Жанри публіцистики фейлетон

«Залізнична середня загальноосвітня школа №1»

об'єднання «Юнкор» на тему:

«Жанри публіцистики: фейлетон»

Склала: керівник об'єднання «Юнкор»,

вчитель початкових класів

Беклемешєва Наталія Володимирівна

Тема:Жанри публіцистики: фейлетон

Мета:знайомити з жанровими особливостями фейлетону, вчити писати фейлетони на шкільну тему; розвивати творчі здібності, фантазію та мовлення учнів; виховувати доброзичливість, інтерес до професії журналіста.

Заняття розраховане на 2 навчальні години

Хід заняття:

  1. Організаційний момент.
Психологічна гра-активатор «Клубок»

Викладач та хлопці встають у коло. У руках вчителя клубок ниток, він залишає кінець нитки в себе і передає клубок по колу, пропонуючи учням назвати якості, необхідні, на їхню думку, професії журналіста.

(наполегливість, допитливість, цілеспрямованість, широкий кругозір, ерудиція, справедливість, оптимізм, чесність та ін.)

Викладач:ми з вами пов'язані загальною незримою ниткою – любов'ю до журналістики. Сьогодні ми більше дізнаємося про неї, познайомимося із новим жанром, спробуємо себе у його написанні. Бажаю успіху у роботі.

Діти займають робочі місця.

Пропоную хлопцям попрацювати з текстом написаного мною фейлетону «Хто він?» (картка №1)

- Чи можете ви віднести цей текс до якогось із відомих жанрів? Чому?

- Які особливості помітили у тексті?

На дошці портрети письменників: Н.В. Гоголя, А.П. Чехова, М.М. Зощенко.

- Що поєднує цих людей?(письменники-сатирики)

Можна використовувати оповідання Ільфа та Петрова «Мені хочеться їхати», «Людина вбутсах», «Дітей треба любити», оповідання Зощенка «Галоша», Чехова «Скаржна книга» та ін.

При утрудненні учнів вчитель може називати якісь недоліки, а учні вигадувати тему фейлетону.(Наприклад, небажання вчитися – «Не хочу вчитися, хочу одружитися!», «Учення – світло, але друг молоді – темрява»; стосунки з однокласниками – «Ведмежа послуга», «Не роби добра – не отримаєш і зла») і т.п.)

Теми записуються на дошці.

  1. Творче завдання. Індивідуальна робота або робота в парах (за бажанням учнів): написання фейлетону однією із записаних тем. Написані роботи читаються та обговорюються всіма учнями, редагуються, друкуються у номерах шкільної газети.

Викладач: наші погляди можуть не співпадати, думки – розходитися, але все ж таки ми одна команда, єдине ціле. Давайте завжди пам'ятати про це!

Темна ніч. Зоряне небо над головою. Яскраві язики полум'я багаття. А біля вогнища сидить людина з гітарою... Хто він, цей нічний романтик, що дивиться в зоряну далечінь?

Але настає ранок. Звичайний робочий день. Ви з похмурим обличчям вирушаєте на роботу і по дорозі зустрічаєте його. Він усміхається, а на обличчі його застиг мрійливий вираз. "Фантазер!- зло думаєте ви. - Чому він радіє?"

Увечері, втомившись після трудового дня, повертаєтеся додому і знову бачите цю людину. Він сидить біля сусіднього під'їзду на лавочці поруч із шкідливими і всюдисущими старенькими і про щось шепочеться з ними, тоненько хихикаючи і критично оглядаючи перехожих."Пліткар!" - проноситься у вашій голові.

А назавтра ви зустрічаєте його в магазині, де він кричить, лається і махає руками. Прислухаючись, ви розумієте, що причиною його невдоволення стала не надто м'яка, бачите, булка хліба."Ось людина! - знову дивуєтесь ви. -З мухи слона зробить!" І, розвернувшись, виходьте з магазину, нічого так і не купивши.

Що ж це за людина - фантазер, романтик і пліткар, який завжди і скрізь встигає і може зробити з мухи слона? Все дуже просто. Це журналіст.

