затоплена нянею піч. Сама няня сидить на лавочці і пряде свою пряжу. Пушкін відразу біля столу, в теплому домашньому халаті. Опливаюча свічка тремтячим світлом осяює його оброслі бакенбарди, схудле обличчя, потьмянілі очі. Він дивиться у темне вікно, де нічого не видно, прислухається до того, що робиться там, вдалині, у відкритому сніговому полі.
А) Виразне читання двох учнів;
Б) Хорове читання. Опис бурі;
В) Хорове читання. Звернення до няні;
Г) Читання останнього чотиривірша.
- Як ви вважаєте, навіщо повторюються ці рядки? / Щоб посилити опис бурі/.
12. Робота над синонімами:
- Назвіть слова-синоніми: буран, буря, завірюха, хуртовина, завірюха.
- У чому граматична відмінність? / Різне коріння у словах /
13. Послухайте романс на вірші Пушкіна. Ліцейський друг Пушкіна, Яковлєв написав музику до цього вірша. Скажіть, чи вдалосякомпозитору передати у музиці смуток, тугу поета.
III.
Отже, із яким твором Пушкіна ви познайомилися сьогодні?
Що нового впізнали з його життя? / Про його заслання до Михайлівського, про його любов до няні /.
Домашнє завдання: виразне читання вірша, уривок напам'ять /за бажанням /.