Саме такими якостями має володіти представник цієї професії, на думку учасників міжнародного фестивалю "Іркутськ – середина Землі". І важко з цим не погодитись!

Що таке фейлетон?

Фельєтон(фр.feuilleton, відfeuille— «лист», «листок») —сатиричнийжанрхудожньо-публіцистичноїлітератури, що висміюєпорочніявища всуспільного життя

Фельєтон – жанр художньо-публіцистичної літератури; даному жанру властиво критичне, нерідко комічне і навіть сатиричне, початок. Загальні риси – актуальність і рухливість об'єкта сполучення чи міркування, помітна «безплановість», легкість композиції, пародійне застосування мистецьких та позахудожніх жанрів та стилів. Оригінальність фейлетону пов'язана в основному з тим, що він належить «змішаному» художньо-публіцистичному жанру за можливостями використання фактів і стосовно факту, цілей. Межі жанру, його суть та функції історично непостійні.

Фейлетон від інших публіцистичних жанрів відрізняєсатиричне відображення дійсності, сатиричний аналіз явищ, фактів, осіб. Сатира визначає і використовувані мовні засоби, такі, передусім, як гіпербола (різке перебільшення), каламбур, стильовий контраст, фразеологія. Наприклад:

ІІ. Завідувачка загсу за своєю розсіяністю поставила в паспортах не той штамп, і Микола зТетяною, формально навіть не одружившись, раптом виявилися вже розлученими. Словом, шлюб вийшов із шлюбом.

ІІІ. З того дня я почав ходити інстанціями, клопотати щодо газу і щодо приборкання запопадливих газифікаторів. Але клопотав лише репутацію кляузника.

Фельєтони, написані учнями:

Доброго дня, любі, шановні школярі! Ми не бачилися з вами ціле літо! Здається, це так довго - цілих три місяці! А ось відпочити за ці три місяці ми не встигли.

Ми працювали, як ішаки: щодня ходили на море (а це ж цілих 3 км пішки), гуляли майже до ранку (що теж нелегко). І ось знову настав час йти до школи! А там ваші такі знайомі особи. Звісно, ​​ми вам раді! Але краще б ми ще стільки не бачилися, а попереду були б ще три чудові місяці літа!

Віктор Б., Руслан Т. чесно і від душі

Раз - картопля, два - картопля

Ну ось і вона - сувора, похмура, холодна ... Ні, не школа - осінь (школа у нас зовсім не така). Природа немов каже мені:

- Ось і настала довгоочікувана шкільна пора. Час братися за розум.

Загалом, та ну її, цю школу!

Настала осінь! Настав час збирати врожай з городів. Насамперед напрошується картопля. Ось уже три дні, як я зі своєю родиною копаю її на дачі. Залишилось уже небагато. "Все, - думаю, - відмучилась".

Настав понеділок. Я зібрала підручники і вирушила до школи задоволена, що ми викопали картоплю.

У школі як завжди: галасливо та весело, грає музика, розмови з друзями. Незабаром пролунав дзвінок на перший урок. Чекаємо на вчителя. Але тут заскрипіло радіо. Усі затихли.

«Уроки на сьогоднішній день скасовуються. Усі учні збираються за 30 хвилин на шкільному городі. Копатимемо картоплю!» - пролунало зрепродуктор. Веселий настрій одразу зник.

Ось такі бувають уроки!

«Алло, алло!» - кричу тобі ...

Ура! Нарешті в нашому селищі з'явився стільниковий зв'язок. Радості тубінських школярів немає меж. Телефонні дзвінки лунають кожної зміни. Про що ж говорять хлопці по мобільному? Про плани на вечір, про те, що відбувалося вчора, про погоду… Та мало про що! Іноді навіть такий діалог можна почути:

— Ззаду за партою сиджу!

А від батьків уже чути перші скарги:

Ось такі проблеми з'явилися у нашому тихому селищі із підключенням стільникового зв'язку. І все ж таки без неї ніяк не можна. Адже 21 століття на дворі! А як ви вважаєте?